«Одяг не може змінити цей світ. Але жінка, яка носить цю футболку, може. Так що припиняйте дивитися і приєднуйтеся до мене».
Саме ця фраза написана на моїй футболці. І я недарма сфотографувалась у ній. Я справді переконана, що влада – це не щось сакральне і особливе, чим можуть займатися виключно чоловічі уми. Мене вже не дивують, а просто смішать твердження типу про «особливі нейронні зв’язки» і «чоловічу логіку».
У жінок все прекрасно і з нейронними зв’язками, і з логікою, і з освітою, і з фаховістю, і з орієнтацією на результат, і з розумінням процесів.
Хто і чому вирішив, що жінка може вчити, лікувати, прибирати, але не може займатися впорядкуванням життя на локальних чи глобальних територіях? Може керувати батьківським комітетом, де страшенне психоемоційне навантаження і не може керувати підрозділом у міській владі? Може очолювати завод і не може очолювати місто?
Жанна Мандриченко, депутатка Одеської міської ради. Спікерка панелі «Децентралізація – гендерний ліфт, чи додаткова «каструля з борщем» на конференції «Сила видимості: чому місце жінки у владі?».
Конференцію «Сила видимості: чому місце жінки у владі?» проводить Асоціація «Професійний уряд» за підтримки Представництва фонду Конрада Аденауера в Україні 28 жовтня.
Для участі у події треба зареєструватися.
Я рада, що ситуація змінюється і в українській політиці на всіх рівнях з’являється все більше і більше жінок, які стають помітними та відіграють важливу роль в політичному житті територіальних громад. Я знаю, що чоловіки у політиці чи при владі все ще продовжують скептично дивитися на нас і привселюдно чи кулуарно ставлять під сумнів нашу спроможність. Чоловіки дуже не хочуть пускати нас у створені ними ж закриті «чоловічі клуби», тому що розуміють – Колосс на глиняних ногах.
Читайте також: Уляна Пак: «Жінки у політиці розширюють світогляд влади»
Нам, жінкам, які вирішили йти чи вже у політиці, владі на різних рівнях, є чим пишатися і є за що боротися далі. Ми виступаємо за паритетну участь у обговорені та прийнятті рішень, котрі стосуються якості життя в наших містах, селах і селищах. Ми краще знаємо, через більшу включеність у повсякденність, больові точки територій, де живемо. Ми краще комунікуємо і, за різними дослідженнями, більш схильні до прозорої роботи.
Я оце все пишу і ловлю себе на думці, що в черговий раз переконую когось міфічного у тому, що, як в анекдоті, «жінки теж люди».
Мене страшенно дратує, що на початку 21 століття, коли вже от-от стануть буденністю туристичні польоти в космос, ми і досі продовжуємо переконувати чоловіче політичне лобі, що ми є і ми варті серйозного ставлення до себе.
Я працюю в Одеській міській раді вже майже рік. Обрана в Приморському районі міста від партії «Європейська солідарність». До речі, наша партія одна із двох, хто дотримався гендерної квоти під час виборів. І через це у тому числі я є членкинею ЄС. Так от, я за цей період відчула на собі, як це – бути жінкою у політиці, у місцевій владі. За минулий рік я стикалась з цілим спектром емоцій до себе персонально і до того, що я роблю. Моїм опонентам тяжко ставити під сумнів мій професіоналізм у сфері земельного законодавства, тому вони оперують категоріями зневаги до мене, як до жінки. Починаючи від риторичного – «та хто вона така?» і закінчуючи порадами «сидіти вдома, займатися дітьми і варити борщ».
Читайте також: Світлана Мораитес, Таїровська ОТГ: «Який із тебе депутат? Навари борщу і заспокойся!»
Тому так важливо множити приклади присутності і роботи жінок при владі, ставати рольовими моделями для тих, хто сумнівається чи боїться, кооперуватися з собі подібними жінками, об’єднуватися і підтримувати одна одну.
Ми вміємо працювати не гірше, а часто набагато краще за чоловіків. Ми прагнемо не нездорової статевої конкуренції, а колаборації порядних, професійних і амбітних людей, які спроможні брати на себе відповідальність і рухатися в бік цивілізованих країн. Щоб жити якісно, творити натхненно і керувати за здібностями, а не через те, що тобі випало при народжені носити брюки, а не спідницю.
Жанна Мандриченко, депутатка Одеської міської ради, фракція політичної партії «Європейська солідарність», адвокатка, викладачка Національний університет «Одеська юридична академія», для Жінки: 50%