Головна Статті Меаза Ашенафі, голова Верховного суду Ефіопії: «Жінки здатні прийняти будь-які виклики»

Меаза Ашенафі, голова Верховного суду Ефіопії: «Жінки здатні прийняти будь-які виклики»

0
996

Коли минулого місяця на сцену саміту LSE (London School of Economics and Political Science) в Африці запросили Меазу Ашенафі, глядачі підхопилися з місць і почали вітати її вигуками захоплення й аплодисментами. Ось вона – перша жiнка в історії Ефіопії, яка стала головою Верховного суду.

Меаза Ашенафі – правозахисниця, засновниця Асоціації жінок-юристок Ефiопiї, серед головних завдань цієї організації є захист постраждалих від сексуального насильства. Меаза багато років працювала у сфері захисту прав жінок та розширення їхніх економічних можливостей. Вона ініціювала відкриття першого банку для жінок у Ефіопії, який називається «Enat Bank» або «Материнський банк». Enat Bank спеціалізується у наданні кредитів жінкам і молоді.

Меаза Ашенафі презентує перший банк для жінок Enat Bank

Із 1989 по 1992 Меаза була суддею Верховного суду. Пізніше її призначили радницею у комісію, яка працювала над створенням нової конституції Ефіопії. Також вона працювала в Економічній комісії ООН по країнах Африки.

Правозахисна діяльність Меази Ашенафі стала відомою поза межами Ефіопії у 2014 році, коли екранізували події 1996 року, коли молода адвокатка Меаза захищала у суді 14-річну дівчину, якій загрожувала смертна кара за вбивство свого ґвалтівника. Меазі вдалося добитися зняття обвинувачення з дівчини та підняти у публічну площину обговорення питання заборони багатовікової традиції викрадення дівчат перед шлюбом.

Меаза Ашенафі та Анджеліна Джолі презентують фільм Difret

Мова йде про фільм «Відвага» (Difret), виконавчою продюсеркою якого була Анджелiна Джолi.

Прем’єр-міністр Ефіопії, Абій Ахмед, який публічно оголосив про наміри посилити роль жінок у суспільстві, запропонував кандидатуру Меази Ашенафі на посаду голови Верховного суду.

Представляючи її депутатам парламенту в жовтні минулого року, прем’єр-міністр наголосив, що Меаза Ашенафі зможе поліпшити здатність судової системи втілювати реформи в країні та задовільнити запит суспільства на справедливість та демократію.

Читайте також: В Ефіопії вперше президентом обрали жінку

Після перших п’яти місяців на посаді голови Верховного суду Ефіопії 54-річна Меаза Ашенафі дала коротке інтерв’ю виданню African Arguments.

Зараз ви є головною захисницею правосуддя у вашій країні, але це дуже абстрактне поняття. Яке б ви дали визначення правосуддю у контексті Ефіопії?

– Правосуддя керується нормами права та тлумачить закон, але не тільки це. Також важливо дотримуватися принципу справедливості. Ми повинні зробити все, щоб суди були чесними і судові справи розглядалися швидко, а також щоб було дотримання належних судових процедур. Система правосуддя працюватиме, якщо люди матимуть доступ до судів – як фiзично, так i фінансово – і якщо судді будуть неупередженими та компетентними. Система правосуддя працюватиме, якщо, навiть програвши в судi, люди розумітимуть, що була дотримана процедура.

Здається, для цього необхiдно дiяти у всіх напрямках – від економіки до освіти та інфраструктури. Якою є особлива роль Верховного суду?

– Верховний суд традиційно є дуже офіційною і консервативною установою, але я намагаюся змінити це, зробивши цю інституцію більш відкритою та доступною. Нам потрібно спілкуватися з громадськістю. Ми повинні розуміти суспiльство і суспiльство має розуміти судову систему й те, як вона функціонує. Поки що ці світи iзольованi.

Як їх об’єднати?

– Щойно мене призначили на посаду голови Верховного суду, я організувала зустріч з 350 суддями та 400 юристами. Ми маємо понад 3000 штатних співробітників і кожні вихідні я зустрічалась з нашими експертами та співробітниками. Також я спілкуюсь з представниками ЗМІ. Ми ділимося нашим баченням та думками щодо шляху, яким ми хочемо рухатися. Ми створили раду, до якої увійшли 18 експертів високого рівня – колишніх суддів та адвокатів – вони стали радниками з різних питань, перш за все з питань визначення та перегляду законів, що стосуються судової системи.

Згiдно з опитуванням, третина респондентів у Африці вважають, що їхні суди корумповані. Наскільки це правда у випадку Ефіопії?

– У Ефіопії так само, але частина проблеми полягає у недостатнiй комунікації та розумінні того, як функцiонує судова система. Я не кажу, що у нас немає проблем з чесністю – звісно, є – але найчастiше це проблема сприйняття. Кожен, хто заходить до мого кабiнету зi скаргами, каже, що суддя має якісь стосунки з його опонентом у судовій залі. Це не завжди так. Можливо так і є у 5% або 10% випадкiв, але головною є проблема сприйняття. Нам потрібно побудувати довіру, допомогти людям зрозуміти, що закон діє у відповідності з процедурами. Хоча нам дійсно потрібно працювати над вирішенням питань чесності в судовій системі.

Тобто головна проблема у розумiннi, а не в некомпетентних, корумпованих або полiтично заангажованих суддях?

– Проблема в непорозумінні. Але також проблема може полягати в питаннях чесностi. Iнодi також – у компетентності.

Ви майже п’ять місяців очолюєте Верховний суд. Що для вас стало найбiльшою несподiванкою на цій посаді?

– Несподiванкою було те, що менi вдалося швидко вплинути на забезпечення незалежностi суддiв від виконавчої влади. Судді зараз кажуть менi, що вони можуть вільно використовувати норми закону згiдно зi своїми повноваженнями, що вони позбулися впливу. Мене це тiшить.

З іншого боку, найважливiшим питанням є ресурси. Я не уявляла, наскільки не вистачає примiщень для проведення судових засiдань, кабінетів для суддів, інфраструктури, машин для стенографiї – всього. Це дуже важливо, i я не знала, що ми маємо величезну проблему ресурсів.

Уряд знає про цi труднощi?

– Минулого тижня ми вперше подали наш бюджетний запит безпосередньо до парламенту. У конституції є стаття, у якiй зазначено, що судова система має надсилати свої запити безпосередньо до парламенту, але цього раніше нiколи не робили. Ранiше запити надсилалися у виконавчу владу. Тому ми хочемо змінити це і цього року ми вперше проведемо переговори з парламентом. Завдяки цьому, я переконана, ми будемо більш незалежними. Ми домовлятимемось про надання кращого матеріального забезпечення.

Читайте також: 50% жінок, 50% чоловіків – новий уряд Ефіопії

Як жiнка, якiй вдалося стати успiшною у різних сферах, де домінують чоловiки, що б ви порадили іншим жiнкам Ефiопiї?

– Я можу сказати з власних спостережень та власного досвiду, що коли жінки отримують відповідальні посади, вони ставляться дуже серйозно до виконання своїх обов’язкiв. Іноді мені шкода, що моя країна та інші африканські країни не використовують талант і потенціал жінок, тому що від цього програє країна. Якщо використовувати таланти як чоловіків, так і жінок, цей колективний інтелект допоможе нам прискорити трансформацію. Жінки також повинні виходити за рамки стереотипiв і знати, що вони здатнi прийняти будь-якi виклики. Вони не повинні боятися користуватися всіма можливостями, якi трапляються на їхньому шляху.

Ефіопія зазнала величезних змін з точки зору просування гендерної полiтики. Окрiм вашого призначення, важливим є те, що половина членів уряду та президентка країни – жiнки. Але самі по собі ці призначення мало змінили життя бiльшостi жінок, якi продовжують нести важкий тягар бідності та потерпають від конфліктів. Як зробити так, щоб зміни відбулися на всіх рівнях?

– Це правда, повністю погоджуюсь. Жінки не є причиною конфліктів чи безладу у суспiльствi, але вони несуть основний тягар проблем, тому вони повинні говорити про ці проблеми. Їх повинні чути. Вони повинні сказати: «Ми не несемо відповідальності за проблему; прийшов час врешті припинити цей безлад». Жінки не повинні бути мовчазними жертвами. Вони повинні бути більш видимими і говорити про те, що їх тривожить.

Переклад Наталії Жачек,

50%

Фото: tagblatt.de, africanarguments.org, enatbanksc.com, nazret.com, deskgram.net
Більше публікацій
Більше публікацій Наталія Жачек
Більше публікацій Статті