Головна Статті Кому і навіщо потрібен Центр гендерних компетенцій у секторі безпеки й оборони?

Кому і навіщо потрібен Центр гендерних компетенцій у секторі безпеки й оборони?

Нещодавно всі ЗМІ кинулися навперебій переповідати новину про те, що в секторі безпеки та оборони буде створений Центр гендерних компетенцій, який «системно впроваджуватиме стандарти рівності чоловіків та жінок в одностроях». Із відповідною заявою виступив віцепрем’єр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба. Мовляв, концепція Центру вже була розроблена раніше, а нині настав час втілити її в життя.

50% надіслали запитання до офісу віцепрем’єра, щоб з’ясувати подробиці, і от що нам пощастило дізнатися.

Чим буде займатися центр?

Розроблятиме стратегічні рекомендації для сектору безпеки та оборони, вироблятиме аналітику, розроблятиме та впроваджуватиме освітні програми (зокрема, електронні навчальні курси з гендерних досліджень) для підвищення кваліфікації, здійснюватиме моніторинг, оцінку та прогнозування, проводитиме та популяризуватиме гендерні дослідження.

Цільова аудиторія центру викладачі, персонал сектору безпеки і оборони України. За формою організації він буде закладом післядипломної освіти при одному з основних відомств сектору.

Зарубіжні аналоги

Україна не перша країна, яка створює такі центри. Існує кілька аналогів за кордоном. Це, зокрема, PRIO Centre on Gender Peace and Security (Норвегія), International Security Competence Centre (Австрія), Nordic Centre for Gender in Military Operations (Швеція).

Центр із гендерних питань, миру та безпеки (PRIO Centre on Gender Peace and Security) є ресурсним центром для ґендерних досліджень Інституту досліджень миру в Осло (PRIO). Заснований у 2015 році. Основні напрямки діяльності Центру: дослідження, публікації, викладання та навчання. Також Центр надає консультації з політичних питань. Ключові тематичні галузі гендерних досліджень: сексуальне та гендерне насильство, реалізація Резолюції Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека», гендер і посередництво у світі, стать та міграція.

Міжнародний центр безпеки компетенцій (International Security Competence Centre) консалтингова компанія з питань безпеки, яка представляє міжнародну мережу експертів. ISCC тісно співпрацює зі збройними силами, поліцією, різноманітними спецпідрозділами. Послуги ISCC варіюються від аналітичних розвідок про тероризм до критичної оцінки готовності до надзвичайних ситуацій у випадку великого терористичного нападу, лабораторних та польових випробувань систем озброєнь та вибухових речовин, а також аналізу ризиків для національної інфраструктури.

Північний центр із гендерних питань у військових операціях (Nordic Centre for Gender in Military Operations)  заклад, який допомагає військовим інтегрувати гендерні аспекти на етапах планування, виконання та оцінювання операцій чи військових навчань. NCGM діє через широку мережу ключових експертів та установ надаючи консультації із розробки політик.

Коли планується відкриття центру?

Запуск попередньо запланований на наступний, 2020 рік.

ДО РЕЧІ

Посол Швеції в Україні Тобіас Тиберг, виступаючи на форумі «Подвиг не знає статі», організованому МВС України за підтримки Посольства Швеції в Україні та структури ООН Жінки, заявив, що Швеція готова допомогти Україні в створенні Центру.

«У Швеції однакові обов'язки військової служби застосовуються як до чоловіків, так і до жінок. Це те, що ми робимо у рамках нашої гендерної політики, але також ми це робимо, бо цього вимагає наша безпека. Швеція буде дуже рада підтримати створення Центру, про який згадував пан Кулеба. Ми можемо надати свою експертизу, оскільки Північний центр із гендерних питань у військових операціях, що базується в Стокгольмі, є провідною організацією в цьому плані», — зазначив дипломат.

Підготувала Вікторія Кобиляцька, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Статті