Головна Статті Наталія Озерянська про конфлікт із головою Олександрівської ОТГ: «Він думає, що має конкурентку…»

Наталія Озерянська про конфлікт із головою Олександрівської ОТГ: «Він думає, що має конкурентку…»


Наталія Озерянська – перша заступниця селищного голови Олександрівської ОТГ. Працює в місцевому самоврядуванні з 2003 року. Спочатку була держслужбовицею, згодом пішла в депутатки, стала секретарем сільради. Потім мала кількарічний досвід роботи на посаді в. о. сільського голови. Зрештою, коли були вибори в 2015 році, балотувалася на голову села й перемогла – її підтримали 77% виборців. Але згодом почалася децентралізація, кілька населених пунктів вирішили об’єднатися в територіальну громаду й обрали собі керівництво.

За домовленістю, Озерянська не висувала своєї кандидатури на голову ОТГ. «Все-таки ми, два села і одне селище, об’єдналися довкола Олександрівської селищної ради, тому нам виглядало логічно, що голова селищної ради і буде головою ОТГ», – так колись нам в інтервю пояснювала Наталія.

Спочатку команда працювала злагоджено, але щойно почалися балачки про наступні місцеві вибори, як очільника громади ніби підмінили.

«Голова мені відкрито говорить, що я не виконую свою роботу, але коли прошу конкретизувати, то не може нічого сказати. Каже, що працюю на себе. Всі мої ініціативи «рубаються», ідеї крадуться. Він думає, що має конкурентку, яка сидить у нього під носом. Хоча я сама ніколи не говорила, що хочу йти на вибори, про це почали говорити люди», – розповіла Наталія Озерянська.

Вона також пригадала, що коли в громаді розробляли програму рівності прав жінок і чоловіків, довелося звернутися по допомогу до організації «ООН Жінки». Тоді й виникла доволі неприємна ситуація. Наталію попросили коротко розповісти про особливості її роботи.

«Я написала в листі, наприклад, про те, що в нас премії виписують усім у «ручному режимі». Є розпорядження про надбавку за інтенсивність, мені депутати дають до 50%, а голова ставить 10%, тоді як секретарю ради (чоловікові) – 25% (зауважимо, що вперше спілкувалися із пані Наталією у грудні 2019 року, на той момент її надбавка складала 10%, а з січня 2020 року надбавку за інтенсивність праці збільшили до 20% – ред.). Комусь може три тисячі дати, а мені – тисячу-півтори. Розповіла про цей фінансовий бік питання і зазначила, що шкодую, бо побоялася конкуренції, не пішла на вибори проти чоловіка, коли було об’єднання, хоча тепер розумію, що в мене були великі шанси на перемогу… І голова десь у пошті знайшов мій лист, прочитав, роздрукував собі і тепер возить цей листочок у «бардачку» в машині. Хоч я й пояснювала, що нічого секретного в цьому не бачу. Так, можливо, й справді думаю, що пожалкувала. Але що тут такого?! Кожен громадянин України має право йти на вибори, балотуватися, висувати свою кандидатуру, хіба ні?», – говорить Озерянська.

Відтоді вона потерпає через тиск із боку голови ОТГ. Каже, що він заборонив їй здійснювати виїзні прийоми у віддалених селах. Приписує собі її досягнення, цілковито нівелюючи її роботу. Усіляко налаштовує проти жінки підлеглих, залякує їх. Навіть телефонує до людей і розповідає, чому варто підтримувати його, а не заступницю, зводить наклепи і влаштовує провокації різного штибу.  

«Може сказати, наприклад, що якщо виконком піднімає тарифи, то це Озерянська підняла!.. Люди розділилися, вони підтримують мене, але в очі йому нічого не можуть сказати. Навіть дійшло до того, що при ньому не можуть зі мною спілкуватися. Я пішла у відпустку, виходжу, а мені говорять: «Ви не ображайтеся, якщо до вас люди не будуть вітатися, бо нам було сказано, щоб обирали, хто в чиїй команді», – розповідає Наталія.

Читайте також: «Жіночі обличчя лідерства з Оленою Єною»: Наталія Озерянська

Зараз вона разом із Молодіжною громадською радою працює над бюджетом участі. Уже повністю розробила процедуру та підготувала всі необхідні документи. І тут раптом голова заявив, що вперше чує про таку ініціативу.

«Хоча на сесії, яка відбулася 29 травня, я винесла проєкт рішення про внесення змін до Положення про бюджет участі, і ми жваво дискутували з депутатами в передчутті того, що нарешті люди зможуть реалізовувати свої ініціативи за бюджетні кошти. Поки тривала дискусія і голосування, голова «сидів» у телефоні, а тепер каже, що все робиться за його спиною. Результат – заборонено розпочинати процедуру проведення бюджету участі, хоча мною була пророблена колосальна робота», – констатує заступниця голови.

Чи не найбільшою незручністю стало те, що керівник почав вимагати видалити сторінку громади, яку Озерянська створила в Фейсбуку, розробивши комунікаційну стратегію. Там зараз понад тисячу підписників, для яких щодня публікуються новини із життя всіх населених пунктів, що входять до Олександрівської ОТГ.

«Я її звісно не видалила, бо не  можна цього робити, це зрада стосовно людей. Але перейменувала, зробила просто «Громада. Новини». Люди продовжують читати, передивляються. Але він і далі наполягає на видаленні. Забрав у мене доступ до загальної електронної пошти», – каже Озерянська.

За її словами, з ініціативи голови створили іншу сторінку в Фейсбуку. Однак посадовець скрупульозно моніторить усі публікації Озерянської, перевіряє, хто і кому ставить «лайки» і навіть подейкують, що телефонує працівникам бюджетної сфери з вимогою писати йому пости з подяками.

«Люди обурюються, але пишуть, бо вимушені. Я вже сказала йому, що з такої сторінки всі глузують. Якщо це селищна рада, то там має бути відповідний контент», – зазначає заступниця голови.

Наразі на сторінці всі пости – це інформація про кожен крок керівника громади: створив, відкрив, відвідав, заявив…

Тим часом Наталія Озерянська теж не сидить склавши руки. Голова критикує її роботу, але йому складно знайти реальну причину для звільнення, адже саме його заступниця є головним рушієм усіх змін у громаді – пише проекти, проводить опитування та соціологічні дослідження, працює з донорськими організаціями, багато навчається. Із найбільш масштабного – координує проекти в межах програми DOBRE, опікується впровадженням гендерно орієнтованого бюджетування, ініціювала й реалізувала облаштування Центру надання адмінстративних послуг для жителів громади…

«Нещодавно робила звіт про свою роботу – які документи готувала, скільки заходів проводила, які програми, плани та стратегії розробляла… Порахувала, що я зараз очолюю 27 комісій – починаючи від земельної і закінчуючи надзвичайними ситуаціями. Навіть була головою тендерного комітету. Ми періодично вносимо зміни в посадову інструкцію із моєї ініціативи, бо треба, щоб хтось відповідав, наприклад, за упередження торгівлі людьми. Додаю це туди, бо все одно ж мені доводиться над цим працювати. Це не просто формальність, це праця і відповідальність.  Тому дуже боляче чути, коли на мене зводять наклеп, що я «не справляюся із роботою», – зазначає політикиня.

Читайте також: Бабця-мер, дідусь-фемініст і паличка Гаррі Поттера: що обговорювали на медійному марафоні в Херсоні

Прикметно, що у голови ОТГ і його заступниці кардинально різні погляди на розвиток населених пунктів. Озерянська каже, що їй часом доводиться хитрувати, щоб «просунути» ту чи іншу важливу ініціативу.

«Створюю робочу групу, запрошую його і намагаюся при людях пояснити, що це справді потрібно. Люди слухають, дякують і кажуть, що так, нам це треба. Тоді вже йому нема куди подітися – погоджується. А так, хоч що б я йому говорила, то він в усьому шукає підступи. Ми ніби різними мовами розмовляємо. Якщо в населеному пункті немає водогону, то навіщо там будувати футбольне поле тільки тому, що так вирішив голова?! Я бачу розвиток громади в тому, що потрібно інвестувати, а не просто латати інфраструктурні дірки. Нам треба підтримувати малий і середній бізнес, щоб були податки. Маємо стратегію, яку нам допомагали розробляти, маємо дуже дієві плани покращення послуг. Від цього треба відштовхуватися», – наголошує Озерянська.

Вона зізнається, що попри всі труднощі налаштована працювати далі. На початку пандемії очолила штаб із протидії коронавірусу. Коли звичний насичений графік порушив карантин, використала цей період для розробки багатьох документів, у тому числі й гендерного паспорту громади. На останній сесії презентувала відразу вісім проєктів рішень, і всі одноголосно були прийняті депутатами.

«У 2016 році я взяла на себе зобов’язання жити в громаді і працювати для неї. Дуже люблю свою роботу, не уявляю без неї життя і відчуваю себе тут на своєму місці. Так, є дуже багато ризиків. Але ж якщо правильно все налагодити, то можна ефективно працювати. Головне – в мене є підтримка людей, хоча багато хто й не може мене зараз відкрито підтримувати, і це тяжко», – підсумувала Наталія Озерянська.

Вікторія Кобиляцька, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Статті