Головна Статті Оксана Савчук, Івано-Франківська міськрада: «Жінка може бути дуже продуктивною на посаді секретаря ради»

Оксана Савчук, Івано-Франківська міськрада: «Жінка може бути дуже продуктивною на посаді секретаря ради»

«Дехто жартував, що я буду тільки сидіти у вишиванці біля міського голови, щоб була гарна картинка для фото, і, звісно, готуватиму для мера каву», – сміється Оксана Савчук, пригадуючи, як її обрали на посаду секретаря Івано-Франківської міської ради.

50% розпитали політикиню про роботу депутатського корпусу, співпрацю з мером Русланом Марцінківим, громадську активність та невидимість жінок у ЗМІ.

 

— Як і чому ви вирішили займатися політикою?

— Досить довгий час я була і є членом Національної скаутської організації «Пласт». Сама структура і пластова методика виховання побудовані на вихованні майбутніх лідерів суспільства. Коли ти активна учасниця громадської роботи, то маєш багато ідей і планів щодо їх реалізації на рівні міста. Я зрозуміла, що політика може стати інструментом, завдяки якому я зможу втілити в життя цікаві програми для розвитку Івано-Франківська. Саме тому через деякий час стала помічницею депутата обласної ради. А згодом і на місцевих виборах кандидувала до міської ради.

У 2010 році мене обрали депутаткою. Хочу зауважити, що мені пощастило працювати в дружній команді однодумців всеукраїнського об’єднання «Свобода». Переконана, що у політиці без команди дуже важко. У вас має бути спільна мета, однакова мрія. Шляхи до тієї мрії можуть бути різними, але ціль – одна. В нас є така мрія – бачити Івано-Франківськ найкращим містом для життя.

— Розкажіть про свої перші вибори до міської ради. Як це було?

— У 2010 році я спробувала свої сили в мікрорайоні Каскад, де жила й навчалася. Це була велика відповідальність, оскільки обіцянки перед людьми потрібно виконувати. Ми з однодумцями ходили від дверей до дверей помешкань, щоб познайомитися з людьми та дізнатись про проблеми, які їх хвилюють. Саме завдяки цим зустрічам вдалося сформувати реальну передвиборчу програму, яку ми реалізовували в місті. Скажу чесно, моя перемога на той момент для мене стала дуже великим сюрпризом.

— Які емоції були після виборів?

— Мало не півтори доби ми чекали на підрахунок голосів. Усе, що тоді хотілося, просто спати. Сон тривав, напевне, чотири години. Нам зателефонували, що треба їхати на територіальну виборчу дільницю контролювати кожен протокол. Після контролю всіх протоколів виявилося, що у 2010 році в Івано-Франківській міській раді «Свобода» отримала більшість – 34 з 60 виборчих округів віддали перевагу нашій команді. Для нас це був великий успіх, але ми також розуміли, що це шалена відповідальність.

— Як вас обрали секретарем міськради? Це було несподіванкою чи цілком очікуваним розвитком подій?

— У депутатському скликанні 2010-2015 років я очолювала комісію з питань духовного відродження, освіти, науки, культури, молодіжної політики та спорту. Вдалося започаткувати багато цікавих програм і проектів. На виборах наша партія отримала високу довіру громади, і в другому турі було обрано міським головою Руслана Марцінківа. Ми з ним багато років працювали разом, і його пропозицію щодо кандидатури на секретаря ради депутатський корпус підтримав більшістю голосів.

Мені здається, коли колеги мене обирали, вони уявляли мою роботу трохи по-іншому. Дехто жартував, що я буду тільки сидіти у вишиванці біля міського голови, щоб була гарна картинка для фото, і звісно, готуватиму для мера каву. Я завжди ставилася із гумором до таких коментарів. Упевнена, що через два роки моєї роботи багато хто змінив свою думку. І переконався в тому, що жінка може бути дуже продуктивною на посаді секретаря ради.

Читайте також: Наталя Шоломейчук, Тернопільська міськрада: «Деякі казали: та вона базарниця, що вона може»

— Як вам працюється серед чоловіків, адже кількість депутаток у міській раді зменшилася  у попередньому скликанні їх було семеро, а зараз п’ятеро?

— Справді, кількість депутаток зменшилася, але не зменшилася їхня ефективність. Хоча на виборчих округах виграло багато жінок, але через внутрішньопартійний рейтинг не всі пройшли. Цьогорічний склад депутаток – це дуже активні й самодостатні жінки. А посаду секретаря ради вперше в Івано-Франківську обіймає жінка, що теж є новим для громади міста. Ми змінили підходи й до того, як працює секретаріат ради. Створили новий сайт міськради, реалізували багато проектів щодо публічності роботи ради та депутатського корпусу, маємо ще низку ідей, які зараз у процесі роботи.

Думаю, на наступних виборах до ради пройде більша кількість жінок-депутаток. Чому? Уже станом на сьогодні у виконавчому комітеті та його структурах працює багато активних жінок. Наприклад, керівниця департаменту культури, яка може організувати будь-який захід на дуже високому рівні. Заступниця міського голови й керуюча фінансами, яка може дати слушну пораду і проконсультувати будь-кого в міській раді, і ця порада, повірте, буде чітка, аргументована й фахова… Робота жінки змінює якість політики, чим більше жінок-професіоналок буде у політиці, тим кращих результатів ми зможемо досягти. Симбіоз чоловічої й жіночої роботи в депутатському корпусі допомагатиме міській раді ефективніше працювати.

— Розкажіть про програму «Місяць жіночого здоров’я», яку ви реалізували в Івано-Франківську.

— Ми запровадили цю програму під гаслом «Дій сьогодні!». Основна мета проекту – створити моду на здоровий спосіб життя. Хочемо, щоб мешканки міста зверталися до лікарів не тоді, коли вже є якась проблема, а хоча б раз на рік для профілактики. П’ять міських поліклінік і три жіночі консультації долучилися до нашого проекту. Також медичний центр «Космолюкс» погодився надавати консультації з приводу того, яка має бути маса тіла, як дотримуватися здорового харчування тощо. Практично в кожному мікрорайоні міста жінка могла обрати для себе відповідну поліклініку й пройти обстеження. Для цієї програми в поліклініках окремо виділили кабінети, де не було черг і можна було отримати низку послуг: здати кров на аналіз, пройти огляд у гінеколога й мамолога, зробити, якщо була така необхідність, мамографію та УЗД. Усі послуги надавалися безкоштовно. У кожної франківчанки, яка проходила огляд, була своя «Картка здоров’я», куди лікарі заносили всі дані. У соціальних мережах під хештегом #дій_сьогодні жінки обмінювалися інформацією про пройдені обстеження.

Приємно, що більше 1100 жінок пройшли медичні огляди. За результатами програми 10 жінок дізналися про свою вагітність, що дуже тішить. Прикро, але в 10 жінок було виявлено онкопатології. Проте, вони були виявленні на ранній стадії, тому у пацієнток є великий шанс на швидке одужання. До нас також звернулися дівчатка-підлітки, які, можливо, соромляться ходити з батьками до лікаря. Ще одна категорія, яка пройшла медичне обстеження, – жінки старшого віку, пенсіонерки. Для них такі речі часто є затратними, а з програмою «Місяць жіночого здоров’я» вони пройшли безоплатний огляд.

До нас уже звернулося багато приватних клінік, які також хочуть долучитися до цієї програми. Надалі думаємо охопити не тільки здоров’я жінок, а й чоловіків і дітей, зробити програму постійно діючою. Тепер про цей проект я розповідаю на конференціях і в інших містах, маю надію, що цю ініціативу поширюватимуть по всій Україні.

Читайте також: Відомо, як видання Івано-Франківська пишуть про чоловіків і жінок

— Гендерні експерти наголошують на необхідності посилення фахової видимості жінок у медіа. Адже українські ЗМІ або ігнорують жінок, або ж пишуть про них у контексті «мати-берегиня-господиня», не помічаючи професійних досягнень. Що ви думаєте про цю проблему?

— Образи, які ви перелічили – мати, берегиня, господиня – завжди будуть притаманні жінці. Це її суть, її природа. Ми даємо початок новому життю. Немає нічого поганого в тому, що нас так зображають. Проте справді хочеться дивитися на жінку і як на професіонала, фахівця. На мій погляд, найкраща жінка в політиці – це та, яка впевнена в собі, має вогонь в очах і не боїться висловлювати власні думки, керується своїми емоціями та інтуїцією задля досягнення важливих цілей. Природа жінок дуже гнучка, вони швидко перемикаються з одного на інше. ЗМІ потрібно звернути увагу на досягнення жінок, їм завжди буде і є що сказати і що показати.

— Як складається ваша співпраця з журналістами? Трапляється, що в секретаря міськради запитують, як часто вона варить чоловікові борщ чи скільки часу проводить із дитиною?

— У мене цього ніколи ніхто не питав. Може, франківські журналісти знають відповіді на ці питання, а можливо, цього нікому не потрібно знати. В мене постійно запитують про мою професійну діяльність, а от про борщ ще не питали.

Читайте також: Наталія Сербин: «Всю політичну ситуацію в Івано-Франківську контролюють чоловіки»

— В Україні спостерігається зростання громадської активності жінок. У нас є багато жіночих організацій, збільшується кількість недержавних жіночих об’єднань. На вашу думку, що спонукає політикинь об’єднуватися?

— Громадська організація дозволяє жінкам об’єднуватися незалежно від партійної приналежності. Жодна інша модель не дала б можливості цього зробити. Жінки можуть обмінюватися досвідом, комунікувати, підтримувати одна одну, просто попросити поради. Політика – це складна справа, дуже емоційна. Ніхто зайвий раз не похвалить, а тим паче ніхто не водитиме за руку і не буде показувати, куди йти, і що робити. Тут потрібні міцні нерви й надійна підтримка. В таких організаціях жінки цю підтримку знаходять. Вони можуть навіть обговорити якісь свої  особисті проблеми і знайти поради. Адже політичну діяльність деяких жінок не підтримують їхні близькі. Мені в цьому плані пощастило, бо моя сім’я завжди на моїй стороні. Але так щастить не всім.

Читайте також: Любов Майборода: «Я знаю, як важко працювати, коли чоловіки стукають, грюкають і не дають тобі виступати»

— Які найвагоміші успіхи жінок у політиці за період незалежності України ви можете назвати?

— Жінки в політиці чомусь більше запам’ятовуються якоюсь екстравагантністю чи неординарністю, а не своїми успішними проектами. Часто жінки, які справді роблять для країни вагомі речі, залишаються в тіні. Нам потрібно брати приклад із європейських політикинь, які більше зосереджені на тому, що вони роблять, а не на тому, який мають вигляд.

А якими досягненнями може похвалитися Оксана Савчук? Чим особливо пишаєтеся?

— Люди довірили мені представляти їхні інтереси, тому ця місія для мене дуже відповідальна й цінна. Завдяки депутатській діяльності ми започаткували фестиваль добрих сусідів «Каскад Фест», на якому мешканці мають змогу презентувати свої будинки, власні досягнення. Це яскравий приклад того, як громада може об’єднуватися. У мікрорайоні Каскад ми створили відпочинкові зони. Рада, що команда мене підтримує і допомагає реалізувати подібні проекти. Ми також ввели у місті електронну чергу для поступлення дітей до дитячих садків. Вона прозора й активно працює. Крім того, було започатковано еко-рух «Місто квітів». Франківськ став дуже красивим і квітучим. Також ми намагаємося зберегти і розвинути зелені зони міста, оновити медичні заклади, щоб мешканці міста могли отримувати належне медичне обслуговування. Перелік проектів можна продовжувати і продовжувати, але головне, чого ми прагнемо, – це створити активну громаду та разом творити атмосферу якості, добра та щирості.

Вікторія Кобиляцька, для 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Статті