Головна Статті Активістки закликають Зеленську відреагувати на ситуацію із сексуальними домаганнями в освіті

Активістки закликають Зеленську відреагувати на ситуацію із сексуальними домаганнями в освіті

3
614

Українські журналістки, громадські та культурні діячки, правозахисниці ініціювали звернення до першої леді України Олени Зеленської, Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денисової та профільних міністерств.

Активістки просять посприяти неупередженому розслідуванню щодо сексуальних домагань з боку Володимира Талашка до своїх студенток та ініціювати його звільнення.

«За вашої ініціативи Україна стала повноправною учасницею міжнародного «Партнерства Біарріц». Цим самим ви заявили, що поділяєте і захищаєте такі цінності, як рівні права та можливості між обома статями. Неодноразово ви публічно засуджували гендерно зумовлене насильство, дискримінацію при працевлаштуванні чи навчанні. 

Ми хочемо звернути увагу на ситуацію з сексуальними домаганнями, з якими стикається абітурієнтство і студентство під час здобуття вищої освіти. Звернути увагу на питання запобігання сексуальним домаганням, необхідності запровадження гендерних політик та дієвих механізмів оскарження дискримінації та підтримки студентства та викладацтва, що наважуються говорити про це», – йдеться у повідомленні.

Заявниці також звертають увагу, що згідно дослідження асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» 45,37% опитаних студенток та студентів стикалися із сексистськими висловлюваннями та діями сексуального характеру з боку викладачів.

Звернення стосується як окремого випадку, так і системних змін, котрі можуть позитивно вплинути на подібні ситуації надалі. 

Зокрема, у вимогах підписантки зазначають наступне: 

  1. Ми звертаємося до першої леді Олени Зеленської з проханням відреагувати на неприпустиму ситуацію, яка склалася. Оскільки сексуальні домагання дуже важко довести юридично через відсутність доказів, єдиний спосіб припинити вкорінену практику сексуального насильства в українських ЗВО – це максимальний розголос і підтримка постраждалих з боку держави. 
  2. Ми просимо міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка та Міністра освіти і науки Сергія Шкарлета сприяти повному і неупередженому розслідуванню щодо сексуальних домагань з боку Володимира Талашка до своїх студенток та ініціювати його звільнення з посади викладача Київського національного університету театру, кіно і телебачення іменi І. К. Карпенка-Карого у разі доведення його вини. А також провести подібні розслідування в інших закладах вищої освіти, які підпорядковані Міністерству культури та інформаційної політики України та Міністерству освіти, на наявність харасменту і сексуальних домагань до студенток з боку викладачів. 
  3. Ми вимагаємо від міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського негайного, неупередженого розслідування  сексуальних домагань з боку Володимира Талашка до своїх студенток та інших подібних справ. 

Щодо структурних змін:

  1. Ми звертаємося до Міністерства освіти і науки з вимогою розробити план і забезпечити проведення гендерного аудиту ЗВО, розробити і поширити типовий меморандум гендерної рівності, а також, механізм оскарження сексуальних домагань та сексуального насильства, проводити інформаційні кампанії з метою поширення знань щодо можливостей оскарження дискримінації і запобігання сексуальним домаганням.
  2. Ми звертаємося до Уповноваженої ВРУ з прав людини з вимогою реалізації нею повноважень, передбачених ст. 9 ЗУ «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» стосовно сфери освіти. 
  3. Ми звертаємося до Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики з проханням звернути увагу на ситуацію, що склалася, і сприяти підтримці постраждалих від гендерно зумовленого насильства, та розвивати політики боротьби з гендерно зумовленим насильством у ЗВО, політики протидії гендерним стереотипам. 
  4. Ми звертаємося до МФО «Рівні можливості» з проханням звернути увагу на посилення політик підтримки постраждалих від гендерно зумовленого насильства і просувати законодавчі положення щодо «орієнтованого на жертв підходу», пропонованого Конвенцією Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.

Звернення ініціювали і підписали журналістки/ти, громадські та культурні діячки/чі, правозахисниці/ки.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті