Головна Статті Освіта, бюджет, економіка. Як працюють депутатки Волиньради

Освіта, бюджет, економіка. Як працюють депутатки Волиньради

0
957

У Волинській обласній раді сьогодні 64 депутати, з яких вісім жінок. Це представниці лише двох політичних партій – «Батьківщини» та «УКРОПу».

Інші фракції – «Самопоміч», БПП «Солідарність», «Радикальна партія Олега Ляшка», «Наш край», ВО «Свобода» жінками в облраді не представлені.

Сфери діяльності депутаток різноманітні.

Наприклад, Валентина Касарда із ВО «Батьківщина» працює директоркою санаторію «Пролісок», Людмила Кирда займається підприємницькою діяльністю.

Алла Лісова вже більше 30-ти років працює журналісткою.

Галина Йовик – директорка школи.

Депутатки з УКРОПу прийшли в політику з освітньої та медичної сфер.

Любов Ліпич – викладачка в Інституті економіки та менеджменту СНУ імені Лесі Українки. Надія Хвищун та Ірина Вахович – в Луцькому національному технічному університеті, Людмила Тимощук – завідуюча відділенням в одній із районних лікарень області.

Депутатки перебувають в постійних комісіях, що стосуються освітньої, соціальної, бюджетної сфер.

Любов Ліпич, Людмила Кирда та Ірина Вахович – в бюджетній комісії, Надія Хвищун та Алла Лісова – в комісії, яка стосується зовнішньоекономічної діяльності області.

Найрізноманітніший досвід в політиці має Людмила Кирда. В області її обрали депутаткою вже третю каденцію поспіль.

Людмила Кирда

Жінка двічі балотувалась в народні депутати на 23 окрузі. Коли був живим Ігор Єремєєв, під час виборчих перегонів вона поступилась йому місцем із результатом 22,17% голосів, а в 2015 році депутатка програла своїй опонентці з УКРОПу Ірині Констанкевич.

У 2014 рр. Кирда також була очільницею Маневцької РДА, але була звільнена після виборчої кампанії до ВР.

Із середини 90-х вона займалася транспортним бізнесом, з якого офіційно вийшла у зв’язку з переходом на держслужбу.

Жінка працює в бюджетній комісії і знає, як складно сьогодні досягти такого результату, аби кошти виділялися правильно і на найважливіші потреби:

«Якщо говорити конкретно про нашу бюджетну комісію, то я, наприклад, не пам’ятаю, щоб говорили про гендерно-орієнтоване бюджетування. Тому що, зрештою, коштів катастрофічно не вистачає і коли є вільні залишки, то ми їх виділяємо на найважливіше. Це дуже непросто. Я вже не одну каденцію працюю в обласній раді і сьогоднішнім позитивом можна відзначити те, що депутати більше впливають на розподіл коштів обласного бюджету», – розповідає депутатка.

Якщо в міській раді Луцька проблемою є те, що більшість блокує ініціативи меншості, то на обласному рівні своє протистояння – між Волинською обласною радою і облдержадміністрацією. Це впливає на ситуацію в області, на те, що не вирішуються важливі питання.

А тому, як стверджує Кирда, працювати складно, бо політичні інтереси депутати ставлять вище інтересів виборців.

Про свої амбіції щодо депутатства у Верховній Раді жінка говорить зі скепсисом. Нині вона переконана: потрапити туди можливо, лише маючи великі фінансові ресурси.

«Чому на 23 окрузі перемогу не отримала? Тому що в мене немає таких грошей. Тому що такого масового підкупу виборців за всі виборчі кампанії, скільки були (я брала участь і в 2014 році), коли моїм опонентом був покійний народний депутат Ігор Єремеєв, я раніше не зустрічала. Я зробила для себе такий висновок: якщо ти не маєш грошей, то дорога в політику тобі буде закрита», – каже Людмила Кирда.

Займаючи різні посади, часто змагаючись з чоловіками, депутатка відчула на собі, наскільки жінкам складніше в політиці, ніж чоловікам.

«Якщо чоловік робить один крок, то жінці, щоб досягти того самого, потрібно зробити два кроки. На жаль, наше суспільство не бачить чи не хоче бачити жінок в політиці», – ділиться своїм досвідом депутатка.

У Волинь раді нині немає єдності і серед жінок, вважає Кирда.

«Ви знаєте, в минулій каденції з жінками працювати було простіше. Ми між собою контактували і навіть забували, хто і з якої політичної сили. А зараз політичний фактор, на жаль, присутній. Але я думаю, що жінок має бути більше. Якщо буде більше жінок – буде більше політичної порядності», – говорить Людмила.

Ще одна депутатка Алла Лісова раніше працювала в Нововолинській міській раді.

«Депутатство в обласній раді в мене вперше. Але до того я була депутаткою Нововолинської міської ради. Для мене це не було настільки важливим, щоб йти і займатись політикою. Для мене була і залишається важливою журналістика. Я вже 30 років працюю в газеті «Нова Волинь». Дуже добре знаю нашу область – практично немає такого міста, де б я не була», – розповідає вона.

Перебування в комісії, яка займається інвестиціями  теж їй до душі, тому що в журналістській діяльності депутатка очолює в газеті відділ економіки, тому чимало знає про залучення інвестицій.

          Алла Лісова

Алла Лісова переконана: якщо буде більше жінок в політиці, то буде більше порядку в країні. Проте аргументи на захист такої точки зору наводить більше образні, ніж раціональні.

«Коли говорять, що жінкам в політиці не місце, то я з цим не згідна. Тому що жінки з їх глибиною мислення, логікою повинні бути в політиці. І якби було більше жінок в політиці, то я впевнена, що в нас би було більше порядку в країні», – говорить Лісова, проте що таке особлива жіноча «глибина мислення» не уточнила.

Депутатка каже, що потрапила в політику не через гендерні квоти, а тому, що вже мала досвід в політиці.

«Я була активною депутаткою в Нововолинській раді і вважаю, що потрапила у списки партії не в площині рішень про гендерні квоти. Коли мені запропонували йти, то в деякі періоди я навіть вагалася. Та я побачила підтримку від людей і вирішила, що я готова до цього», – сказала Лісова.

Не минається в облраді і без скандалів як методу політичної та бізнесової боротьби, і хоча в епіцентрі суперечок опиняються жінки, але за своєю суттю скандали гендерними не є.

Наприклад, в епіцентрі однієї резонансної розбірки опинилася депутатка Валентина Касарда.

                 Валентина Касарда

Депутати з УКРОПу та їхні прибічники звинувачували її в тому, що на території санаторію «Пролісок», яким керує депутатка, продається алкоголь без акцизів.

Натомість і Валентина Касарда, і її прихильники переконували, що таким чином УКРОП намагається усунути її з посади та на її місце призначити свою людину. За кілька місяців скандал стих. Валентина Касарда продовжує займати свою посаду.

Як працюють депутатки Волиньради з УКРОПу, домінантної політичної сили у місті та області, що думають про політику, гендерне бюджетування, жіночі квоти та які мають політичні амбіції, журналістка «50%» намагалася розпитати у них. Однак відповіді від депутаток так і не отримала.

Аріна Крапка, для 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Редактор
Більше публікацій Статті