Головна Статті Говорити недостатньо — треба діяти, або Гендерна рівність як основа відновлення

Говорити недостатньо — треба діяти, або Гендерна рівність як основа відновлення

5
295

Коли мова заходить про відновлення країни після перемоги, це зазвичай викликає багато скепсису й нерозуміння. Мовляв, спочатку треба перемогти, а вже потім думати про відновлення. З іншого боку, є резон у тому, що до всього треба готуватися заздалегідь. Тож коли настане час, жіноцтво дуже чітко знатиме, як стати в пригоді, долучаючись до процесів післявоєнної відбудови. 

Саме про це йшла мова під час спеціальної дискусії щодо гендерночутливого відновлення на Українському жіночому конгресі. Всі учасниці та учасники зійшлися на тому, що лише говорити про відновлення недостатньо — треба діяти вже зараз.

Платформа «Жінки — це 50% успіху України» публікує низку важливих тез із обговорення. 

Без жінок не буде відновлення

Про візію ЄС говорила амбасадорка Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова. Вона близько 10 років опікується Україною, спостерігає й аналізує всі події, які відбуваються. А живе тут із квітня 2023 року (відтоді, як отримала призначення).  З-поміж іншого, Матернова наголосила, що наразі дуже чітко простежуються зрушення у ставленні до прав і позицій жінок в суспільстві, попри те, що за це доводиться платити занадто високу ціну.

Катаріна Матернова

«Я бачу надзвичайну зміну у ставленні українців та українок до таких табуйованих тем, як домашнє насильство чи насильство щодо дітей. Ще 3-5 років тому це було складно уявити. Або ставлення до корупції. До повномасштабного вторгнення вона посідала 5-6 місце, а зараз, згідно з опитуваннями Національного Демократичного Інституту, – друге. Це стало чутливою темою», — переконана Катаріна Матернова.

Вона також додала, що не моєже уявити процесу відновлення України без жінок, які є лідерками у своїх громадах. 

«І я абсолютно впевнена, що коли відновлення настане, жінки будуть знати що робити», — підсумувала амбасадорка ЄС.  

Гендерночутливе відновлення не має стати кон’юнктурним питанням

Катерина Левченко

Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко розповіла, що ключові принципи відновлення вже описані на законодавчому рівні. Наразі ж дуже важливо забезпечити їхнє втілення: 

«Це не так просто, бо спротив дуже великий. Давайте чесно скажемо, що не всі читають ці документи», — сказала уповноважена, нагадавши про 10 кроків до гендерно-інклюзивного відновлення, які підготували в межах платформи забезпечення гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні.

«Без відновлення людського капіталу, відновлення економіки не буде. Важливо, щоб кожен проєкт мав гендерний компонент. А для цього необхідна взаємодія уряду, громадянського суспільства і міжнародних партнерів», — зауважила Катерина Левченко.

Читайте також: Гендерна рівність як барометр свободи: про що говорили на Українському жіночому конгресі

Крім того, вона нагадала про відкати в гендерній ідеології:

«Трішки замовкли ті, хто виступає проти забезпечення гендерної рівності. Але вони нікуди не поділися. І ми на місцях постійно стикаємося з необхідністю такої тихої, малопомітної боротьби й протидії».

Зокрема, дуже турбує демографічна ситуація, а точніше — заклики до жінок більше народжувати. 

«Я, як феміністка з великим стажем, дуже переживаю, щоб відновлення не відбувалося за рахунок подальшої експлуатації жінок і повернення  до патріархатних стереотипів. Так, нам потрібно відновлювати населення, але робити це треба, дбаючи щоб було стовідсоткове покриття дошкільною освітою, щоб були групи продовженого дня, центри догляду за людьми з інвалідністю (або тими, які потребують такого догляду). Щоб у нас були безбар’єрні та інклюзивні простори… Саме ці умови є частиною ідеології й тієї платформи, яка створена урядом», — сказала Катерина Левченко.

Головний запит до міжнародних партнерів, який озвучила посадовиця, — щоб гендерночутливе відновлення не стало кон’юнктурним питанням.

«Ми свідомі, що відновлення залежить від тих інвестицій, які приходять в Україну. І дуже важливо, щоб кожен проєкт міжнародної допомоги обов’язково був генерночуливим. Щоб це стосувалося не лише проєктів із підтримки жіночого лідерства та політичної участі жінок. Щоб проєкти, які спрямовані на сільське господарство, економіку, екологію, будівництво, теж містили гендерний компонент. Щоб дотримувалися принципи гендерночутливого відновлення. Це і співвідношення жінок і чоловіків у наглядових радах, у бенефіціарах, у стейкхолдерах тощо».

Потреби й права жінок — на першому місці

Про Альянс за гендерночутливе та інклюзивне відновлення розповів голова відділу співробітництва Посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні Маркус Кьоль.

Маркус Кьоль

За його словами, до Альянсу з гендерно відповідального та інклюзивного відновлення приєдналися 16 країн та 16 міжнародних організацій. Його було створено з метою просування гендерних принципів, щоб всі донори, які працюють над відновленням України, знали, що вони мають ставити потреби й права жінок на перше місце. Цей підхід створює стійкість у спільнотах та основу для інклюзивного, справедливого післявоєнного суспільства України.

«Ми маємо бути певні, що всі ці зміни відбудуться, і що вони будуть сталими», – наголосив Маркус Кьоль.

Як, а не навіщо

Директорка відділу гендерної рівності та економічної інклюзії Європейського банку реконструкції та розвитку Барбара Рамбусек теж наголосила, що гендерна рівність має бути основою відновлення України. Вона пояснила, що зараз дуже важливо зрозуміти, як це робити, а не ставити питання про те, навіщо це робити.

Барбара Рамбусек

«ЄБРР є найбільшим інституційним інвестором в Україні. Ми інвестували 4,5 мільярдів євро з лютого 2022 року. І ми це робимо з акцентом на людському капіталі. Десь 80% наших інвестиій побудудовані на розбудові спроможностей наших клієнтів, щоби забезпечити акцент на гендерній рівності, на відновленні, на захисті джерел доходів і доступу до ведення підприємницької діяльності», — пояснила Барбара Рамбусек і детально розповіла про діяльність ЄБРР у напрямку дотримання принципів гендерної рівності.

«Ми говоримо про те, як долучати жінок, як утримувати їх на ринку праці. Щоб вони мали змогу отримувати нові навички, були представленими в тих секторах, де раніше були недостатньо представлені. Ми також прагнемо працювати з нашими клієнтами як із роботодавцями в аспекті боротьби з гендерно зумовленим насильством. Це про розбудову спроможностей, про гарячі лінії, навчання тощо». 

Крім того, один із напрямків роботи — це товари та послуги. 

«Працюємо з виробниками, які виробляють протези, орієнтовані саме на потреби жінок. Тому що ті протези, які підходять чоловікам, не обов’язково підходять жінкам. Ці протези мають бути меншими й легшими, щоб жінкам було простіше адаптовуватися», — розповіла Барбара Рамбусек. 

Вона також наголосила на розбудові інфраструктури для людей із інвалідністю — щоб вона була доступною та безпечною.  

«Ми віримо, що ви зможете все!» 

Представниця ООН Жінки в Україні Сабін Фрейзер Гюнеш підбила підсумки дискусії й наголосила, що гендерна рівність важлива для вступу України до ЄС, і ЄС помічає всі зміни, які відбуваються в країні.

Читайте також: «Звісно, зможеш!»: Олена Зеленська долучилася до кампанії з подолання гендерної нерівності

Сабін Фрейзер Гюнеш

«Ми бачимо, як ви разом – уряд і громадянське суспільство – впроваджуєте зміни, а також контролюєте, що роблять міжнародні донори, агенції, уряди», — сказала Сабін Фрейзер Гюнеш.

Вона також висловила підтримку українкам, згадавши про кампанію уряду «Звісно, зможеш!»

«ООН Жінки в Україні підтримують гасло, яке ви чули у відео про економічну підтримку жінок. Ми щиро віримо, що «звісно, зможете». Ми віримо, що ви зможете все! І маємо на увазі всі сфери – і захист країни від російської агресії, і економічний та політичний розвиток країни. А ми будемо підтримувати вас у цьому», — запевнила Сабін Фрейзер Гюнеш.

Олена Андрушко

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті