Головна Статті Лише 10% жінок у світі очолюють державу чи уряд — дослідження ООН

Лише 10% жінок у світі очолюють державу чи уряд — дослідження ООН

1
1,184

Частка жінок, які очолюють державу чи уряд, в середньому становить приблизно 10%, а дев’ять із десяти людей будь-якої статі досі мають упередження щодо жінок.

Про це свідчить звіт ООН «Індекс гендерних соціальних норм за 2023 рік». Документ ґрунтується на дослідженнях за 2010-2014 та 2017-2022 роки з територій, які охоплюють 85% населення світу.

Згідно даних дослідників, у 38 країнах частка людей із принаймні одним упередженням зменшилася з 86,9% лише до 84,6%.

упередження щодо гендерних норм
Упередження, які поширені в усіх аспектах гендерних соціальних норм

Майже половина людей (49%) у 80 країнах вважають чоловіків кращими політичними лідерами. 43% переконані, що чоловіки є кращими керівниками підприємств. А 25% виправдовують чоловіків, які б’ють своїх дружин.

На ринку праці жінки обіймають менше третини керівних посад

В ООН переконані, що ці упередження призводять до порушення прав жінок у багатьох країнах, появи рухів проти гендерної рівності, які набирають обертів, а в деяких країнах — до сплеску порушень прав людини.

Також зафіксовано серйозну недостатню представленість жінок на керівних посадах у сфері ухвалення рішень. Так, із 1995 року частка жінок, які очолюють державу чи уряд, в середньому становить приблизно 10%. Лише 11% серед голів держав і 9% очолюють уряди. Трохи більше жінок працює на міністерських посадах — 22%.

Проте більшість із них займаються екологічним та соціальним напрямом (питаннями жінок, дітей, молоді, людей похилого віку, людей з інвалідністю тощо). На ринку праці жінки обіймають менше третини (28%) керівних посад.

Частка людей без упереджень щодо гендерних соціальних норм покращилась у 27 країнах у 2010–2014 та 2017–2022 роках

Дев’ять із 10 — як може бути ще гірше?..

Нині жінки є більш кваліфікованими та освіченими, ніж будь-коли раніше. Але навіть у 59 країнах, де жінки зараз мають кращу освіту за чоловіків, середній гендерний розрив у доходах досі становить 39% на користь чоловіків.

«Я очікував, що ми побачимо певний прогрес, але дев’ять із 10 — як може бути ще гірше? Попри те, що це був період, коли ми побачили, наприклад, рух MeToo і привернули увагу до моторошних способів, у які ці норми упередження впливають на жінок», — зауважив керівник відділу Програми розвитку ООН Педро Консейсао.

Знадобиться 186 років, щоб ліквідувати прогалини в правовому захисті

За словами очільниці дослідницького відділу об’єднання Oxfam GB Анам Парвез, світ «збився з курсі в плані досягнення гендерної рівності до 2030 року». Тож за нинішніх темпів знадобиться 186 років, щоб ліквідувати прогалини в правовому захисті.

«У 2021 році кожна п’ята жінка вийшла заміж до того, як їй виповнилося 18 років. 1,7 мільярда жінок і дівчат живуть менш ніж на $5,50 на день, а жінки продовжують виконувати втричі більше неоплачуваної хатньої роботи та догляду, ніж чоловіки в усьому світі», — додала Парвез.

Читайте також: Гендерна рівність продовжує тривалість життя — дослідження

Дослідники зазначають, що попри все, зміни можуть відбутися. Збільшення частки людей без упереджень за жодним показником було очевидним у 27 із 38 опитаних країн, зокрема і в Україні (на кілька відсотків).

Змінити гендерні стереотипи можна через зміцнення систем соціального захисту

Досягнути гендерної рівності можна, але для цього потрібно ухвалити низку законів. Зокрема таких, які сприятимуть рівності жінок у політичній діяльності, зміцненню систем соціального захисту та піклування. Гендерні стереотипи і патріархальні норми — наслідок соціальних та культурних норм, які треба змінювати.

«Такі переконання зберігаються через соціальні та культурні норми, які знецінюють жінок і зміцнюють владу чоловіків. Це сприяє нормалізації насильства та віктимізації потерпілих жінок. Тож ми можемо запобігти скоєнню насильства, лише змінивши таке ставлення», — наголосила очільниця британської коаліції End Violence Against Women Coalition Андреа Саймон.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті