Головна Статті Незважаючи на визначний для жінок рік у політиці, у національних парламентах все ще домінують чоловіки

Незважаючи на визначний для жінок рік у політиці, у національних парламентах все ще домінують чоловіки

0
722

Журналісти The Washington Post узагальнили досягнення різних країн в сфері збільшення представництва жінок у законодавчих органах влади та визначили способи підвищення політичної участі жінок.

Це дуже визначний рік для жінок у політиці.

Вперше в історії США Хілларі Клінтон була номінована в якості кандидата в президенти від Демократичної партії на майбутніх виборах. Якщо вона виграє, то приєднається до британського прем’єр-міністра Терези Мей та канцлера Німеччини Ангели Меркель у списку жінок, які керують провідними західними демократіями.

Вони такі не одні. Протягом останніх років зросла кількість жінок, які займають посади в органах законодавчої та виконавчої влади. Станом на червень 2016 року, представництво жінок у парламентах збільшилось у два рази з 11,3% в 1995 році до 22,1% у 2015 році, за даними недавнього дослідження, проведеного Міжпарламентським Союзом.

І лише за цей рік «вперше» трапилось багато історичних подій.

50

В Ірані жінки отримали 17 місць під час парламентських виборів в Ісламській Республіці в лютому. «Це рекорд і ми раді, що наші дорогі жінки є частиною кожного етапу розвитку, особливо в політиці», – сказав президент Ірану Хассан Рухані під час своєї промови в травні.

Один з найбільш визначних проривів за останні 20 років стався в Африці. У червні чотири африканські країни увійшли до топ-10 країн за кількістю представлених у парламенті жінок. Руанда, наприклад, за даними 2016 року знаходиться на першому місці як країна з найбільшою кількістю жінок у парламенті в нижній (63,8%) та верхніх палатах (38,5%).

Проте жінки все ще залишаються відносно невеликою групою в  органах влади по всьому світу, і прогрес в цій сфері відбувається повільно. Дані Міжпарламентського Союзу свідчать про те, що в переважній більшості країн на політичній арені як і раніше домінують чоловіки. У всьому світі кількість місць у парламентах, які займають жінки, складає близько 22% (у нижній і верхній палатах).

«Так, це поліпшення, зважаючи на те, яким був рівень представництва жінок на початку, – сказала виконавчий директор організації «ООН-Жінки» Фумзіле Мламбо Нгкука – Якщо ми будемо продовжувати в такому темпі, це займе занадто багато часу. Нам потрібно прискорити досягнення гендерної рівності».

Сполучені Штати – одна з країн, які відстають від середньосвітового рівня кількості жінок в національному законодавчому органі. США поступились місцем у рейтингу 95 країнам, включаючи країни з низьким та середнім рівнем доходу, такі як Ефіопія, Сальвадор і Суринаме. Серед країн, які випереджають США за показником кількості жінок у парламенті, представлені Ірак, Афганістан та Саудівська Аравія.

Одним зі способів швидко збільшити представництво жінок у політиці країни є гендерні квоти, і результати їх запровадження здивували багатьох. Країни, які мають відносно низький соціально-економічний розвиток або нещодавно вийшли зі стану конфлікту, такі як Афганістан, Танзанія та Еквадор, продемонстрували величезне поліпшення у цій сфері і мають більш високий рівень представленості жінок в парламентах.

Доцент кафедри соціології в американському Університеті Пеппердін Дженніфер Розен каже, що молоді демократії надають лідерам унікальну можливість закріпити гендерні квоти в нових конституціях, допомагаючи обійти культурні бар’єри, які в іншому випадку перешкоджали б політичній участі жінок протягом багатьох років.

Різні виборчі системи також впливають на представленісь жінок у парламентах. У той час як вчені погоджуються, що системи пропорційного представництва, які дозволяють людям голосувати за партійний список, а не за конкретного кандидата, позитивно впливають на представництво жінок у владі, деякі з них розходяться в поглядах щодо того, чи має така система позитивний вплив на всі країни, чи лише на західні демократії.

Один зі способів змінити менталітет і установки у країні є заохочення людей на керівних посадах подавати приклад, сказала Розен. Пані Нгкука, виконавчий директор «ООН-жінки», погоджується з такою тезою, а також підкреслює важливу роль чоловіків, оскільки не тільки жінки мають намагатися “зрушити з місця скляну стелю”, відзначаючи, як змінюються установки, коли кроки до рівності роблять впливові лідери, такі як прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, який номінував жінок на половину посад в кабінет міністрів у 2015 році.

Політичні партії, які повинні дотримуватись гендерних квот, мають гарантувати, що вони ставлять жінок у виграшні позиції та прохідні частини списку, сказав генеральний секретар Міжпарламентського Союзу Мартін Чунгонг. «У багатьох випадках партії самі не роблять того, чому навчають, – сказав він. –  Не достатньо просто запровадити квоти. Ми повинні забезпечити стимули для людей, які не хочуть їх реалізувати».

Цілком зрозуміло, що представленість жінок у національних парламентах може змінити спосіб управління країною. Дослідження показують, що, коли жінки беруть участь в політиці, вони звертаються до проблем, яким їх колеги-чоловіки часто не приділяють уваги, – планування сім’ї, освіти чи подолання насильства за ознакою статі.

«Ми побачили, що існують певні проблеми, які жінки можуть вирішувати краще, – сказав Чунгонг. – Жінки, як правило, займають лідерські позиції не тому, що це «жіночі» питання, а тому що вони мають відношення до життєдіяльності та добробуту суспільства вцілому».

Більше публікацій
Більше публікацій Статті