Головна Статті Керсті Кальюлайд: Жінку завжди запитають «Ви президентка? А хто у вашій сім’ї готує млинці?»

Керсті Кальюлайд: Жінку завжди запитають «Ви президентка? А хто у вашій сім’ї готує млинці?»

8
2,020

Президентка Естонії Керсті Кальюлайд, яка перебуває в Україні з офіційним візитом, учора, 23 травня, виступила перед учасниками та учасницями Українсько-естонського жіночого бізнес-форуму, який було присвячено розширенню можливостей жінок у політиці та бізнесі.

Керсті Кальюлайд є першою жінкою, що була обрана на посаду президента Естонії. З 2004-го до моменту призначення президенткою в 2016-му вона працювала представницею Естонії в Європейській рахунковій палаті. А ще раніше, з 2002 по 2004 роки, обіймала посаду керівниці електростанції Іру, що входить до складу міжнародного енергетичного концерну Eesti Energy, де також була першою жінкою в Естонії, яка керувала електростанцією.

Виступаючи перед учасницями та учасниками Українсько-естонського жіночого бізнес-форуму, пані Кальюлайд поділилася своїм баченням щодо шляхів досягнення гендерної рівності та власним досвідом руйнування гендерних стереотипів, а також надихнула жінок на початок політичної кар’єри.

50% підготували для вас переклад виступу президентки – далі пряма мова.

Гендерні ролі та стереотипи

Важливо поступово змінювати стереотипне сприйняття соціальних ролей жінок.

Такі зміни відбуваються постійно. Чи замислювались ви над тим, що на початку ХХ століття усі лікарі були чоловіками, а медсестрами працювали лише жінки? Не знаю, як в Україні, а в Естонії зараз більшість лікарів – жінки. І головною причиною цього було те, що після розпаду Радянського Союзу зарплата лікарів знизилась, тому цю роботу почали виконувати жінки.

Нині деякі люди ставляться упереджено до того, що дівчата можуть бути успішними в ІТ. Такі люди впевнені, що жінки та дівчата начебто не вправні в математиці. Тож, як бачимо, стереотип про те, що жінки не можуть бути лікарками, зник, але з’явився інший.

Так само важливо долати упереджене сприйняття щодо соціальних ролей чоловіків. Іноді чоловіки, які працюють вихователями в дитячих садочках чи, наприклад, вчителями естонської мови, можуть почути у свій бік «Працюєш вчителем мови? Ти лузер». Необхідно боротися з гендерними стереотипами як щодо жіночих, так і чоловічих соціальних ролей.

Вийти покурити – норма, вийти погодувати дитину – ні

Я працювала чиновницею в інституції Європейського Союзу. Здавалося б, ось де має бути дійсно гендернозбалансований підхід без будь-якого упередженого ставлення до жінок. Однак в 2005 році, коли я сказала під час засідання рахункової палати, що мені треба вийти погодувати дитину, я побачила дивну реакцію. Коли мої колеги-чоловіки піднімалися і казали, що їм треба вийти покурити, такої реакції не було. Тож упереджене ставлення до жінок типове не лише для України, таке можна зустріти скрізь.

Гумор проти гендерних стереотипів

Коли спілкуєтесь з людьми, які упереджено ставляться до жінок, намагайтесь реагувати з гумором. Іноді буває важко, але це дуже дієвий спосіб.

Вам доведеться говорити з чоловіками, які впевнені, що місце жінки на кухні. Але часто так вважають і самі жінки. Якось я була учасницею форуму для жінок, де як спікерка говорила про розширення прав і можливостей жінок. Однак, усі питання до мене обмежилися тим, хто допомагає мені вдома дбати про родину.

Рівність у всьому

Важливо визнавати, що іноді нам потрібна допомога. Я дуже незалежна, тому що мій чоловік – мій партнер, який допомагає мені дбати про дітей. Ми потребуємо допомоги та підтримки один одного.

Серед депутатів естонського парламенту є подружжя. Тато – депутат, колишній міністр сільського господарства, мама – депутатка. Вони вдвох приходять з дітьми на роботу.

У колишнього міністра оборони незабаром народиться дитина, і він каже, що не може дочекатися, коли прийде на роботу з немовлям. Тому що приходити на роботу з дітьми стало мейнстрімом, так ви показуєте себе з кращої сторони.

Поєднати материнство та політичну кар’єру

Мене часто запитують, як воно – будувати кар’єру та бути мамою чотирьох дітей. У колишньої міністерки освіти Естонії шестеро дітей, в Уповноваженої з рівних прав жінок та чоловіків – п’ятеро. Вони народжували дітей, коли вже були депутатками парламенту. Іноді вони приходили на роботу з дітьми, їм було нелегко. Але попри труднощі, вони працювали. Їх не зупиняло те, що в парламенті є місце для куріння, але немає дитячої кімнати. Вони не звертали увагу на закиди чоловіків-колег. Коли вас кусають, не кусайте у відповідь, просто продовжуйте робити своє.

Щоб змінити суспільство, не можна мовчати

Якщо ви сильна жінка, ви можете самостійно впоратися з упередженим ставленням. Але якщо ви мовчатимете, ви не зміните суспільство. Я впевнена, що говорити про проблеми – це дійсно дієвий спосіб, який прискорює зміни. І навіть якщо ви бачите,  що суспільство не змінюється, поводьтесь так, ніби воно вже змінилось.

Правило «дзеркала»

Я не можу сказати, що в Естонії ставлення до чоловіків та жінок однакове. Жінку завжди запитають «Ви президентка Естонії? А хто у вашій сім’ї готує млинці?». Зазвичай я ставлю зустрічне питання «Ви питали про це попереднього президента? Ви хвилюєтесь про моїх дітей так само, як і про дітей прем’єр-міністра? Між іншим, його діти молодші моїх».

Багато років тому, коли я очолювала електростанцію, журналіст спитав мене:«Як воно, бути жінкою на посаді директора електростанції?». Я відповіла: «Спершу розкажіть, як воно, бути чоловіком-журналістом?». Завжди відбивайте м’яч на чуже поле. Але краще робіть це з гумором, агресія не допоможе.

Рольові моделі для дівчаток

Коли ви отримуєте високі посади, ваші діти, діти ваших знайомих та всі навколо бачать, що жінки можуть працювати, наприклад, міністерками і гарно виконувати свою роботу.

Голова адміністрації Президента Естонії якось сказав мені цікаву річ: «Коли дітей просять намалювати президента, вони малюють жінку. І це вже не змінити. У них ніколи не виникатиме питання «Чи може жінка бути президенткою?».

Коли мене питають, як я змогла стати президенткою, я відповідаю «А чому ні?». У моїй сім’ї ніхто не мислив стереотипно. Коли я казала, що хочу лазити по деревах, мені ніхто не казав «Ти дівчинка, не треба лізти на дерево».

Підготувала Наталія Жачек, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті