Головна Статті «Голос жінок і лідерство»: на які проекти уряд Канади виділив 14,5 млн доларів

«Голос жінок і лідерство»: на які проекти уряд Канади виділив 14,5 млн доларів

Посольство Канади разом зі своїми партнерами – Українським жіночим фондом, Національним демократичним інститутом та інститутом Pасt – здійснило запуск нових програм для підтримки жіночого руху в Україні. 20 травня у Києві відбулася презентація трьох ініціатив на підтримку жінок-лідерок та жіночих організацій, що фінансуються урядом Канади в рамках програми «Голос жінок і лідерство». На просування усіх проектів виділили 14,5 мільйонів канадських доларів.

50% дізнавалися, які проекти нині в тренді, що вони передбачають, а також хто і чому отримав потужну грантову підтримку.


 

Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук у своїй вступній промові запевнив, що Канада віддана ідеям гендерної рівності і надалі охоче підтримуватиме Україну в її прагненні до рівності. Презентовані проекти він назвав широкоохопними:

«Українських жінок понад 20 мільйонів, і важливо не забувати, що вони могли б скористатися з вашого думання, з ініціатив та проектів. Мені здається, що результати президентських виборів свідчать про те, що багато хто в країні почувається забутим і виключеним зі столичних чи обласних центрів, із цих «тусовок», донорських зустрічей та інших подібних подій. Тож я думаю, що створивши цей простір у проектах, ви повинні хотіти його використати якнайширше, для найширших кіл як українських жінок, так і чоловіків».

Учасники зустрічі в один голос окреслили проблему, яка нині існує в Україні – посилення антигендерних рухів та настроїв.

Директорка програми «Жінки-лідерки» НДІ Олена Єна зауважила, що впродовж останніх років усі спостерігали низку загострень  антигендерних настроїв, але вона вбачає небезпеку в тому, що ці настрої мають чітке політичне підґрунтя.

«В Україні є політичні сили, які готові маніпулювати поняттями гендерної рівності заради власних політичних дивідендів. Ми це спостерігали під час президентської кампанії і ще побачимо під час парламентської. Тому надзвичайно важливо працювати на цих рівнях. Бо коли в ОТГ наші партнери чудово розуміють переваги гендерно орієнтованого бюджетування для кожного жителя і жительки, то тоді дуже важко говорити з ними, що гендерна рівність – це про ті антиукраїнські речі, які намагаються представити політики».

Урядова уповноважена з гендерної політики Катерина Левченко зазначила, що часом ті, хто маніпулює поняттями «традиційні» чи «сімейні цінності», дуже легко перевтілюються у тих, хто нібито просуває права жінок і гендерну рівність.

«Ми не маємо посилювати ці організації. Нам потрібно вчитися їх ідентифікувати й переконувати. І дуже важливо, щоб одним із результатів проекту якраз було можливе послаблення отого антигендеризму, який ми спостерігаємо в суспільстві, і який буде посилюватися напередодні парламентських виборів. Тому що ці ідеї будуть використовуватися і експлуатуватися партіями, які йдуть до влади і нехтують демократичними засадами суспільства. Тож цим проектом започаткована дуже важлива робота, яка спрямована на укріплення національної безпеки України».

На думку директорки зі стратегічного розвитку Українського жіночого фонду Наталії Карбовської, якщо йдеться про відстоювання гендерної рівності, не можна обмежитися захистом лише цього права.

«Одна зі стратегій антигендерного руху називається «розділяй і владарюй». Ми це бачимо на прикладі, як зараз жіночий рух хочуть розділити на тих, хто підтримує певне коло організацій і тем, і не підтримує, наприклад, ЛГБТ. Тому для нас украй важливою є співпраця з тими організаціями, які представляють групи, що є частиною жіночого руху, але можливо ми їх не чуємо. Це «Ромський Жіночий Фонд «Чіріклі», організація «Інсайт», яка працює з ЛГБТ, Національна Асамблея людей із інвалідністю, «Позитивні жінки» та інші наші тематичні партнери в цьому проекті».

Гендерна експертка Лариса Кобелянська, яка модерувала захід, зауважила, що чим складніші часи переживає Україна, тим більше жінок є затребуваними для того, щоб навести лад. І така нагода випала трьом організаціям, що представили свої проекти під час заходу й розповіли про ініціативи, які збираються впроваджувати.

Український жіночий фонд обрав напрямок підтримки організацій з прав жінок та розбудови жіночого руху в країні. Директорка УЖФ Олеся Бондар презентувала результати дослідження самооцінки руху, на які буде спиратися фонд під час реалізації проекту «Голос жінок і лідерство».

«Ми переконані що підтримка розвитку жіночого руху – це коли всі учасниці розуміють, з якими викликами стикаються. Дослідження гарно демонструє тенденції і перспективи розвитку руху.  Так, 58% респонденток заявили, що жіночий рух в Україні перебуває на етапі становлення, 38% – на етапі зміцнення, 3% – на етапі зрілості, 1% – на етапі стагнації… У 2017 році останній показник (жіночий рух на етапі стагнації й занепаду) був іншим – 23%», – зауважила Олеся Бондар, аналізуючи відповіді представниць жіночих організацій. Вона також пояснила, що ініціатива ґрунтується на результатах цього дослідження та на тих рекомендаціях, які були отримані від експерток та учасниць руху.

Про те, що буде формувати зміст і наповнювати цей п’ятирічний проект, розповіла Наталія Карбовська. Вона зокрема наголосила на таких аспектах:

  • •  Просування ідеї фемінізму та феміністичних цінностей
  • •  Активна робота в регіонах та підтримка місцевих організацій
  • •  Створення в кожному регіоні партнерського інформаційного центру, який буде допомагати організаціям дізнаватися про можливості проекту
  • •  Залучення нових активісток до руху
  • •  Посилення адвокаційних навичок організацій, допомога у створенні мереж та коаліцій, що працюватимуть на зміцнення жіночого руху в країні
  • •  Створення потужного гендерного аналітичного центру, який допомагатиме громадським організаціям в аналізі існуючих політик
  • •  Грантовий пул складатиме близько 2 мільйонів доларів (для надання підтримки жіночим громадським організаціям)

«Ми від самого початку не визначаємо теми грантової підтримки, бо вважаємо, що ці теми має визначати рух. Тож будемо це робити щорічно в рамках проектів перед оголошенням конкурсу. Але тема, яка однозначно є вкрай важливою і має бути в проекті, – це тема гендерно зумовленого насильства. Ми підтримаємо організації, які в цій темі працюють», – запевнила Карбовська і представила партнерів проекту – Міжнародний фонд «Відродження» та громадську організацію «Ла Страда-Україна».

Участь у проекті беруть не лише ті організації, які є частиною жіночого руху, а й ті, котрі мають потужний міжнародний досвід в інших питаннях. Так, уряд Канади профінансував ініціативу «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що впроваджує Pact.

Цей проект представила директорка Pact Ukraine Альона Герасимова. За її словами, мета ініціативи полягає у просуванні гендерної рівності в Україні.

«Працюватимемо впродовж п’яти років, щоб зміцнити спроможність та сталість місцевих жіночих організацій, особливо тих, які представляють інтереси вразливих і маргіналізованих жінок і дівчат», – пояснила Герасимова. Вона також додала, що планується створити п’ять хабів у п’яти українських містах, щоб допомогти місцевим жіночим організаціям покращити програмну діяльність, а також підвищити ефективність регіональних мереж. Крім того, Pact Ukraine має намір оголосити грантовий конкурс серед організацій, які матимуть можливість отримати грантову підтримку через відкриті конкурси на проведення адвокаційних кампаній.

Канада також оголосила про широкий пакет підтримки виборів в Україні. Мова йде про програму «Підтримка нових жінок-лідерок», що впроваджується Національним демократичним інститутом. Директорка програми «Жінки-лідерки» НДІ Олена Єна презентувала результати національного опитування з питань рівності між чоловіками та жінками, що було проведене на замовлення Офісу віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Читайте також: Національне опитування: Що відповідають українці про участь жінок у політиці і чоловіків – у вихованні дітей

«Українське суспільство набагато прогресивніше, ніж ми всі про нього думаємо… Я завжди кажу, що жінка перш за все повинна обрати себе, уповноважити себе піти в політику. Після того її обирає певна політична сила й тільки потім – виборець. Проблем із тим, щоб в Україні голосували за жінок, у нас немає, наші дослідження це чітко доводять. Але багато бар’єрів залишається у свідомості самих жінок», – наголосила Єна.

Вона також запевнила, що проект буде спрямований на підтримку жінок, які можливо ще не є частиною якихось політичних партій, але відчувають у собі сили йти в політику. Крім того, в рамках проекту проводитиметься Академія жіночого лідерства, а особлива увага приділятиметься посиленню депутатських груп із гендерних питань у місцевих радах та широкій інформаційній кампанії про переваги жінок і чоловіків у політичній сфері.

Вікторія Кобиляцька,

50%

Фото: Український жіночий фонд та Pact Ukraine
Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Статті