Частка жінок серед депутатів національних парламентів у світі в минулому році перевищила 24 %. Про це повідомляє Deutsche Welle з посиланням на Міжпарламентський союз (IPU).
«Збільшення кількості жінок у парламентах – це кращі, сильніші і більш представницькі демократії, які працюють для народу. Те відсоткове збільшення, яке ми побачили у 2018 році, є незначним, нам потрібно долати довгий шлях до досягнення глобального гендерного паритету. Тому ми закликаємо до більшої політичної волі у прийнятті добре продуманих квот і виборчих систем, які усувають будь-які юридичні бар’єри, що перешкоджають жінкам увійти до парламентів», – заявила президентка Міжпарламентського союзу й депутатка Мексики Габріела Куевас Баррон.
У свою чергу, генеральний секретар союзу Мартін Чунгон зазначив, що інструменти для просування жінок у політиці, які впродовж багатьох років застосовує організація, разом із добре продуманими та впровадженими гендерними квотами нарешті починають давати плоди.
Згідно зі звітом Міжпарламентського союзу, виборчі квоти для жінок тепер поширилися на всі регіони світу, де понад 130 країн застосовують політику квотування. Результати виборів свідчать, що добре продумані квоти можуть прокласти шлях до більшого гендерного паритету. Тим часом досвід застосування квот на рівні країн продемонстрував, що не всі квоти однаково ефективні. Так, введення квот без застосування санкційних механізмів не призвело до потужних проривів у представництві жінок.
Аналіз також показує, що виборчі системи впливають на представництво: середня частка обраних жінок істотно вища в пропорційній та змішаній системах (26,5%) порівняно з мажоритарними системами (20%).
Як зазначається у дослідженні, у 1995 році лише 11,3 % парламентарів у світі були жінками, у 2008 році їхня частка зросла до 18,3 %, а минулого року досягла 24,3 %. При цьому у порівнянні з 2017 роком минулого року частка жінок у парламентах зросла лише на один відсоток.
Дослідження IPU доповнене даними з 50 країн, у яких минулого року відбулися парламентські вибори. У ньому звертається увага на «історичні» результати виборів у США.
«У нижній (23,5 %) та верхній палаті (25 %) представлені більше жінок, ніж будь-коли раніше», – йдеться у повідомленні спілки.
Лідером за часткою жінок у парламентах серед континентів є Північна і Південна Америки (30,6 %), у Європі цей показник становить 28,5 %. Частка жінок серед депутатів парламентів в Азії, на Близькому Сході та у Північній Африці становить менше 20 %. В українській Верховній Раді зараз працюють лише 49 жінок, що становить 11,5 % загальної кількості депутатів. В німецькому Бундестазі частка жінок становить 30,7 %.
IPU, що був заснований у 1889 році і об’єднує 178 законодавчих органи, закликав країни збільшити свої зусилля щодо гендерної рівності у парламентах, включаючи застосування квот. У союзі зазначили, що політичні партії, які наполягають на паритеті статей серед кандидатів, виявилися успішними.
50%
Фото: Австралійська сенаторка Лариса Уотерс годує свою дитину в Сенаті в Канберрі, telegraph.co.uk