Політичні партії мають висувати більше жінок на парламентських виборах, які пройдуть 21 липня. Про це йдеться у заяві Міжнародної фундації виборчих систем (IFES).
Згідно з заявою, попри те, що кількість українок перевищує 22 мільйони, в парламенті представлено лише 50 жінок, тоді як кількість депутатів-чоловіків становить 370.
«Представництво жінок в українському парламенті перебуває на рівні значно нижчому за середні показники не лише в Європі, але й у світі загалом – лише 11,6%. Середній рівень представництва жінок у парламентах країн світу становить 24,3%, а в країнах Європи цей показник – ще вищий і становить 28,5%. За даними Міжпарламентського союзу, Україна посідає 156 місце серед 193 країн світу за кількістю жінок у парламенті – найнижче серед країн Європи», – наголошується у заяві.
Також у IFES нагадали, що в 2014 році в 198 одномандатних виборчих округах було обрано лише дві жінки, решта депутаток були обрані за партійними списками, які були сформовані в умовах відсутності жорстких вимог щодо збалансованого представництва статей.
Читайте також: IFES виступила за посилення участі жінок у політиці
«Відтак, необхідно провести реформування виборчого законодавства та вжити спеціальних заходів у напрямі підвищення рівня представництва жінок в українському парламенті до світового та європейського показників. Жінки заслуговують кращого. Україна заслуговує кращого. Закликайте усі політичні партії висувати більше жінок на майбутніх парламентських виборах. Для досягнення реальних змін у кількості обраних жінок політичні партії повинні розмістити їх на високих позиціях у своїх списках; щонайменше у кожній п’ятірці кандидатів має бути дві жінки – це гарантуватиме обрання близько 90 жінок з 225 народних депутатів, що обираються за партійними списками – втім, це все одно становитиме лише приблизно 20% від загального складу парламенту. Тому таких заходів недостатньо. Важливо також, щоб політичні партії висували кандидаток-жінок в одномандатних округах, де вони мають шанси на перемогу», – йдеться у зверненні.
Крім того, зазначається, що якщо Україні вдасться втілити ці заходи, то вона наблизиться до мінімальних 30% представництва жінок у виборних органах, передбачених Пекінською платформою дій, а також крокуватиме до 40% представництва, яке відповідатиме високим стандартам, встановленим Радою Європи.
Читайте також: #КвотиЗамістьКвітів: Чи встигне парламент проголосувати за гендерні квоти?
Нагадаємо, 22 травня Верховна Рада розглядала питання зміни виборчого законодавства, яке ініціював президент Володимир Зеленський. Під час розгляду представниці міжфракційних депутатських об’єднань «Жінки, мир, безпека» та «Рівні можливості» закликали депутатів підтримати запровадження гендерних квот. Крім того, міжфракційне об’єднання «Рівні можливості» оприлюднило заяву, в якій закликало депутатів та депутаток об’єднати зусилля довкола запровадження виборчих квот.
50%