Будь-хто зіштовхнувся б із труднощами, якби довелося очолити громаду у 33-річному віці. А якщо ви прожили у цій місцевості всього лише кілька років, складність подвоюється. Місцеві політики, як правило, опираються на свій досвід і репутацію, здобуті впродовж багатьох років, чого новачкам бракує. Проте все це спромоглася зробити Оксана Дядюнова, яка переїхала до Решетилівки, що в центральній Україні, в 2015 році, після того, як війна змусила її покинути схід України, пише decentralization.gov.ua.
Пані Дядюнова, яка є просто втіленням енергії, є також новенькою у політиці. Перед від’їздом із Алчевська, великого промислового центру Луганської області, вона була підприємницею, керувала власною справою – продавала дитячі книги та іграшки. Війна змінила її, зміцнивши почуття патріотизму, а разом із тим зросло й обурення через відчуття безпорадності. І так у ній народилась політикиня.
Політика і дитяча література мають більше спільного, ніж може здаватись. Саме її зацікавленість історіями людей стала ключем до кар’єри в місцевому самоврядуванні. Вона розповідає, що коли вона в 2016 році балотувалася на посаду депутатки до місцевої громади Полтавської області, люди сприйняли це із скептицизмом, адже вона була чужою для них. Жінка обійшла околиці свого містечка, стукала у двері, розмовляла з мешканцями і слухала про їхні турботи. Вони, очевидно, оцінили її зусилля. Коли настав час виборів, вона отримала більшість із 88 голосів.
Допомогло також чітке розуміння потенційних переваг від децентралізації. У свій перший рік роботи в Решетилівці вона працювала в неурядовій організації, діяльність якої була спрямована на наданням допомоги селу з 7000 мешканцями в отриманні статусу міста, який у нього зараз є, за допомогою проведення громадських слухань та навчальних семінарів у громаді. Окрім нового статусу, громада, ставши міською, отримала б доступ до програм грантів від центрального уряду, що надало б змогу, зокрема, покращити ситуацію із ділянками для занять спортом. Для пані Дядюнової спорт має першочергове значення. Це не тільки здоров’я, це дає людям фокус.
Розкриття потенціалу людей
Пані Дядюнова стала виконуючою обов’язки голови громади в 2018 році. Її одноголосно обрали колеги-депутати, коли попередній голова пішов із посади через причини, пов’язані із станом здоров’я. Лідерство вдається їй якось само собою. Вона розмовляє енергійно, динамічно і з певним природним авторитетом, але, можливо, найбільш визначальним є саме її бачення керівництва. Впродовж багатьох років в Україні панувала система врядування зверху вниз. Проте Оксана Дядюнова твердо вірить у підхід знизу вверх, який ставить мешканців на перше місце.
Вона вважає, що процес децентралізації найкраще працює, коли йдеться про визначення пріоритетів витрат. Цю думку поділяє також Полтавський Центр розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою», який підтримує об’єднані територіальні громади не лише у розбудові їх спроможності для роботи з новими повноваженнями, але й у підвищенні прозорості місцевої політики для громадян. Належне управління фінансами в поєднанні з добре продуманим управлінням проєктами також є ключовим серед заходів підтримки співробітників і виборних посадових осіб.
З бюджетом у 90 млн грн і з населенням у понад 11 тис. людей, громада має значні повноваження. «Люди, які живуть в громаді, можуть краще вирішити, як там треба витрачати гроші», – переконана Дядюнова.
Місцеве підприємство із виробництва вишивки – ремесла, яким ця територія славиться на всю Україну, забезпечує робочі місця для близько 100 людей, а маслозавод приносить значні доходи в казну громади. В майбутньому додаткові доходи можуть надходити із оренди земель. Із цією метою адміністрація наполегливо працює над детальним кадастром, щоб визначити наявні землі. Туризм також є одним і з пріоритетів – ліси та річки зможуть зацікавити більше любителів природи після облаштування велосипедних доріжок та стежин для прогулянок.
Дядюнова переконана, що люди повинні діяти: «Як голова громади я можу приймати рішення з моєю командою, але саме люди виходять і як волонтери прибирають берегові пляжі вздовж річок».
На її думку, роль голови громади – бути каталізатором, який мотивує людей робити щось самим, як вона сама зробила, коли в Алчевську відкрила свою крамницю дитячої літератури.
Як результат, Решетилівська об’єднана територіальна громада виділяється своїми інноваціями. Коли пані Дядюнову тільки обрали, в її окрузі не було жодного ігрового майданчика. Зараз тут їх аж два, а третій будується. Вони також створили автобусний маршрут для встановлення сполучення між усіма населеними пунктами (деякі села знаходяться на відстані майже у 20 кілометрів від лікарні, що ускладнює доступ до медичної допомоги). Тепер між ними є сполучення. Також у місті встановили 12 відеокамер, дані з яких люди можуть переглядати за допомогою своїх мобільних телефонів. Як наслідок, ходити, наприклад, з дитячого садочка, стало безпечніше.
Переваги жінок порівняно із чоловіками
Жінки дуже добре підходять для місцевої політики, вважає Дядюнова. «Як матері та берегині, жінки переймаються проблемами інших людей як власними і працюють, щоб допомогти одне одному», – говорить мама двох дітей. Цей тип співпереживання є ключем: «У місцевій політиці ви ближче до людей, ви можете постійно їх розуміти, і це мотивує вас вирішувати їхні проблеми».
Щодня велика частина її роботи вимагає спілкування та переговорів – навичок, в яких жінки мають природну перевагу, вважає вона. Подібно до того, як жінки схильні до побудови консенсусу в сім’ї, вони роблять те ж саме в громаді. Проте, це не означає, що жінки достатньо представлені в органах місцевого самоврядування. «Моя порада жінкам – бути більш впевненими в собі і більше долучатися до того, що потрібно громаді».
Сюди також належить підвищення обізнаності щодо проблем навколишнього середовища та більш організоване поводження з відходами. «У 2018 році я відвідала Норвегію, це було настільки натхненно. В наступному році ми плануємо передати управління відходами до сфери повноважень муніципального врядування, збільшивши теперішню кількість пунктів збору сміття в усій громаді. Я знаю, що попереду ще довгий шлях, але я також знаю, що в нас усе вийде».
Дядюнова планує балотуватися на наступних виборах, оскільки вона любить свою роботу.
«Коли я відкриваю очі вранці, – каже вона, – я хочу вже якомога швидше почати працювати».
Моніка Еллена, decentralization.gov.ua