Головна Новини проекту Ґендерна рівність як складова парламентської етики

Ґендерна рівність як складова парламентської етики

0
439

8 липня 2016 року відбулась робоча зустріч «Діалоги з питань парламентської етики» за участі Голови Верховної Ради України Андрія Парубія та Голови Місії Європейського парламенту з оцінки потреб Верховної Ради України Пета Кокса. Народні депутати, представники громадських і міжнародних організацій обговорили зміни до Регламенту ВРУ, а також шляхи підвищення стандартів поведінки депутатів не лише в стінах парламенту, але й поза його межами.

Ґендерна рівність як складова парламентської етики

Окрема увага була приділена питанню ґендерної рівності, що є не лише конституційною нормою, але й демократичною цінністю. Як слушно зауважив Пет Кокс, Голова Місії Європейського парламенту з оцінки потреб Верховної Ради України, потрібно говорити не лише про зміну правил, але й про зміну цінностей і культури.  «Нові люди після Революції гідності привносять нові цінності, змінюють поведінку та культурні стандарти. Відносно легко змінити правила, але досить важко змінити культуру та поведінку – правила слугують лише інструментом, який допомагає це зробити» – наголосив промовець.

Під час зустрічі народний депутат і співголова Міжфракційного об’єднання «Рівні можливості» Світлана Войцеховська звернула увагу на факти неетичної поведінки народних депутатів щодо жінок. «Не можу не відмітити, що навіть під час таких зустрічей на високому рівні деякі народні депутати, відомі своїми неетичними висловлюваннями в ефірах в бік жінок, образливим ставленням та натяками до жінок-колег у Парламенті … дозволяють собі вкрай сексистські висловлювання та сарказм у відношенні ґендерної рівності, рівних прав і можливостей для жінок і чоловіків», – зазначає депутат на своїй сторінці у Facebook. 

У своєму виступі Світлана Войцеховська зауважила, що питання парламентської етики невід’ємне від принципів ґендерної рівності: «Під час напрацювання та прийняття законодавчих норм щодо депутатської етики маємо також прийняти норми щодо забезпечення ґендерної рівності та недискримінаціі, оскільки ці питання є абсолютно пов’язаними, та тільки за такого системного підходу зможемо досягти справжніх змін».

Ствітлана Войцеховська зазначила, що нею вже підготовлені зміни до Регламенту ВРУ в сфері забезпечення ґендерної рівності, а також наголосила на обов’язковості проведення ґендерної експертизи законодавства.

Відповідні напрацювання були здійснені робочою групою «Ґендерно-сенситивний парламент» Громадської ради з ґендерних питань, яка функціонує при МФО «Рівні можливості» з березня 2016 року. Зокрема, група розробила Проект Закону «Про внесення змін до Регламенту ВРУ щодо забезпечення ґендерної сенситивності парламенту», у якому прописала механізми забезпечення рівного представництва жінок і чоловіків на керівних посадах в Комітетах ВРУ, в офіційних делегаціях та групах міжпарламентських зв’язків. Концепція ґендерно-сенситивного парламенту передбачає створення такої інституції, що за своєю структурою, процедурами, методами та роботою відповідає інтересам і потребам як жінок, так і чоловіків. Ґендерно-сенситивний парламент базується на принципах ґендерної рівності, усуває барєри для повноцінної участі жінок і слугує позитивним прикладом і моделлю для всього суспільства.

Крім того, робоча група готує рекомендації щодо інституційного та методологічного забезпеченням ґендерно-правової експертизи. Детальний аналіз законопроектів на наявність дискримінаційних, сексистських, ґендерно-нерівних за своїм змістом положень, а також розуміння їх наслідків для різних категорій жінок і чоловіків допоможе попередити прояви структурної ґендерної нерівності у законодавтсві.

«Жінок цікавить проблема ґендерного балансу. Це є серйозною проблемою. І я можу офіційно заявити, що сексизм зустрічається кожного дня на кожному кроці в цьому парламенті», – заявила народна депутатка Олена Сотник, яка очолює робочу групу «Ґендерно-сенситивний парламент» при МФО «Рівні Можливості». Крім того, вона закликала присутніх парламентарів до розвитку культури діалогу, що полягає передусім у вмінні слухати та чути один одного, а не лише висловлювати свою думку.

Ґендерна рівність як складова парламентської етики

Розуміючи комплексність формування ґендерної та політичної культури, представники МФО «Рівні можливості» ініціювали затвердження на рівні постанови Кабінету Міністрів України Стратегії впровадження ґендерної рівності та недискримінації у сфері освіти «Освіта: ґендерний вимір – 2020». 22 червня Лілія Гриневич, Міністр освіти та науки України, в офіційній відповіді підтримала ідею затвердження документу загальнодержавного значення, покликаного забезпечити комплексне впровадження принципів ґендерної рівності та недискримінації до вітчизняної системи освіти.

Наостанок Світлана Войцеховська наголосила: «Моє завдання як народного депутата, щоб стратегія ґендерної просвіти, була затверджена Кабінетом Міністрів України, і щоб вона виховувала на всіх рівнях наших громадян».


Робоча зустріч «Діалоги з питань парламентської етики» з головою оціночної місії Європейського парламенту Петом Коксом відбулась 8 липня 2016  у Парламенті в рамках проекту Лабораторії законодавчих ініціатив, спрямованого на підвищення якості парламентського процесу через підтримку міжнародного діалогу та просування етичних стандартів, який реалізується за підтримки посольства Нідерландів, ОБСЄ БДІПЛ, Програми USAID/РАДА, Netherlands institute for multiparty democracy.


1 Під час робочої зустрічі з Головою оціночної місії Європейського парламенту Петом Коксом обговорено напрями вдосконалення депутатської етики (відео) //  Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України  (від 8.07.2016) http://rada.gov.ua/news/Novyny/132771.html .

2 Депутати Самопомочі вимагають не пускати Барну в Раду за сексизм// Ліга.- 31березня 2016. http://news.liga.net/ua/news/politics/9877683-deputati_samopomoch_vimagayut_ne_puskati_barnu_v_radu_za_seksizm.htm

3 Мельниченко А. Гендерна громадська рада: нові можливості // Повага. -11 квітня 2016. –http://povaha.org.ua/henderna-hromadska-rada-novi-mozhlyvosti/

Більше публікацій
Більше публікацій Новини проекту