Головна Статті Фемінітиви в законі: Чи варто перейменовувати День захисника на День захисників?

Фемінітиви в законі: Чи варто перейменовувати День захисника на День захисників?

5
2,064

Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №2325, яким пропонується змінити назву державного свята «День захисника України», яке ми відзначається 14 жовтня, на «День захисників України».

Як пояснює авторка законопроєкту, нардепка від фракції «Слуга народу» Марина Бардіна, головна мета проекту – вшанувати на рівні державного свята внесок жінок і чоловіків у захист, оборону територіальної цілісності та незалежності України.

«Формулювання «захисників» було попередньо компромісним, оскільки фемінітиви все ще некомфортні для деяких колег-депутатів, незважаючи на офіційні зміни в українському правописі. Я рада за підтримку ініціативи у першому читанні, але ще більше рада тому, що щойно колеги публічно підтвердили необхідність застосування фемінітивів у законодавчих актах! Майже історичний прецедент. Тож тепер без жодних застережень подала пропозицію уже до другого читання змінити назву державного свята «День захисника України» на «День захисників та захисниць України», – наголосила Бардіна.

Цю ідею також підтримали у фракціях ВО «Батьківщина» та «Європейська солідарність».

Однак остаточне рішення щодо кінцевої назви свята депутати ухвалять уже в другому читанні.

Віце-голова Ради ГО «ЕдКемп Україна», кандидатка філологічних наук, доцентка Олена Масалітіна схвально відгукнулася про ймовірне перейменування свята:

«Це прекрасна ініціатива – вшанування мужності та героїзму і жінок, а не лише чоловіків. Проте у зміні форми однини чоловічого роду «захисника» на форму множини того ж чоловічого роду «захисників», на жаль, я не вбачаю ніякого проявлення жінок, бо це та ж сама андроцентрична норма – використання множини, утвореної від форми чоловічого роду, для називання осіб обох статей. Для лінгвістичного оприявнення жінок в українській мові можна використати або стратегію фемінізації – і тоді назва свята звучатиме День захисниці й захисника (однина) чи День захисниць і захисників (множина) України, або стратегію нейтралізації – і тоді назва свята буде День захисту України». 

Нагадаємо, що за  останні 6 років відбулися колосальні зміни в залученні жінок до військової служби. Кількість жінок, які обіймають посади в Збройних Силах України, зросла в 16 разів. Наразі в ЗСУ проходять службу 29 760 (14 % від загальної кількості) військовослужбовців-жінок, із них: 4 250 офіцерів (8,1 %); 6 973 сержанти (14,5 %); 17 438 солдатів (17,3 %); 1 099 курсантів (9,7 %).

50%

Фото: Радіо Свобода
Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті