Головна Статті Про ґендерний аналіз та чому важливо включити ґендерну складову в стратегічні плани розвитку міст

Про ґендерний аналіз та чому важливо включити ґендерну складову в стратегічні плани розвитку міст

0
716

2_Beth-Woroniuk1-150x150Бет Воронюк

Спеціалістка з питань ґендерної рівності

Коли ми говоримо про ґендерну рівність, ми повинні враховувати кілька моментів: доступ до ресурсів, ролі, потреби та пріоритети чоловіків і жінок, хлопчиків та дівчаток. Нам необхідно зрозуміти, в чому полягає різниця між потребами, пріоритетами чоловіків і жінок, а також в чому вони збігаються. Адже, наприклад, 17-річна мама має зовсім інші потреби, можливості та пріоритети, ніж, скажімо, 50-річний дідусь. В нинішній економічній ситуації, різні соціальні групи мають різні потреби. Між чоловіками та жінками існує ґендерна нерівність, яка призводить до того, що чоловіки та жінки зіштовхуються з неоднаковими перешкодами під час пошуку роботи. Ґендерний аналіз – це розуміння існуючих відмінностей між можливостями та потребами чоловіків та жінок.

Чому ґендерний аналіз важливий? Існує багато причин, чому важливо робити ґендерний аналіз. Інвестування в жінок та дівчат сприятливе для економіки будь-якої країни. У всьому світі найкращі економічні показники мають ті держави, де існує найменша ґендерна нерівність. Також забезпечення ґендерної рівності впливає позитивно на бізнес. Компанія, в якій спостерігається однаковий рівень залученості чоловіків та жінок, зазвичай має вищу результативність праці, більші прибутки і вона легше переносить економічні труднощі. Тобто, є дуже багато економічних аргументів на користь ґендерної рівності. Крім того, забезпечення рівних прав та можливостей для чоловіків та жінок є частиною концепції захисту прав людини. І в Канаді, і в Україні, жінки мають право бути рівними з чоловіками.

Ґендерний аналіз повинен стати частиною загального аналізу місцевої політики. Розуміння ґендерних відмінностей та ґендерної нерівності має бути частиною такого аналізу. Ми повинні розуміти, що всі люди різні, що населення світу розмаїте. Наприклад, стратегічний план без ґендерного аналізу дає нам знати, яка кількість безробітних проживає в місті, або ж скільки людей виїхало з міста за останній рік. Ґендерний аналіз є набагато глибший, адже він дає нам зрозуміти, скільки серед певної категорії людей (безробітні, особи, що виїхали з міста) є жінок, а скільки чоловіків, і як грамотно вибудовувати стратегію розвитку міста, щоб задовольнити потреби усіх людей, незалежно від статі. Отже, необхідно глибше копати, ставити різного роду питання на основі зібраних статистичних даних. Ґендерний аналіз – це не щось, що робиться в самому кінці. Це ще один метод аналізу для кращого розуміння ситуації, оскільки для задоволення потреб і вирішення проблем різних груп людей необхідні різні стратегії. Такий аналіз нам допоможе зрозуміти наслідки планування розвитку кожного конкретного міста та його пріоритети.

Про ґендерно-розрізнені статистичні показники та ґендерно-відповідальний бюджет

Ґендерно-розрізнені дані передбачають аналіз загальних даних з точки зору співвідношення кількості чоловіків та жінок. Наприклад, ми аналізуємо програму дошкільної підготовки дітей. Встановлення загальної кількості дітей, що беруть участь у такій програмі – це буде загальний аналіз. Ґендерний аналіз – це визначення кількості хлопчиків та окремо кількості дівчат. Наприклад, у програмі дошкільної підготовки дітей брало участь 500 дітей. Серед них було 300 хлопчиків і 200 дівчаток. Тобто, ґендерно-розрізнені статистичні показники вказують на співвідношення кількості чоловіків та жінок.

Ґендерно-відповідальний бюджет – це методологія, що застосовується у всьому світі. Уряди різних держав витрачають гроші та розподіляють ресурси. Але чи ці ресурси спрямовані на задоволення потреб як чоловіків, так і жінок? Чи однаковий доступ до ресурсів уряд надає чоловікам та жінкам? Хто отримує найбільшу вигоду від такого розподілення ресурсів? Отже, основне тут питання – як саме уряд розподіляє ресурси, які його пріоритети і чи збігаються пріоритети уряду з пріоритетами всього населення. Хто отримує найбільшу вигоду від державних послуг, хто бере участь в державних програмах, як держава витрачає бюджетні кошти? Візьмемо, наприклад, державну пенсійну систему. Аналіз державної пенсійної системи дозволить нам дізнатись, хто отримує пенсію і що може відбутися, якщо цю пенсію урізати чи якщо збільшити пенсійний вік. В Україні серед пенсіонерів значно більше жінок, ніж чоловіків. Отже, якщо зменшити розмір пенсії, найбільше постраждають від цього саме жінки. Ґендерно-відповідальний бюджет показує, який вплив державна політика має окремо на чоловіків та на жінок. Таким чином, маючи на руках відповідні статистичні дані, можновладці можуть вжити певних заходів для того, аби подолати існуючу нерівність між чоловіками та жінками.

Більше публікацій
Більше публікацій Статті