Головна Статті Галина Мінялук: Жіноче лідерство в селищній громаді

Галина Мінялук: Жіноче лідерство в селищній громаді

1
409
Галина Мінялук

«Я переконана, що зараз дуже важливо створювати умови для реалізації рівних можливостей жінок і чоловіків щодо політичної участі та ухвалення рішень на місцях і в державі загалом. Це одна із важливих складових побудови справедливого правового суспільства», – каже Галина Мінялук, депутатка Хорошівської селищної ради. 

За освітою вона вчителька російської мови та літератури, пропрацювала в школі понад 20 років. Потім стала інспекторкою відділу освіти. А вже близько 11 років займає посаду редакторки місцевої газети «Прапор» та сайту «Звісно.News». 

Ми поспілкувалися з пані Галиною про те, яку роль у її діяльності відіграє розвиток рівності чоловіків і жінок у суспільстві, чому важливо протидіяти дискримінації та насильству, а також про те, як ефективно руйнувати стереотипи.  

Самодостатні, мудрі, старанні: у депутатському корпусі 58% жінок

Розкажіть, що спонукало вас стати депутаткою?

Я взагалі активна людина, і десять років тому вже мала досвід депутатської діяльності. Розумію, що така зайнятість – це велике навантаження, адже потрібно постійно працювати, розбиратися в усіх проблемах. На жаль, мені не завжди вистачає на це часу. Проте навіть коли я не була депутаткою, все одно брала участь у розв’язанні серйозних питань. Тому, коли мені запропонували стати депутаткою, я погодилася спробувати та пройшла відбір. Нині в мене є більше можливостей, щоб впливати на ухвалення рішень. 

Поділіться своїм досвідом, як це – розвивати активність жінок у громаді? Чому це важливо? 

Я депутатка селищної ради. Очолюю міжфракційну групу «Рівні можливості», куди входять депутатки з різних фракцій. У таких невеликих громадах, де населення більше десяти тисяч осіб, ми вже потрапляємо на вибори за партійними списками. Я впевнена, що у громадах, де всі одне одного знають, більшу роль відіграють особисті зв’язки, а не те, від якої партії ти балотуєшся. Об’єднання за переконаннями та інтересами тут навіть сильніше за партійні фракції. У складі депутатів Хорошівської громади нинішнього скликання 58% жінок. І всі самодостатні, мудрі, старанні.

Читайте також: Родіка Юзькова: На сесії можуть сказати «якби ви були чоловіком, я б вам уже морду набив»

У нашій громаді взагалі жінки дуже активні, легкі на підйом. Якщо треба щось зробити, наприклад, організувати захід, посадити дерева чи квіти на клумбах, надати якусь волонтерську допомогу, то більш активними є саме жінки. Тому в цьому плані нам легко працювати разом. Також у нас є кілька офіційних та неофіційних громадських організацій, серед яких жіноча рада, жіночий клуб «Струни серця» та наша благодійна жіноча організація «Нитка Аріадни», яку я очолюю. Там ми працюємо не лише з жінками, а й загалом з родинами.

Галина Мінялук

Підтримують, але вагаються: Чоловікам теж запропонували долучитися до групи «Рівні можливості»

Розкажіть про діяльність депутатської групи «Рівні можливості». Як вам вдалося створити її на рівні громади? 

Коли було останнє скликання депутатів Хорошівської районної ради, серед депутаток було багато жінок, які поділяли мої переконання. Я тісно спілкувалася з ними, ми виявили, що маємо спільну позицію, і вони зрозуміли важливість цієї ініціативи. Підтримали, погодилися, і тоді вже я стала координаторкою цієї групи. Наші жінки брали активну участь у різних програмах. Зокрема, від Інституту Креативних Інновацій – «Успішні», «Політична кухня», соціальному фотопроєкті #РівноЗначимі тощо. І потім значну частину цих жінок обрали до Хорощівської селищної ради. Депутаткою стала і я. От ми й створили осередок групи рівних можливостей. Потім до нас приєдналися ще й інші. Зараз жінок у цій групі вісім, а всього депутатів/ок двадцять шість. Чоловікам я теж пропонувала долучитися, бо деякі з них поділяють наші погляди. Але вони все ще вагаються. Проте в багатьох питаннях вони є нашими однодумцями.

Галина Мінялук

Нещодавно на сесії Хорошівської селищної ради ухвалили рішення про звернення до президента та Верховної Ради щодо ратифікації Стамбульської конвенції. Розкажіть про це детальніше.

Так, наша депутатська група «Рівні можливості» запропонувала це, а депутати/ки підтримали звернення. Конвенція передбачає рівність чоловіків та жінок у суспільстві, а також протидію домашньому та гендерно зумовленому насильству. Можливо, не кожен та кожна поділяють цю позицію, але значна кількість розуміє, що нам треба йти цим шляхом.

Читайте також: Відхід від архаїчних переконань: чому Україні варто ратифікувати Стамбульську конвенцію

У нашій громаді є люди, які бояться слова «гендер», особливо це ті, хто керується своїми стереотипними переконаннями і не зацікавлений, щоб серйозно розібратися в темі.  Вони часто плутають поняття «ЛГБТ-спільнота», «одностатеві шлюби» та «гендер». Вони цього просто не приймають і все. Можливо, тут значну роль відіграє пропаганда, не завжди обґрунтована, а часто побудована на стереотипах та страхах. Тобто деякі речі люди сприймають щось на віру просто тому, що це  транслюють якісь авторитетні для них особистості. Самі не розбираються, не заглиблюються у тему, але виступають проти. Хоча багато людей із мого середовища ставляться до ратифікації адекватно.

Галина Мінялук

«Ми намагаємося враховувати інтереси жінок у напрацюванні всіх проєктів»

Що ви робите для того, щоб змінити цю ситуацію на краще в вашому регіоні та в Україні? Які вже є результати?

Депутатка, яка входить до нашої групи, запропонувала запровадити бюджет участі. Це такий процес, який надає можливість кожному жителю та кожній жительці громади брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для покращення життя громади. Селищна рада підтримала. Люди реалізували те, що хотіли. Наприклад, створили спортивні та дитячі майданчики, впорядкували територію тощо.

Усі наші ініціативи спрямовані на покращення життя, зокрема, й жінок. Ми намагаємося враховувати інтереси жінок у напрацюванні всіх проєктів. 

Я, як депутатка та працівниця редакції, ініціювала перевірку наявності та якості пандусів, що побудовані біля адмінспоруд і соціальних установ. Про це вийшов матеріал із розгорнутим коментарем представника влади. Миттєво були вжиті заходи щодо відновлення роботи кількох кнопок виклику, які на той час із різних причин не працювали. У продовження нашої ініціативи одна активна молода жінка створила соціальний проєкт щодо встановлення тротуарних пандусів у нашому селищі. Вони допомагатимуть подолати бордюри, переїхати маломобільним людям із проїжджої частини на тротуар або з тротуару. Хоча це досить маленький крок, проте далі буде.

Галина Мінялук

Читайте також: Гендерно орієнтоване бюджетування: як це працює

Ваш сайт «Звісно.news» має соціально-політичне спрямування. Наскільки сьогодні в медіа актуальні теми рівних можливостей чоловіків і жінок, дотримання прав і свобод різних соціальних груп, протидії дискримінації та упередженням?

На нашому сайті є публікації на тему протидії торгівлі людьми, домашнього та гендерно зумовленого насильства, про цінність кожної людини в суспільстві та світі, матеріали щодо захисту прав і свобод будь-якої людини, незалежно від її місця проживання, релігійної, расової приналежності, кольору шкіри, якихось фізичних чи інших особливостей.

Проте є соціально значимі теми, які потребують певної адаптації, аби наша цільова аудиторія могла їх правильно сприйняти і зрозуміти. Тому якщо мова йде про гострі й чутливі теми, то ми спочатку працюємо над тим, щоб  підготувати нашу аудиторію до їх сприйняття. Матеріали подаємо «дозовано», маленькими «порціями». Постійно і наполегливо працюємо над підвищенням рівня правової освіти наших громадян, робимо кроки щодо побудови справедливого, цивілізованого і безпечного середовища проживання для кожного і кожної.

«Щойно перестанеш крутити педалі – відразу впадеш»

Керуючись своїм досвідом, дайте, будь ласка, кілька порад жінкам щодо того, як відстоювати ідеї рівності.

Переконана, що потрібно починати з себе. Якщо я почуваюся впевненою, самодостатньою особистістю, то завжди зможу відстояти власні інтереси, захистити особисті межі й зробити це, по можливості, цивілізованим і ненасильницьким шляхом.

Дуже необхідний рух уперед. Адже життя, як сказав хтось із мудрих, – це як їзда на велосипеді. Щойно перестанеш крутити педалі – відразу впадеш. Так ось, кожна із нас має постійно навчатися, самовдосконалюватися, в усьому йти в ногу з часом. Це великий ресурс, який розкриває багато можливостей.

І найголовніше – любити себе. Дякувати Богу за можливість дихати, жити, насолоджуватися красою навколишнього світу, сімейним затишком, спілкуванням із подругами та друзями, за насолоду від гарної музики, мудрої книги, зустрічей із хорошими людьми.

Яна Радченко

Матеріал створений у рамках проєкту «Посилення політики рівних можливостей», який реалізовує ГО «Інститут Креативних Інновацій» у співпраці з Національним Демократичним Інститутом (НДІ) завдяки щедрій підтримці британського народу через  Міністерство закордонних справ у справах співдружності та розвитку  (FCDO). Думки, висловлені тут, належать автору(-ам) та необов’язково відображають погляди НДІ, Міністерства закордонних справ у справах співдружності та розвитку або Уряду Її Величності.
Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті