Головна Статті Курс на збільшення кількості жінок у владі: Що в Зеленського думають про гендерну рівність?

Курс на збільшення кількості жінок у владі: Що в Зеленського думають про гендерну рівність?

0
1,116

Представниця команди новообраного президента розповіла про своє бачення організації гендерної політики в країні

Марина Бардіна відповідає в команді Володимира Зеленського за реалізацію політики рівних прав і можливостей жінок і чоловіків. У квітні в ефірі «Право на владу» на телеканалі «1+1» тоді ще кандидат у президенти Володимир Зеленський представив членів своєї команди, які відповідають за різні напрямки політики. Серед них була й Марина Бардіна. Її сфера відповідальності – рівні права і можливості жінок та чоловіків.

Марина БАРДІНА – аспірантка кафедри соціології НаУКМА, співзасновниця ГО «Час рівності», помічниця народного депутата Сергія Лещенка. Вивчала місцеве самоврядування та процедуру створення і функціонування громад в Австрії в червні 2015 року, учасниця програми Благодійного фонду Богдана Гаврилишина «Молодь змінить Україну». Авторка низки наукових статей та робіт про гендерну рівність.

Видання «Зміст» поспілкувалося з Мариною Бардіною та дізналося, як вона стала частиною команди Володимира Зеленського, які її обов’язки та які завдання стоять перед командою новообраного президента.

Про початок діяльності й місце в команді

Напрямок гендерної рівності цікавив Марину Бардіну ще з університетських років. Будучи студенткою, вона вивчала проблеми жінок: захищала наукові роботи, писала та публікувала статті на дану тематику. На 5 курсі почала працювати з міжфракційним депутатських об’єднанням «Єврооптимісти», а згодом – із народним депутатом Сергієм Лещенком. Разом із останнім активно займалися питаннями жінок, зокрема, це була і законодавча діяльність, й інформаційно-просвітницькі заходи тощо.

Узимку 2019 року на одній з експертних зустрічей із Володимиром Зеленським вона мала розмову з тоді ще кандидатом про квоти. За словами Бардіної, в нього була абсолютно щира реакція підтримки цього питання та готовності співпрацювати з жінками й просувати їх.

«Адже мені важливо, щоб керівник держави не просто підтримував, а й задавав певний напрямок у підтримці жінок, у підтримці інституціоналізації цього питання в законодавчій діяльності тощо», – зауважила Марина Бардіна.

Згодом вона отримала пропозицію від команди Володимира Зеленського долучитися до них і бути експерткою: «Це не посада, поки що. Але нас презентували як команду, яка йде в Адміністрацію Президента разом із Володимиром».

Бардіна зазначає, що в країні тривалий час працюють над тим, щоб Україна мала потужніше представництво жінок і в міжнародній спільноті, й у внутрішній політиці, і на місцевому рівні. Та все-таки чіткої та ефективної політики в даному напрямку немає. Хоча впродовж останніх роки уряд зробив багато, але, як наголошує Марина Бардіна, цифри показують, що Україна залишається на низьких позиціях у міжнародних елітах, і продовжує не виконувати низку міжнародних зобов’язань.

«Президент має бути рупором і підтримувати цю політику», – переконана експертка.

Обов’язки

Наразі в АП немає якоїсь окремої посади, яка безпосередньо стосувалася б координації гендерних питань. Цей процес потрібно запустити в першу чергу. На переконання Марини Бардіної, має з’явитися посада та програма на 5 років повноважень щодо організації гендерної політики в країні за президентства Зеленського. Документ має бути написаний за участі гендерного середовища, залучення експертів та експерток:

«Мають бути втілені законодавчі механізми та потужна інформаційно-просвітницька кампанія, щоб показати українському суспільству, що таке гендерна рівність насправді, та які у нас повинні бути результати, аби Україна була по-справжньому новою країною, та щоб ми вийшли в міжнародних рейтингах у ТОП-30 країн, де є гендерна рівність».

Загалом, аби вважатися по-справжньому європейським суспільством, потрібно досягти певних планок і гармонізувати українське законодавство. Тобто, повинен відбутися певний перелік законодавчих ініціатив, що має підтримати парламент.

Першочергові завдання

Станом на сьогодні (згідно показників Всесвітнього економічного форуму та рейтингу країн світу за Індексом глобальної конкурентоспроможності) Україна перебуває на 65 позиції зі 149 країн, а за кількістю жінок в парламенті – на 121. Марина Бардіна зазначила: якщо вдасться підтримати жінок у парламенті, то країна автоматично підніметься в рейтингу.

Експертка наголошує, що питання гендерної рівності потрібно вирішувати, а саме:

  • На парламентських виборах шляхом проходження жінок у владу. Із міжнародного досвіду можна сказати, що це законодавчі квоти, добровільні квоти, тобто політика пріоритезації жінок.
  • В уряді. Тому що міністри переважно чоловіки. Є лише шість жінок, двох із яких призначили на посади нещодавно.
  • На місцевих виборах – збільшувати представництво жінок у місцевих радах.

Запуск усіх процесів, зокрема й тих, за які відповідає Марина Бардіна, розпочнеться після інавгурації – під час формування АП і призначення людей на посади.

Зміст

Фото зі сторінки Марини Бардіної в Facebook
Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті