Колишня політична ув’язнена Мідекса Біртукан сьогодні перебуває у центрі уваги в Ефіопії. Вона очолила виборчу комісію, яка організовуватиме перші парламентські вибори у країні з моменту вступу на посаду прем’єр-міністра Абія Ахмеда, який був обраний у 2018 році. Про це повідомляє BBC.
Її призначення схвалив парламент 745 голосами, усього чотири людини проголосували проти і три утрималися.
Мідекса Біртукан контролюватиме два тури шостих національних виборів, які були двічі відкладені через пандемію COVID-19, адміністративні проблеми та безпеку.
Рекомендуючи 47-річну Біртукан на найважливішу посаду голови виборчої комісії, прем’єр-міністр охарактеризував її як людину, яка «ніколи не капітулює, навіть перед урядом». Багато хто погодився з цією характеристикою, оскільки Біртукан створила собі репутацію сміливої та незалежної у думках адвокатки, судді та політикині.
Читайте також: Новий уряд Ізраїлю: 27 міністрів, з них дев’ять – жінки
Пані Біртукан балотувалася на парламентських виборах країни у 2001 році. Вона програла кандидату від правлячої коаліції Ефіопського народно-революційного демократичного фронту (EPRDF). Вибори намагалась оскаржити, але не вдалося. Опонент заявив, що її поразка відбулася внаслідок «обмеженої популярності», а не через фальсифікації.
Пізніше Мідекса Біртукан стала суддею, привернувши увагу громадськості до себе через рік після призначення. Біртукан протистояла політичному втручанню у судову систему, видавши розпорядження звільнити з-під варти колишнього міністра оборони Сіє Абраху. Арешт якого за звинуваченнями у корупції розглядався як спроба нейтралізувати його як суперника тодішнього прем’єр-міністра Мелеса Зенаві.
У 2005 році вона знову повернулась у політику і стала однією із засновників опозиційної коаліції «Коаліція за єдність і демократію»(CUD). Після вибрів, Мідекса Біртукан була серед лідерів опозиції, яких звинуватили у державній зраді та довічно ув’язнили.
У липні 2007 року вона була помилувана після 18 місяців перебування за ґратами.
Читайте також: Влада М’янми порушила нові справи проти Аун Сан Су Чжі
Однак її повторно заарештовували у грудні 2008 року. Умови її нової в’язниці були суворішими: два місяці політикиня провела в одиночній камері, їй не дозволяли бачитися із донькою. Усього у в’язниці вона провела 21 місяць.
Ці всі події посилили симпатію громадськості до Біртукан, її називали «в’язнем совісті», а південноафриканська газета Mail & Guardian описує її як найвідомішу політичну ув’язнену Ефіопії.
У жовтні 2010 року Мідекса Біртукан знову була звільнена після переговорів про чергове помилування.
Після цих подій, вона разом з донькою виїхала у США в еміграцію, де навчалась у Гарвардській школі Кеннеді та працювала в неуряловому секторі.
Після повернення влади Абія до Ефіопії, вона повернулася до рідної країни, щоб боротися за демократію.
50%