Головна Статті Джасінда Ардерн та світова джасіндоманія

Джасінда Ардерн та світова джасіндоманія

2
1,707

Лідерка Лейбористської партії Нової Зеландії Джасінда Ардерн стала другою в історії прем’єр-міністеркою, після Беназір Бхутто, яка народила дитину, перебуваючи на посаді.

Тож хто така Джасінда Ардерн, коли почалася її політична кар’єра, як їй вдалося завоювати любов та голоси виборців та чому її називають лідеркою руху за права жінок Нової Зеландії – читайте у матеріалі про харизматичну політикиню, який підготували для вас 50%.

Політичне диво

Минулого року Нова Зеландія разом з усім світом стала свідком справжнього політичного дива: за два місяці до виборів партія лейбористів, маючи найнижчий рейтинг за останні 10 років (23%), призначила лідеркою 37-річну Джасінду Ардерн і вже наступного місяця соцопитування показали неймовірні 42% підтримки виборців.

Правляча 9 років поспіль Національна партія демонструвала переконливі показники зростання економіки (у 2016 році ВВП виріс на 3,9%), тож партії лейбористів було непросто конкурувати.

Однак лейбористи вирішили ризикнути: за три місяців до виборів лідер партії Ендрю Літтл пішов у відставку, а 1 серпня 37-річну Джасінду Ардерн обрали новою очільницею партії – менше ніж за два місяці до виборів, які відбулися 23 вересня.

«Звісно, я молода кандидатка, але я працювала з цією командою 9 років і вони в мене вірять. Тож я впевнена, що готова до цієї посади», — прокоментирувала тоді Джасінда.

За результатами виборів, лейбористи разом з союзниками Партією зелених отримали 46+8 місць у парламенті та створили правлячу коаліцію, а Джасінда очолила уряд.

Джасіндоманія 

Схоже, саме призначення молодої харизматичної Джасінди Ардерн зіграло вирішальну роль та принесло перемогу партії, яка вже змирилася з роллю опозиції.

Популярність Ардерн була такою неймовірною, що журналісти придумали новий термін «Джасіндоманія».

За перші 10 днів після призначення Ардерн на посаду лідерки партії, лейбористам вдалося додатково залучити близько $500 000, а 3 500 волонтерів зголосилися допомагати під час передвиборчої агітації.

Вибори викликали справжній ажіотаж: всього проголосували 2,6 млн новозеландців проти 2,4 млн на минулих виборах (явка виборців склала 80%).

Джасінда Ардерн заявила, що правляча партія занадто багато років не звертала уваги на потреби значної частини виборців, насамперед молоді та жінок.

Обіцянки-цяцянки

Лейбористи пообіцяли зменшити потік мігрантів, вирішити екологічні проблеми та побудувати 100 000 будинків в рамках програми доступного житла (за останні три роки ціни на нерухомість зросли на 34%).

Також Ардерн пообіцяла збільшити допомогу сім’ям з маленькими дітьми і вже виконала цю передвиборчу обіцянку, підготувавши урядову програму Families Package, яку презентувала, перебуваючи у декретній відпустці.

Зараз перед нею стоїть важке завдання показати гарні результати, насамперед у економіці, щоб новозеландці не шкодували, що не проголосували за Національну партію на чолі з Біллом Інглішем, уряд якого 9 років поспіль демонстрував стабільне економічне зростання.

Штрихи до портрету

Минулого року, Джасінда посіла 13 місце серед найвпливовіших жінок у світовій політиці за версією журналу Forbes.

Ардерн виросла у сім’ї мормонів. Однак, зацікавившись політикою у студентські роки, вона стала агностиком.

«Я виросла у релігійній сім’ї, де для хлопчиків та дівчаток встановлювали різні ролі в дуже ранньому віці. Я думала, що не пізніше ніж в 30 років вийду заміж та народжу дітей. Кар’єра не була для мене на першому місці. Я пам’ятаю, якось мій тато сказав, що я не вийду заміж в 30. Мені здавалося, що для молодої дівчини це найбільша образа. Тому що у світі, в якому я виросла, якщо ти в 30 років незаміжня, ти стара діва, життя скінчилось,» – пригадувала пізніше політикиня.

Джасінда Ардерн любить музику та спробувала себе в ролі діджея, однак востаннє вона стояла за діджейським пультом у 2014 році на музичному фестивалі Laneway.

Окрім того, що вона прем’єр-міністр, вона також очолює Міністерство національної безпеки та розвідки, Міністерство мистецтва, культури та національної спадщини, а також Міністерство з питань зменшення рівня бідності серед дітей.

Подолання дитячої бідності для неї було пріоритетом ще з часів її депутатства, адже вона бачила бідність на власні очі, коли росла у Моррінсвіллі.

Ранній початок політичної кар’єри

У 17 років Джасінда Ардерн вступила у Лейбористську партію та долучилася до передвиборчої кампанії депутата-лейбориста Гаррі Дюйнговена (Harry Duynhoven). Після закінчення вишу вона почала працювати з іншим депутатом парламенту Філлом Гоффом (Phil Goff).

Завдяки такому досвіду вона пізніше змогла приєднатися до команди прем’єр-міністерки Нової Зеландії Гелен Кларк, яка значно вплинула на становлення Джасінди як політика. Ардерн називає Гелен Кларк своєю наставницею – жінку, яка очолювала уряд Нової Зеландії з 1999 по 2008 рік, а потім 8 років була директоркою Програми Розвитку ООН (UNDP) та кандидаткою на посаду генсека ООН у 2016 році.

У 2005 році Ардерн влаштувалася до секретаріату британського прем’єра Тоні Блера, де працювала більше двох років. На диво, вона жодного разу не бачила його в Лондоні – познайомились вони у 2011 році під час візиту колишнього прем’єр-міністра Великобританії до Нової Зеландії.

У 2007 році її обрали головою Міжнародного cоюзу молодих соціалістів (IUSY), організації, яка об’єднує соціалістичні, соціал-демократичні та лейбористські молодіжні організацій з більш ніж 100 країн світу. Саме це призначення зіграло важливу роль у її політичній кар’єрі.

Вже наступного року її запросили балотуватися до парламенту від Лейбористської партії. І у віці 28 років вона стала наймолодшою депутаткою парламенту, програвши вибори в одномандатному окрузі, але пройшовши за партійними списками.

У 2011 році вона знову програла вибори в одномандатному окрузі. Причому програла з незначним відривом (717 голосів) своїй ровесниці, кандидатці від правлячої Національної партії Ніккі Кай – ці перегони журналісти назвали «битвою крихіток», обом кандидаткам було по 30 років. Ардерн знову пройшла до парламенту за партійним спискам.

Лише у 2017 Джасінда Ардерн перемогла на виборах у одномандатному окрузі, ставши депутаткою від Окленда.

Молодь і політика

Перед початком «Джасіндоманії» для багатьох австралійців політика здавалася чимось нудним, а політики – нездатними надихати електорат та враховувати інтереси усіх громадян, насамперед молоді та жінок.

Лейбористи зробили ставку на те, що молода жінка завоює підтримку молодих виборців – так і сталося.

Політичний оглядач новозеландського видання Newshub Патрік Говер переконаний, що призначення Джасінди на посаду лідерки партії було найкращим рішенням лейбористів за багато років, бо «вона представляє нове покоління та новий стиль у політиці».

Джасінда якось зізналась, що вона завжди прислухається до думок дітей та молоді: «Найбільше листів я отримую від школярів. Це не просто листи з посмішками та квіточками, вони пишуть про те, що їх хвилює, наприклад, про забруднення океану пластиковими пакетами».

Іноді вона приносить ці листи до парламенту та зачитує їх депутатам.

Як презентувати нову програму уряду – майстер-клас від Джасінди Ардерн

Джасінда Ардерн – активна користувачка соцмереж і часто використовує їх для спілкування з виборцями.

На десятий день після народження дитини вона представила нову урядову програму підтримки сімей з дітьми (Families Package) за допомогою прямого включення на своїй Фейсбук-сторінці.

Під час онлайн-трансляції вона сиділа вдома на дивані під вовняною ковдрою з новонародженою донькою на руках.

Прем’єр-міністерка підкреслила, що сімейна реформа – це досягнення, яким вона найбільше пишається.  Згідно з цією програмою, оплачувана декретна відпустка збільшується з 18 до 22 тижнів (та поступово до 26 тижнів з липня 2020 року).

Кожна дитина, яка народилася після 1 липня, отримуватиме додатково 60 новозеландських доларів на тиждень протягом першого року життя, також родини з дітьми отримуватимуть допомогу для сплати рахунків за опалення. Крім того, деяким родини, за потреби, надаватимуть матеріальну допомогу до трьох років дитини.

Представивши програму, вона ще деякий час відповідала на запитання Фейсбук-користувачів: «Карен, я чудово почуваюся. Я чекала, що хтось скаже, що я виглядаю стомленою. Присягаюсь, все не так погано. Просто я не нафарбована, тому синці під очима більші, ніж зазвичай».

Про материнство

Лише через кілька годин після призначення на посаду голови партії, Ардерн стала учасницею скандального інтерв’ю, під час якого ведучий запитав її, чи вона вже зробила вибір між народженням дітей та кар’єрою. Тоді вона ще не була вагітною.

Джасінда відповіла доволі різко: «Я відповідатиму на це питання – це мій вибір.., що стосується інших жінок, такі питання неприйнятні у 2017 році. Жінки не повинні відповідати на них на робочому місці. Жінка сама вирішує, коли їй народжувати. Це не повинно впливати на те, отримає вона роботу або підвищення, чи ні. Ви б спитали чоловіка, чи планує він мати дітей?»

Новозеландців обурила поведінка ведучого – у попереднього прем’єр-міністра Білла Інгліша шестеро дітей, але йому жодного разу не ставили подібних питань.

Вже у січні 2018 року Джасінда Ардерн спочатку в оригінальний спосіб поділилась новиною про свою вагітність, а  потім зробила офіційну заяву: «Я не перша жінка, якій доведеться виконувати кілька обов’язків одночасно. Я не перша працююча жінка з дитиною».

«Коли я дізналася про вагітність, намагалася без емоцій все проаналізувати. Розмірковувала про те, як сприймуть цю новину ті, хто не знають мене. Гадаю, вони хочуть визначеності. І найкращим буде продемонструвати, що у мене є план. Я хотіла, щоб люди зрозуміли, що я дуже серйозно ставлюся до своєї роботи. І що я все добре обміркувала», – поділилась вона пізніше в одному з інтерв’ю.

Сексизм у політиці

Коли Джасінду Ардерн запитують про випадки сексизму в її політичній кар’єрі, вона каже, що їй пощастило, адже вона третя жінка на посаді прем’єр-міністра Нової Зеландії. Перші жінки проклали їй шлях, тож вона не стикалася з упередженим ставленням.

Натомість вона згадує передвиборчу кампанію 2005 року своєї колишньої керівниці та наставниці Гелен Кларк: «Я пам’ятаю кілька жахливих випадків під час тієї кампанії, тож зараз я бачу певний прогрес».

 

Однак, у відвертому інтерв’ю для The Guardian вона пригадує, що такі випадки траплялись з нею також. Наприклад, у 2013 році з’явилась карикатура, на якій її зобразили у бікіні на високих підборах посеред боксерського рингу. Боксером зобразили тогочасного лідера лейбористів. Карикатура містила надпис «партія буде незадоволена, якщо я не знайду роботу для Джасінди».

«До мене за коментарем звернувся журналіст. Його обурила карикатура, а я не знала, як реагувати. Я подумала, що історія набуде ще більшого розголосу, якщо я прокоментую це. Але з часом я зрозуміла, що багато молодих жінок слідкують за моєю реакцією на такі випадки, тож я мала реагувати», – пригадала той випадок Ардерн.

Також Джасінда та її партнер Кларк Гейфорд мали інший неприємний досвід під час ток-шоу «60 хвилин».

У першій частині розмови ведучий викликав здивування політикині своїми компліментами. Розповідаючи про попередній досвід спілкування з іншими прем’єр-міністрами, журналіст підкреслив, що «вони не були такими молодими, розумними та привабливими».

Далі журналіст перейшов на тему вагітності Ардерн та почав ставити незручні запитання щодо точного часу зачаття.

Новозеландці назвали це ток-шоу «найгіршим за всю історію» та «неймовірно сексистським».

Фемінізм

У Новій Зеландії Джасінду Ардерн часто називають лідеркою руху за права жінок. Це й не дивно – вона неодноразово підкреслювала, що боротьбу за права жінок не можна припиняти, доки існує гендерно зумовлене насильство та різниця в оплаті праці жінок і чоловіків.

Вона часто повторює, що для неї фемінізм – це справедливість та рівність.

«Я вважаю, що чоловіки не лише можуть бути феміністами, вони повинні бути феміністами. Якщо вони вірять у основні принципи рівності, вони повинні сідати в човен та також брати в руки весла».

Партнер та батько доньки Джасінди Ардерн, відомий телеведучий Кларк Гейфорд, не проти брати в руки весла, тож він доглядатиме доньку вдома, а Джасінда повернеться до роботи після короткої 6-тижневої декретної відпустки.

Наталія Жачек, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті