Коли мова заходить про відновлення країни після перемоги, це зазвичай викликає багато скепсису й нерозуміння. Мовляв, спочатку треба перемогти, а вже потім думати про відновлення. З іншого боку, є резон у тому, що до всього треба готуватися заздалегідь. Тож коли настане час, жіноцтво дуже чітко знатиме, як стати в пригоді, долучаючись до процесів післявоєнної відбудови.
Саме про це йшла мова під час спеціальної дискусії щодо гендерночутливого відновлення на Українському жіночому конгресі. Всі учасниці та учасники зійшлися на тому, що лише говорити про відновлення недостатньо — треба діяти вже зараз.
Платформа «Жінки — це 50% успіху України» публікує низку важливих тез із обговорення.
Без жінок не буде відновлення
Про візію ЄС говорила амбасадорка Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова. Вона близько 10 років опікується Україною, спостерігає й аналізує всі події, які відбуваються. А живе тут із квітня 2023 року (відтоді, як отримала призначення). З-поміж іншого, Матернова наголосила, що наразі дуже чітко простежуються зрушення у ставленні до прав і позицій жінок в суспільстві, попри те, що за це доводиться платити занадто високу ціну.
«Я бачу надзвичайну зміну у ставленні українців та українок до таких табуйованих тем, як домашнє насильство чи насильство щодо дітей. Ще 3-5 років тому це було складно уявити. Або ставлення до корупції. До повномасштабного вторгнення вона посідала 5-6 місце, а зараз, згідно з опитуваннями Національного Демократичного Інституту, – друге. Це стало чутливою темою», — переконана Катаріна Матернова.
Вона також додала, що не моєже уявити процесу відновлення України без жінок, які є лідерками у своїх громадах.
«І я абсолютно впевнена, що коли відновлення настане, жінки будуть знати що робити», — підсумувала амбасадорка ЄС.
Гендерночутливе відновлення не має стати кон’юнктурним питанням
Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко розповіла, що ключові принципи відновлення вже описані на законодавчому рівні. Наразі ж дуже важливо забезпечити їхнє втілення:
«Це не так просто, бо спротив дуже великий. Давайте чесно скажемо, що не всі читають ці документи», — сказала уповноважена, нагадавши про 10 кроків до гендерно-інклюзивного відновлення, які підготували в межах платформи забезпечення гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні.
«Без відновлення людського капіталу, відновлення економіки не буде. Важливо, щоб кожен проєкт мав гендерний компонент. А для цього необхідна взаємодія уряду, громадянського суспільства і міжнародних партнерів», — зауважила Катерина Левченко.
Читайте також: Гендерна рівність як барометр свободи: про що говорили на Українському жіночому конгресі
Крім того, вона нагадала про відкати в гендерній ідеології:
«Трішки замовкли ті, хто виступає проти забезпечення гендерної рівності. Але вони нікуди не поділися. І ми на місцях постійно стикаємося з необхідністю такої тихої, малопомітної боротьби й протидії».
Зокрема, дуже турбує демографічна ситуація, а точніше — заклики до жінок більше народжувати.
«Я, як феміністка з великим стажем, дуже переживаю, щоб відновлення не відбувалося за рахунок подальшої експлуатації жінок і повернення до патріархатних стереотипів. Так, нам потрібно відновлювати населення, але робити це треба, дбаючи щоб було стовідсоткове покриття дошкільною освітою, щоб були групи продовженого дня, центри догляду за людьми з інвалідністю (або тими, які потребують такого догляду). Щоб у нас були безбар’єрні та інклюзивні простори… Саме ці умови є частиною ідеології й тієї платформи, яка створена урядом», — сказала Катерина Левченко.
Головний запит до міжнародних партнерів, який озвучила посадовиця, — щоб гендерночутливе відновлення не стало кон’юнктурним питанням.
«Ми свідомі, що відновлення залежить від тих інвестицій, які приходять в Україну. І дуже важливо, щоб кожен проєкт міжнародної допомоги обов’язково був генерночуливим. Щоб це стосувалося не лише проєктів із підтримки жіночого лідерства та політичної участі жінок. Щоб проєкти, які спрямовані на сільське господарство, економіку, екологію, будівництво, теж містили гендерний компонент. Щоб дотримувалися принципи гендерночутливого відновлення. Це і співвідношення жінок і чоловіків у наглядових радах, у бенефіціарах, у стейкхолдерах тощо».
Потреби й права жінок — на першому місці
Про Альянс за гендерночутливе та інклюзивне відновлення розповів голова відділу співробітництва Посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні Маркус Кьоль.
За його словами, до Альянсу з гендерно відповідального та інклюзивного відновлення приєдналися 16 країн та 16 міжнародних організацій. Його було створено з метою просування гендерних принципів, щоб всі донори, які працюють над відновленням України, знали, що вони мають ставити потреби й права жінок на перше місце. Цей підхід створює стійкість у спільнотах та основу для інклюзивного, справедливого післявоєнного суспільства України.
«Ми маємо бути певні, що всі ці зміни відбудуться, і що вони будуть сталими», – наголосив Маркус Кьоль.
Як, а не навіщо
Директорка відділу гендерної рівності та економічної інклюзії Європейського банку реконструкції та розвитку Барбара Рамбусек теж наголосила, що гендерна рівність має бути основою відновлення України. Вона пояснила, що зараз дуже важливо зрозуміти, як це робити, а не ставити питання про те, навіщо це робити.
«ЄБРР є найбільшим інституційним інвестором в Україні. Ми інвестували 4,5 мільярдів євро з лютого 2022 року. І ми це робимо з акцентом на людському капіталі. Десь 80% наших інвестиій побудудовані на розбудові спроможностей наших клієнтів, щоби забезпечити акцент на гендерній рівності, на відновленні, на захисті джерел доходів і доступу до ведення підприємницької діяльності», — пояснила Барбара Рамбусек і детально розповіла про діяльність ЄБРР у напрямку дотримання принципів гендерної рівності.
«Ми говоримо про те, як долучати жінок, як утримувати їх на ринку праці. Щоб вони мали змогу отримувати нові навички, були представленими в тих секторах, де раніше були недостатньо представлені. Ми також прагнемо працювати з нашими клієнтами як із роботодавцями в аспекті боротьби з гендерно зумовленим насильством. Це про розбудову спроможностей, про гарячі лінії, навчання тощо».
Крім того, один із напрямків роботи — це товари та послуги.
«Працюємо з виробниками, які виробляють протези, орієнтовані саме на потреби жінок. Тому що ті протези, які підходять чоловікам, не обов’язково підходять жінкам. Ці протези мають бути меншими й легшими, щоб жінкам було простіше адаптовуватися», — розповіла Барбара Рамбусек.
Вона також наголосила на розбудові інфраструктури для людей із інвалідністю — щоб вона була доступною та безпечною.
«Ми віримо, що ви зможете все!»
Представниця ООН Жінки в Україні Сабін Фрейзер Гюнеш підбила підсумки дискусії й наголосила, що гендерна рівність важлива для вступу України до ЄС, і ЄС помічає всі зміни, які відбуваються в країні.
Читайте також: «Звісно, зможеш!»: Олена Зеленська долучилася до кампанії з подолання гендерної нерівності
«Ми бачимо, як ви разом – уряд і громадянське суспільство – впроваджуєте зміни, а також контролюєте, що роблять міжнародні донори, агенції, уряди», — сказала Сабін Фрейзер Гюнеш.
Вона також висловила підтримку українкам, згадавши про кампанію уряду «Звісно, зможеш!»
«ООН Жінки в Україні підтримують гасло, яке ви чули у відео про економічну підтримку жінок. Ми щиро віримо, що «звісно, зможете». Ми віримо, що ви зможете все! І маємо на увазі всі сфери – і захист країни від російської агресії, і економічний та політичний розвиток країни. А ми будемо підтримувати вас у цьому», — запевнила Сабін Фрейзер Гюнеш.
Talking is not enough — we must act, or Gender equality as a basis for recovery
When it comes to rebuilding a country after a victory, it usually causes a lot of skepticism and misunderstanding. They say that you have to win first, and only then think about recovery. On the other hand, there is a reason to prepare for everything in advance. So, when the time comes, women will know exactly how to be useful in the post-war reconstruction process.
This was the topic of a special discussion on gender-sensitive recovery at the Ukrainian Women’s Congress. All participants agreed that it is not enough to talk about recovery – we need to act now.
The Women Are 50% of Ukraine’s Success platform publishes a number of important theses from the discussion.
There will be no recovery without women
Katarina Mathernova, the EU Ambassador to Ukraine, spoke about the EU’s vision. She has been working in Ukraine for about 10 years, observing and analysing all the events that are taking place. She has been living here since April 2023 (since she was appointed). Among other things, Mathernova stressed that shifts in attitudes towards women’s rights and positions in society are now very clearly visible, despite the fact that this comes at a high price.
‘I see an extraordinary change in the attitude of Ukrainians towards such taboo topics as domestic violence or violence against children. It was hard to imagine 3-5 years ago. Or the attitude towards corruption. Before the full-scale invasion, it was ranked 5-6th, and now, according to polls by the National Democratic Institute, it is second. It has become a sensitive topic,’ says Mathernova.
She also added that it is impossible to imagine the process of Ukraine’s recovery without women who are leaders in their communities.
‘And I am absolutely sure that when the recovery comes, women will know what to do,’ the EU Ambassador concluded.
Gender-sensitive recovery should not become an opportunistic issue
Kateryna Levchenko, Government Commissioner for Gender Policy, said that the key principles of recovery have already been described in legislation. Now it is very important to ensure their implementation:
‘It is not easy, because there is a lot of resistance. Let’s be honest, not everyone reads these documents,’ said the Commissioner, recalling the 10 steps to gender-inclusive recovery prepared as part of the platform for gender mainstreaming and inclusion in recovery.
‘Without restoring human capital, there will be no economic recovery. It is important that every project has a gender component. And this requires the interaction of the government, civil society and international partners,’ said Kateryna Levchenko.
‘We are aware that recovery depends on the investments that come to Ukraine. And it is very important that every international aid project is gender-sensitive. This applies not only to projects that support women’s leadership and political participation. Projects aimed at agriculture, the economy, the environment, and construction should also have a gender component. To ensure that the principles of gender-sensitive recovery are respected. This includes the ratio of women to men in supervisory boards, beneficiaries, stakeholders, etc.’
Women’s needs and rights come first
Markus Köhl, Head of the Cooperation Section of the Embassy of the Federal Republic of Germany in Ukraine, spoke about the Alliance for Gender-Sensitive and Inclusive Recovery.
According to him, 16 countries and 16 international organisations have joined the Alliance for Gender Responsive and Inclusive Recovery. It was created to promote gender principles so that all donors working on Ukraine’s recovery know that they must put women’s needs and rights first. This approach builds resilience in communities and the foundation for an inclusive, just post-war society in Ukraine.
‘We have to make sure that all these changes happen and that they are sustainable,’ said Markus Köhl.
How, not why
Barbara Rambusek, Director of Gender Equality and Economic Inclusion at the European Bank for Reconstruction and Development, also stressed that gender equality should be the basis for Ukraine’s recovery. She explained that it is now very important to understand how to do this, rather than asking why.
‘The EBRD is the largest institutional investor in Ukraine. We have invested €4.5 billion since February 2022. And we do this with a focus on human capital. Around 80% of our investments are built on building the capacity of our clients to ensure a focus on gender equality, on recovery, on protecting livelihoods and access to business,’ Barbara Rambusek explained and elaborated on the EBRD’s activities to promote gender equality.
‘We are talking about how to engage women, how to keep them in the labour market. To enable them to acquire new skills, to be represented in sectors where they were previously underrepresented. We are also committed to working with our clients as employers to combat gender-based violence. This means capacity building, hotlines, training, etc.’
In addition, one of the areas of work is goods and services.
‘We believe you can do anything!’
UN Women Representative in Ukraine Sabine Fraser Günes summed up the discussion and stressed that gender equality is important for Ukraine’s accession to the EU, and the EU notices all the changes that are taking place in the country.
‘We see you together – the government and civil society – implementing changes, as well as monitoring what international donors, agencies, and governments are doing,’ said Sabine Fraser Güneş.
She also expressed support for Ukrainian women, mentioning the government’s ‘Of course you can!’ campaign.
‘UN Women Ukraine supports the slogan you heard in the video about economic support for women. We sincerely believe that ‘of course you can’. We believe that you can do anything! And we mean all spheres, including defending the country from Russian aggression, and the economic and political development of the country. And we will support you in this,’ assured Sabine Fraser Güneş.