Головна Статті Вибори до Ради-2019: На українців не вплинули стереотипи щодо статі кандидатів

Вибори до Ради-2019: На українців не вплинули стереотипи щодо статі кандидатів

0
673

В одномандатних округах із 199 депутатів до Верховної Ради пройшли 27 жінок (14%). При цьому, незбалансованим є представництво серед обраних кандидатів у регіональному розрізі. У восьми областях України серед обраних депутатів немає жодної жінки. Про це свідчать проміжні результати гендерного моніторингу позачергових виборів до Ради, який здійснює Український жіночий фонд у партнерстві з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин.

«Украй незбалансованим є представництво жінок і чоловіків серед обраних депутатів в регіональному розрізі. У восьми областях України серед обраних в одномандатних округах депутатів немає жодної жінки – це Донецька, Закарпатська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Рівненська, Тернопільська та Чернігівська області. Ще в десяти областях серед обраних в одномандатних округах депутатів є тільки одна жінка – це Волинська, Житомирська, Івано-Франківська, Луганська, Полтавська, Сумська, Херсонська, Хмельницька, Чернігівська та Чернівецька області», – йдеться у заяві Українського Жіночого Фонду, й наголошується, що такий рівень представництва є нерепрезентативним з огляду на демографічний склад населення областей та несприятливим для врахування інтересів та потреб різних груп населення.

Читайте також: Жінки на виборах: біг із перешкодами

Крім того, зазначається, що на виборців не вплинули стереотипи щодо статі кандидатів у народні депутати.

«В одномандатних округах, рівень представництва жінок (16,28%) серед обраних депутатів від партії, яка здобула найбільше голосів – «Слуга народу» – корелює з рівнем представництва жінок серед висуванців від цієї партії у одномандатних виборчих округах (16,57%). Стать кандидаток не стала бар’єром для виборців, які підтримали партію на виборах в одномандатних округах. Така виборча поведінка відповідає результатам загальнонаціонального опитування, проведеного НДІ в травні 2019 року. Згідно з результатами опитування, стать є найменш важливим фактором при прийнятті рішення за якого кандидата голосувати на виборах до Верховної Ради. Можна припустити, що висування кандидаток на рівні 50/50 із кандидатами не зменшило б електоральну підтримку політичної партії», – зауважили в УЖФ.

Результати моніторингу з-поміж іншого продемонстрували, що більшу частину роботи на виборах виконують жінки – як уповноважені особи партій, офіційні спостерігачки, членкині виборчих комісій.

«Загалом в округах працювали понад 109 тисяч офіційних спостерігачів та уповноважених осіб політичних партій, в тому числі 66 тисяч жінок (61%). Така пропорція характерна для більшості політичних партій, що брали участь у виборах. Результати моніторингу також показали, що жінки були активно залучені до забезпечення прозорості та підзвітності виборчого процесу в ролі офіційних спостерігачок від громадських організацій на рівні 58%. Крім того, із 3,5 тис. членів окружних виборчих комісій, організацію і проведення виборів забезпечували понад 2 тис. жінок (59%). Серед керівного складу окружних виборчих комісій, також переважали жінки (58%)», – йдеться у заяві.

Читайте також: Понад 65 тисяч жінок допомагали політичним партіям із проведенням виборів на округах

В Українському Жіночому Фонді зробили висновок, що широке залучення жінок на відповідальні посади уповноважених осіб партій, а також офіційних спостерігачів від партій та громадських організацій може свідчити як про високий рівень зацікавленості жінок в громадсько-політичному житті, так і визнання політичними партіями професійних якостей та відданості жінок інтересам цих партій.

«Жінки, які складають 54% населення України, були більше залучені до виборчого процесу, аніж чоловіки – на всіх рівнях, окрім висування кандидатів. Однак частка жінок, які представляли інтереси партій на позачергових виборах народних депутатів 2019 року, не відповідає частці жінок, висунутих партіями у якості кандидаток, а також представництву жінок серед обраних депутатів. Саме партії можуть і мають сприяти тому, щоб жінки, які складають більшу половину населення України, були представлені у Верховні Раді хоча б на рівні однієї третини депутатського корпусу», – наголосили у Фонді.

Нагадаємо, Український жіночий фонд у партнерстві з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин завдяки підтримці американського народу, що була надана через Агентство США з міжнародного розвитку, здійснює гендерний моніторинг позачергових виборів народних депутатів України, що відбулися 21 липня. Моніторинг включає кількісний та якісний аналіз, а також інтерв’ю з депутатками і кандидатками, задля виявлення можливостей та перешкод для участі жінок у виборах та їх обрання до Верховної Ради України. Із попередніми результатами моніторингу можна ознайомитись тут.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті