Головна Статті «Місіс Всесвіт йде в політику»: чи це сексизм, чи «розширені межі допустимої критики»?

«Місіс Всесвіт йде в політику»: чи це сексизм, чи «розширені межі допустимої критики»?

2
729

Новина про те, що Юлія Гершун балотуватиметься по 197 округу на довиборах у Верховну Раду, вийшла в багатьох медіа із заголовками на кшталт «Місіс Всесвіт іде у політику» або «Модель чоловічого глянцю стала самовисуванкою» та містила зображення її еротичної фотосесії разом з Олександром Скічком, екс-шоуменом, а нині головою Черкаської обласної державної адміністрації.  

Жінки: 50% поцікавилися в юристки Олени Харитонової, юристки, доцентки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, чи є це сексизм, чи в даному разі ідеться про розширені межі допустимої критики щодо публічної особи.

Адже будь-яка людина, яка іде в політику, має розуміти, що суспільство прискіпливо поставиться до її попередньої діяльності. Більше того, воно має на це не тільки право, але й обов’язок – робити свідомий вибір, зважуючи, чи гідним є кандидат чи кандидатка того, щоб за неї віддати свій голос. І, звісно, такій людині пригадають її попередню фахову діяльність – чи то вона була моделлю, чи то шоуменом, чи то весільним фотографом – незалежно від статі. А в соцмережах републікують її давні фотосесії, тим паче публічні.

Читайте також: Блог Олени Харитонової/ Впавши з корабельної сосни, можна зламати політичний карк

Відповідаючи на наше запитання, Олена Харитонова проаналізувала новину на сайті Tabloid.

Комітет міністрів Ради Європи на рівні міжнародного акту визначив поняття «сексизм» у Рекомендації CM/Rec(2019)1 on preventing and combating sexism. Згідно з ним, сексизм – це будь-який акт, жести, візуальна репрезентація, сказані чи написані слова, практика чи поведінка, які базуються на ідеї, що особа чи група осіб є малозначимими (другосортними) через їхню стать, що виникають у публічній чи приватній сфері, онлайн чи офлайн, з метою чи які мають наслідком:

  • порушення гідності або прав людини чи групи людей,
  • або спричинення фізичної, сексуальної, психологічної, соціо-економічної шкоди або страждання людині чи групі людей,
  • або створення ворожого, принизливого середовища,
  • або створення бар’єрів для реалізації прав для людини чи групи людей,
  • або підтримка і закріплення гендерних стереотипів.

Мені здається тут текст все ж таки відгонить сексизмом через те, що загалом створюється контекст, що, мовляв, вона не здатна до політики через млосні пози, модельне минуле etc. Сексизм ще й у тому, що її позиціонують як «колегу Скічка», а не саму по собі, тобто йдеться про закріплення стереотипів.

Але з іншого боку, якщо претендуєш на посаду депутата – одразу межі критики стають ширшими. У самому тексті сказано і про її досягнення, і про благодійність, але сексистський окрас тут все ж таки присутній.

Читайте також: Блог Олени Харитонової/ Як голови облдержадміністрацій жінок продавали

Також експертка додає, що сексизм буває різним:

«Сексизм буває махровий, а буває такий, можна сказати, відтінковий. Це важливо розуміти у ситуаціях, коли  йдеться про публічних осіб: у даному разі, гадаю, достатньо підсвітити момент, де ми це відчули, щоб не згортати можливість критичних висловлювань, але залишати простір поваги».

Сама Юлія Гершун відзначила, що серед пунктів її передвиборчої програми є повернення соціальних гарантій родинам, захист жiнок і виконання гендерних квот.

Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті