Головна Статті Гендерна рівність у світі: перемоги 2021 року

Гендерна рівність у світі: перемоги 2021 року

0
502

Наприкінці року традиційно підбиваємо підсумки. Які події та рішення у 2021 році сприяли утвердженню гендерної рівності — ми зібрали найяскравіші перемоги року, що минає.

Молдова ратифікувала Стамбульську конвенцію

Мая Санду

14 жовтня парламент Молдови проголосував за ратифікацію Стамбульської конвенції – міжнародної угоди проти насильства щодо жінок і насильства в сім’ї.

Ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству підтримала партія президентки Маї Санду «Дія і солідарність»(PAS). Депутати від Блоку комуністів і соціалістів перед голосуванням залишили зал на знак протесту.

У Новій Зеландії пари, які пережили викидень, отримали право на відпустку

Джинні Андерсон
Джинні Андерсон (Photo by Hagen Hopkins/Getty Images)

У березні парламент Нової Зеландії ухвалив законопроєкт, що надає право на триденну оплачувану відпустку жінкам, які пережили викидень, а також їхнім партнерам. Законопроєкт розроблявся упродовж кількох років. За словами депутатки Джинні Андерсон, яка презентувала документ, ця відпустка дасть жінці трохи часу оговтатися після втрати, причому її партнер теж зможе її підтримати. 

Дві країни відмінили так званий «податок на тампони»

Податок на тампони

Із 1 січня 2021 року у Великій Британії відмінили 5% податок на засоби гігієни, необхідні під час менструації. У 2016 році адвокатка Лора Корітон запустила петицію з вимогою відмінити дискримінаційний по відношенню до жінок податок. Тоді петиція набрала понад 300 000 підписів, після чого надійшла на розгляд уряду. 

У березні уряд Намібії теж відмінив податок на тампони та засоби гігієни для жінок, який у країні становить 15%. Закон вступить у дію в 2022 році. 

У Швеції та Естонії вперше жінки очолили уряд 

Кая Каллас та Магдалена Андерссон
Кая Каллас та Магдалена Андерссон

У січні Кая Каллас стала першою жінкою на посаді прем’єр-міністерки Естонії. Колишня депутатка Європейського парламенту є лідеркою опозиційної Партії реформ. У 2016 році Каллас увійшла до 30-ки найвпливовіших депутатів Європарламенту за версією видання Politico. А у 2017, за рейтингом організації VoteWatch, вона посіла шосту сходинку серед найбільш впливових євродепутатів у сфері цифрових технологій та телекомунікацій. 

Уряд Швеції очолила Магдалена Андерссон. Історичне призначення відбулося 24 листопада, але вже за сім годин політикиня була змушена подати у відставку, бо Партія зелених відмовилася голосувати за бюджет і коаліція розпалася. 

Утім, за кілька днів парламент вдруге підтримав її кандидатуру на посаду прем’єр-міністерки і вона сформувала уряд.

У Домініканській Республіці заборонили дитячі шлюби

Дитячі шлюби

За результатами дослідження ЮНІСЕФ та Світового Банку 2017 року, заборона ранніх шлюбів у Домініканській Республіці зменшить рівень бідності у країні на 10%. 

У січні 2021 року в країні ухвалили закон про заборону шлюбів до 18-річного віку. 

Однак жіночі правозахисні організації попереджають, що для того, щоб у країні почали дотримуватися цього закону, необхідно, щоб у суспільстві змінилося ставлення до жінок і дівчаток, щоб їх перестали сприймати лише як домогосподарок. 

На острові Самоа жінка вперше очолила уряд

Наомі Мата’афа

Уперше очільницею уряду острівної держави стала жінка. Це справді визначна подія, адже в тихоокеанському регіоні жінки практично не представлені у політиці. 

Фіаме Наомі Мата’афа є лідеркою опозиційної партії FAST. Її партія перемогла на виборах ще у квітні, а наступні місяці у країні тривала конституційна криза. Лідер правлячої партії відмовився визнати поразку і не пустив новообраних депутатів та депутаток до парламенту. Далі почалися суди, які тривали кілька місяців. Зрештою Апеляційний суд визнав перемогу Фіаме Наомі Мата’афа.

Наомі очолює Національну раду жінок Самоа і багато років просуває питання участі жінок у політиці. 

Читайте також: 100 жінок ВВС: політикині та активістки зі списку найвпливовіших

Гендерні квоти у керівництві компаній

Елізабет Морено

У січні 2021 року німецький уряд підтримав законопроєкт про обов’язкову квоту для жінок у вищих керівних органах публічних компаній. Відповідно до закону, до правління публічної компанії, яке складається більше ніж із трьох членів, має входити щонайменше одна жінка. Крім того, законопроєкт передбачає введення 30% квоти для жінок у радах директорів компаній із мажоритарною часткою держави.

Наприкінці грудня законопроєкт про гендерні квоти в корпоративному секторі ухвалив і парламент Франції. До 2027 року усі компанії з кількістю співробітників понад 1000 осіб повинні мати не менше 30% жінок серед керівників вищої ланки  та 40% жінок – до 2030 року. За недотримання квот компаніям загрожують фінансові санкції.

Міністерка гендерної рівності Франції Елізабет Морено, яка підтримала законопроєкт, наголосила, що гендерні квоти допоможуть жінкам розбити «скляну стелю» у бізнесі.

Читайте також: Щоразу коли я пишу про фемінізм і квоти…

Жінки у Франції та Ірландії отримуватимуть безкоштовні засоби контрацепції 

Безоплатна конрацепція

Уряд Франції ухвалив програму, відповідно до якої жінки віком до 25 років безкоштовно отримуватимуть протизаплідні пігулки та інші засоби контрацепції. 

За словами міністра охорони здоров’я, уряд визнав необхідність допомогти француженкам до 25 років, адже жінкам у цій віковій групі бракує коштів на засоби контрацепції та медичні консультації.

На цю програму, яка розпочнеться 1 січня 2022 року, уряд виділив 21 мільйон євро. 

Наприкінці осені уряд Ірландії теж оголосив, що засоби запобігання вагітності будуть безкоштовними для жінок віком від 17 до 25 років. У бюджеті 2022 року передбачене фінансування протизаплідних засобів для жінок саме цієї вікової категорії.

В армії Індонезії скасували перевірку жінок на незайманість

Жінки в армії Індонезії
Військовослужбовиці індонезійської армії під час параду

В індонезійській армії нарешті скасували перевірку на незайманість для жінок, яку проводили перед прийомом на військову службу.

Принизлива процедура, відома як «тест двома пальцями», проводилася під час медогляду. Так лікарі перевіряли, чи ціла дівоча пліва. В армію брали лише жінок, які проходили цей тест.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) наголошує, що тестування на невинність є ненауковим, шкідливим і є порушенням прав жінок.

Заборона жіночого обрізання в Кенії

Обряд обрізання дівчат у Кенії. Фото – Reuters

Верховний суд Кенії заборонив операції, які калічать жіночі геніталії. Справа розглядалася за позовом лікарки, яка звернулася з вимогою легалізувати жіноче обрізання. 

У Кенії 4 мільйони жінок і дівчат пережили обрізання. В країні заборонили цю практику у 2011 році, але в 2017 році лікарка Тату Камау звернулася до суду з вимогою визнати заборону неконституційною, адже вона спрямована проти традицій та забороняє «національне надбання» Кенії.

У рішенні суду йдеться, що вивчивши досвід жінок, які пережили цю операцію, не виявили свідчень того, що постраждалі свідомо і добровільно погоджувались на неї.

В Аргентині легалізували аборти та закрили кримінальні справи проти жінок, які перервали вагітність

Легалізація абортів

Сенат Аргентини ухвалив законопроєкт про легалізацію абортів, відповідно до якого жінки матимуть доступ до безпечних засобів переривання вагітності.

Також міністерка у справах жінок та гендерної рівності Аргентини Елізабет Гомес Алькорта заявила, що справи всіх тих жінок, які були притягнуті до кримінальної відповідальності через аборти, будуть закриті, а вироки – скасовані.

У жовтні парламент Беніну, що в західній Африці, легалізував аборти. Згідно з новим законом, жінки можуть перервати вагітність протягом перших трьох місяців, якщо це може «погіршити або спричинити матеріальні, навчальні, професійні чи моральні страждання та суперечить інтересам жінки чи ненародженої дитини». Міністр охорони здоров’я Бенджамін Хаункпатін наголосив, що мета нового закону полягала в тому, щоб врятувати життя жінок, адже у Беніні майже 200 жінок щороку помирають унаслідок ускладнень після підпільних абортів.

Читайте також: Європарламент про аборти: Повага до репродуктивної автономії жінок – вирішальна для гендерної рівності

У новому парламенті Ісландії майже паритет

Катрін Якобсдоттір
Катрін Якобсдоттір, прем’єрка Ісландії

Після оголошення попередніх результатів парламентських виборів в Ісландії світові ЗМІ облетіла новина, що вперше в Європі до парламенту обрали більше жінок, ніж чоловіків.

Коли підрахунок голосів закінчився, виявилося, що депутаток у парламенті Ісландії буде трохи менше, але все одно показник майже 48% жінок виявився рекордним як для Ісландії, так і для Європи.

Нагадаємо, що вже 12-й рік поспіль Ісландія очолює рейтинг країн із найбільшим рівнем гендерної рівності у світі (гендерний розрив закритий на 89,2%). 

Австралія виплачуватиме потерпілим від насильства 5 тисяч доларів

Сідней протести проти домашнього насильства
У Сіднеї протестують проти домашнього насильства

Із 19 жовтня в Австралії потерпілі від домашнього насильства можуть подати заяву на отримання 5000 австралійських доларів. Гроші уряд виділяє для того, щоб допомогти постраждалим піти від кривдника.

Ці виплати можна бути отримати як готівкою, так і у вигляді прямих платежів, наприклад, за школу для дітей постраждалих чи за житло.

Читайте також: Сексизм і традиції совдепу в міській раді

Покарання за сексизм

4 березня 2021 року Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт № 3427 щодо протидії дискримінації за ознакою статі. Законопроєкт забороняє вміщувати в рекламі твердження або зображення про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи іншого виду перевагу однієї статі над іншою, або про стереотипність ролі чоловіка і жінки.

Крім того, забороняється:

  • принижувати гідність людини за ознакою статі; 
  • демонструвати насильство за ознакою статі; 
  • містити зображення тіла людини або частини тіла виключно як сексуальний об’єкт з метою залучення уваги споживача, або натяки (слова, звуки, зображення) на сексуальні відносини, які не мають прямого стосунку до рекламованого продукту або способу його споживання.

Нагадаємо, що зараз у Верховній Раді зареєстровано відразу кілька законопроєктів про сексизм. Сподіваємося, що у наступному році запропоновані зміни стануть законами. Також очікуємо від Верховної Ради ратифікації Стамбульської конвенції.

Наталія Жачек

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті