Головна Статті Декретна відпустка на власний розсуд: що змінилося після ухвалення нового закону

Декретна відпустка на власний розсуд: що змінилося після ухвалення нового закону

3
1,582

Відтепер вагітні жінки за власним бажанням можуть розпочати декретну відпустку пізніше 30 тижня вагітності. Для цього достатньо подати заяву лікареві, який веде вагітність.

Нещодавно Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до виданого наказу МОЗ, який пройшов державну реєстрацію та набрав чинності. 

Урядовий портал роз’яснює, як саме працюватиме новий закон та коли вагітні можуть іти у декретну відпустку.


Читайте також: Гнучкий термін відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами: що пропонує новий законопроєкт?


Як було раніше? 

Якщо жінка спостерігалася в лікаря під час вагітності, лікар із початком 30 тижня вагітності формував пацієнтці медичний висновок про тимчасову непрацездатність за категорією «Вагітність та пологи». І з цієї дати жінка мала йти у декретну відпустку.

На підставі цього медичного висновку формувався електронний лікарняний, який автоматично потрапляв до роботодавця.

Якщо ж жінка бажала продовжити працювати, вона могла це зробити, але при цьому кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зменшувалася пропорційно до кількості днів, що вона продовжувала працювати. 

Крім того, зменшувався і розмір допомоги з вагітністю та пологами, оскільки він обумовлений фактичною тривалістю відпустки.  

Як буде зараз?

Вагітна жінка за власним бажанням зможе після 30 тижня вагітності визначити дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Якщо вона хоче розпочати відпустку із 30 тижня вагітності, їй нічого додатково робити не потрібно — за замовчуванням медичний висновок тимчасової непрацездатності буде сформовано із 30 тижня вагітності.

Але якщо жінка хоче продовжувати працювати і після 30-го тижня, вона під час першого візиту до лікаря після початку 30 тижня вагітності подає заяву лікареві, який веде її вагітність, та зазначає в ній дату, з якої має бути сформований медичний висновок.


Читайте також: Татковий «декрет»: закон і реальність у пострадянських країнах


Якщо в неї пологи стануться до зазначеної в заяві дати, висновок буде сформований із дати пологів. Такий процес не впливатиме на загальну тривалість відпустки. Що, своєю чергою, не призводитиме до зменшення розміру допомоги з вагітності та пологів.

Нагадуємо, що стандартний строк відпустки складає 126 календарних днів, але для жінок, у яких народилося кілька дітей або були ускладнені чи передчасні пологи, цей строк продовжується ще на 14 днів.

Жінка може продовжити працювати, а початок допологової відпустки перенести на більш зручний для неї період. Саме тоді і буде сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність і, відповідно,  нараховуватимуться соціальні виплати.

Тепер частину допологової відпустки жінка зможе перенести на післяпологовий період.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті