Головна Статті Гендерна ініціатива: Мінрегіон планує облаштовувати дитячі ігрові зони в судах

Гендерна ініціатива: Мінрегіон планує облаштовувати дитячі ігрові зони в судах

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України вирішило оновити державні будівельні норми щодо проектування судів. У нових приміщеннях планують облаштовувати дитячі ігрові зони та кімнати для неповнолітніх, яким необхідно давати свідчення на засіданнях («маленький свідок»), повідомляє Урядовий портал із посиланням на заступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лева Парцхаладзе.

«Сьогодні у чинних застарілих нормах щодо проектування судів відсутні будь-які вимоги для влаштування зручностей чи окремого простору для відвідувачів з маленькими дітьми. А це потрібно робити. Більш того, у чинному ДБН не враховуються випадки, коли учасниками судового процесу можуть бути діти і вони мають надавати свідчення. А для якості і ефективності цих свідчень, звичайно, дитині потрібна сприятлива і дружелюбна атмосфера, правильне налаштування. Щоб вона не відчувала себе боязно чи погано. Тому зараз, оновлюючи ці норми, одна з пропозицій – обов’язково передбачати окрему дитячу ігрову зону у публічному просторі судів – baby room – та окреме приміщення для надання свідчень неповнолітніми свідками», – зазначив посадовець.

За його словами, наразі фахівці та експерти аналізують закордонний досвід щодо того, якими мають бути ці приміщення, їх розміри, вимоги до облаштування та обладнання.

«Наприклад, у судах Польщі кімнати для надання свідчень неповнолітніми свідками проектують з непомітними відеокамерами, мікрофонами і спеціальним дзеркальним вікном, яке веде у залу судових засідань. Найголовніше завдання цих кімнат – насамперед уникнення психологічних травм у дітей у ході судових справ. Тому вони проектуються максимально комфортними, простими і зовсім не нагадують судову установу», – наголосив Парцхаладзе.

Журналістка і експертка з недискримінації Центру прав людини ZMINA Ірина Виртосу вважає таке оновлення державних будівельних норм гарною гендерною ініціативою.

«Це дуже позитивна новина. І хоч такі кімнати для «маленьких свідків», які ще називають «зеленими» чи «блакитними», уже відкриті в судах деінде, але давно пора запускати це все на системному рівні. І польський досвід насправді є дуже корисним. Тільки окрім облаштованої кімнати, дуже важливо також, щоб і працівники розуміли, як спілкуватися з маленькими відвідувачами», – зазначила правозахисниця.

Вона також додала, що неодноразово користувалася ігровими зонами в державних установах.

«Бачила і тестувала такі зони зі своєю півторарічною донечкою в податковій, у центрі надання адміністративних послуг. Ось уже планують у судах. Таким чином держава набуває більш людського обличчя, і спілкування з нею на рівних відбувається уже з маленького віку», – підсумувала Виртосу.

50%

Фото: imaginethat.org.uk
Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Статті