«У нас у громаді є багато талановитих жінок, які займаються хендмейдом, але не знають, як можна просувати свої вироби. Виявилося, що через ніяковість вони не вміють продавати. Один із тренінгів задумувався спеціально для того, щоб допомогти їм переформатувати себе: пропонувати щось, думаючи не про гроші, а про те, що людина це купить і отримає позитивні емоції», – розповідає Людмила Смола із Баштанської ОТГ, що на Миколаївщині.
Вона – головна спеціалістка відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету міської ради. А ще – випускниця Академії жіночого лідерства, що реалізувала в своїй громаді проєкт «Самореалізація жінки як перший крок до гендерної соціалізації». Це була низка тренінгів та майстер-класів для жінок.
Людмила 17 років очолювала районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, а потім у 2017 році її запросили працювати у відділ освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Баштанської міської ради.
Читайте також: Марина Матковська: «У «Школі депутаток» я навчилася стрибати вище голови»
«І я вирішила щось у житті змінити. Спочатку майже рік працювала начальницею відділу, потім перейшла на головну спеціалістку. На посаді начальниці мені було важко кудись їздити на семінари, вчитися писати проєкти, здобувати нові знання. Мене це обмежувало. А зараз з’явилася можливість спробувати себе у проектному менеджменті. Тим паче, що ми співпрацюємо з програмою DOBRE, а це великий ресурс не тільки для громади, а й для особистісного росту», – пояснює Людмила Смола.
За її словами, проведення тренінгів для жінок стало її першим вдалим проєктом, бо перед тим вона вже писала кілька, але їх не вдалося реалізувати.
«Самореалізація, саморозвиток і самоосвіта – це те, чого я потребую все своє життя. Мені цікаво навчатися, відвідувати різноманітні тренінги, отримувати нову інформацію, знайомитися із новими людьми. А це не так просто реалізувати в такому маленькому містечку, як наша Баштанка. Тому я вирішила написати проєкт, що дав би можливість жінкам нашої громади відвідати корисні тренінги й послухати фахових тренерок і наставниць», – розповідає Людмила Смола, наголошуючи, що освіта для дорослих – один зі світових трендів.
До проєкту Людмили долучилися близько 60 жінок віком 18 до 68 років. Для спілкування з ними запросили двох лекторок. Бізнес-тренерку, фахівчиню з мовної комунікації, психологиню та фасилітаторку з Києва Надію Копаницю та блогерку і власницю маркетингового агентства з Миколаєва Олександру Орлову.
Читайте також: Пережити декрет: дві ініціативи, які надихають і підтримують жінок
«Перші два тренінги – «Як реалізувати свої таланти» і «Особистісний та професійний розвиток жінки в сучасних умовах» – були спрямовані на те, щоб жінки могли розібратися в собі. Ще був трансформаційний майстер-клас, де ми займалися декупажем. Суть була в тому, що зміни, які відбуваються, пов’язані між собою. Якщо ми щось змінюємо навколо, то й самі змінюємося. Ми можемо якусь страшну й обрізану дощечку перетворити на витвір мистецтва і зробити комусь подарунок, отримавши масу позитивних емоцій».
Надію Копаницю не відпускали аж до ночі. Пані Людмила зізнається, що після одного з тренінгів усі учасниці залишилися і ще близько п’яти годин грали в гру «Шлях до мети»: тягнули «метафоричні» картки, озвучували мету і шукали шляхи для її реалізації.
Читайте також: «Ми більше не маємо заганяти себе в чоловічі рамки»: 10 порад від Ганни Старостенко
Практична частина навчань – робота з блогеркою Олександрою Орловою. Вона надавала рекомендації щодо того, якими мають бути сторінки в соцмережах, які пости читають, а які – не дуже, як сфотографувати свої вироби, щоб зацікавити покупців, коли краще публікувати повідомлення тощо.
«Більшість учасниць створили собі профілі, бо дехто взагалі не користувався і не знав, що таке Instagram, і для чого воно треба», – підсумувала Людмила Смола.
Також усім учасницям дуже сподобалася та частина навчання, де вони спочатку самотужки, а потім у групі випрацьовували бізнес-моделі. І навіть вигадали стартап, який може стати в пригоді мешканцям Баштанки чи іншої громади.
«Місто в нас невелике, 12 тисяч населення. І є багато жінок, які потребують чоловічої допомоги. Тож методом мозкового штурму вирішили, що потрібен такий собі адміністратор – це навіть може бути пенсіонерка, яка вдома сидить і відповідає на телефонні дзвінки. Наприклад, вона має контакти майстрів чи просто охочих підзаробити. Щось на кшталт «чоловіка на годину» або няні. Не будеш же ти по сусідах ходити і шукати?! А так звертаєшся по телефону, замовляєш ту ж няню на декілька годин, майстра в будинок чи ще когось», – говорить організаторка тренінгів.
Читайте також: Наталія Карбовська: Жіноча солідарність — це не проти когось, це задля
Результатами проєкту вона задоволена. Каже, що учасниці не лише отримали практичні й теоретичні знання, а й перезнайомилися, стали клієнтками одна одної. Були й такі, що зареєструвалися на курсах безкоштовного дистанційного навчання Рrometheus за рекомендацією Надії Копаниці, і навіть уже встигли їх закінчити й отримати сертифікати.
Тим часом у Людмили багато планів. Їй самій хотілося б займатися тренерською діяльністю, тим паче, що вже має досвід у цій галузі. Крім того, вона зараз саме працює над розробкою гендерно чутливої програми розвитку фізичної культури й спорту в громаді в рамках Програми «DOBRE». Попередня програма, як з’ясувалося після аналізу, переважно забезпечувала потреби дітей і чоловіків. Нова ж має на меті зменшити цей гендерний розрив.
«У мене є мрія – створити в Баштанці жіночий ресурсний центр. Такий собі вільний простір для спілкування жінок. Про це, мабуть, буде мій наступний проєкт», – міркує Людмила Смола.
А ще зізнається, що цікавиться місцевими виборами і думає над тим, чи варто самій балотуватися:
«Чому б і ні? Хотіла нещодавно подивитися вебінар на цю тему, зареєструвалася, але не встигла послухати. Поки що дуже мало про це знаю – що мені потрібно робити, який алгоритм дій. Треба над цим подумати».
Академія жіночого лідерства (АЖЛ) – це ініціатива Національного демократичного інституту міжнародних відносин та Українського жіночого фонду, спрямована на всебічну підтримку жінок-лідерок задля посилення їхньої участі в реформі децентралізації, зокрема в процесах прийняття рішень в громадах.
Проект здійснюється у рамках Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Global Communities та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Національний Демократичний інститут міжнародних відносин та Український жіночий фонд є партнерами Програми USAID DOBRE.
Підготувала Вікторія Кобиляцька, 50%