Комітет Верховної Ради України із гуманітарної та інформаційної політики на своєму засіданні підтримав законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі (№3427). Пропонується проект голосувати «за основу» із наступним удосконаленням до другого читання.
«Його головна мета – запобігти появі оголених тіл, принизливих гасел, що дискримінують чоловіків чи жінок, під час рекламування товарів чи послуг. Індустрія реклами досить креативна, тому цей законопрєкт не обмежує галузь, але захищає права людини та імплементує взяті Україною міжнародні зобов’язання щодо ліквідації дискримінації», – зауважила народна депутатка Марина Бардіна, яка є співавторкою документу про покарання за сексизм у рекламі.
У законопроєкті є визначення дискримінаційної реклами, у тому числі за ознакою статі (досі такого визначення в українському законодавстві не було). Крім того, документ усуває лазівку, завдяки якій недобросовісним рекламодавціям вдавалося мінімізувати свої штрафи.
«Дослідження професійних асоціацій рекламістів та маркетологів доводять, що дискримінаційні меседжі в рекламі можуть призводити до реальної економічної, соціальної, психологічної та, навіть, фізичної шкоди людям у повсякденному житті. Адже реклама не просто відображає, але й формує соціальні відносини, оскільки поширюється великими накладами, створюючи інформаційне середовище, яке транслює настанови соціальної поведінки (так званий «психологічний ефект багаторазового повторення»). Інформаційне середовище, наповнене закликами до неповаги, твердженнями про неповноцінності чи меншовартість певної групи осіб, демонстрацією фізичного насильства, є внеском у формування культури насильства та порушення прав людини», – наголошується у пояснювальній записці.
Нагадаємо, раніше в Раді зареєстрували у Верховній Раді проєкт закону № 5005 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, протидії дискримінації та дотримання норм етики народними депутатами України. Крім того, також зареєстрували законопроєкт № 4599-2 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за публічні прояви сексизму. Ним пропонується доповнити Кодекс новою статтею 173-5 «Публічний прояв сексизму» та внести зміни до низки його статей.
Також депутати запропонували карати за сексизм штрафами, громадськими роботами або адміністративним арештом. Так, представники фракції «Слуга народу» зареєстрували проєкт закону №4598, який на офіційному рівні визначить саме поняття сексизму. Інший законопроєкт №4599 прописує види відповідальності за це порушення. Обидва документи нещодавно були надіслані на розгляд до профільного комітету.
50%