Головна Статті Не нашкодити: як змінилися підходи до реагування на сексуальне насилля?

Не нашкодити: як змінилися підходи до реагування на сексуальне насилля?

2
853
Ірина Діденко

В Україні змінилися підходи до реагування на сексуальне насильство, пов’язане з війною. Першочергове завдання тепер – не завдати шкоди постраждалим. Про це заявила керівниця управління щодо злочинів зі скоєння сексуального насилля Офісу генпрокурора Ірина Діденко під час виступу на панельній дискусії в Гаазі.

Зокрема, тепер перед проведенням слідчих дій постраждалим пояснюють, що відбуватиметься на наступному етапі. І лише після отримання інформованої згоди продовжують відповідні слідчі дії.

«Раніше постраждалих могли багато разів викликати на допити, змушувати проходити повторні медичні огляди. Постраждалі мали самі доводити факт сексуального насильства щодо них. Зараз наше першочергове завдання – не завдати шкоди постраждалим. Ідеться про зменшення кількості дій і допитів. Крім того, є право в будь-який момент сказати «стоп», – розповіла Діденко.

Ірина Діденко також зазначила, що розслідування на деокупованих територіях доводять, що російські військовослужбовці вчиняють сексуальне насильство щодо всіх громадян. Вік постраждалих – від 4 до 82 років.

«Для російських військовослужбовців не існує «захищених» категорій громадян. Чим більше територій звільняємо, тим більше таких випадків фіксується. Важливо, щоб і органи державної влади, і громадянське суспільство об’єднали зусилля для підтримки постраждалих і відновлення справедливості», – підкреслила Ірина Діденко.

Установлено вже 154 факти сексуального насильства з боку військовослужбовців Росії

Як повідомляє Офіс генерального прокурора, встановлено вже 154 факти сексуального насильства з боку військовослужбовців Росії. Повідомлено про підозру шістьом військовослужбовцям РФ. Скеровано до суду обвинувальні акти щодо 2 осіб, одну особу засуджено.

Нові факти сексуального насильства, пов’язаного з війною, встановлюють на деокупованих територіях. Там працюють спільні мобільні групи прокурорів, міжнародних експертів та психологів.

Зафіксовано також факти гендерного насильства, коли дружин українських захисників, які брали участь в АТО чи мали стосунок до ЗСУ, забирали з родин, катували. Прокурори виявили більше 30 фактів катування електрострумом геніталій, які застосовували до місцевого цивільного населення. Загалом встановлено більше 100 фактів тортур із використанням електроструму щодо місцевих чоловіків.

Нагадаємо, раніше Марина Бардіна розповіла, як нині відбувається фіксація злочинів сексуального насильства та про можливі зміни в законодавстві у цій сфері. Зокрема, йшлося про розробку законопроєктів, які передбачатимуть компенсаційну виплату людям, які зазнали насильства.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті