Головна Статті Подолання розриву в галузі жіночого здоров’я: можливість вартістю в трильйон доларів

Подолання розриву в галузі жіночого здоров’я: можливість вартістю в трильйон доларів

7
1,708

Міжнародний інститут McKinsey у галузі охорони здоров’я представив звіт про гендерний розрив у системі охорони здоров’я. У документі є відповіді на питання про те,  чи справді жінки живуть довше, чому лікарі ігнорують жіночий біль, а також як гарне здоров’я жінок приносить гроші у світову економіку. 

Інвестиції, спрямовані на подолання гендерного розриву за показником жіночого здоров’я, можуть на багато років продовжити життя та покращити власне саму якість життя. А також потенційно стимулювати ріст глобальної економіки на 1 трильйон доларів щороку до 2040 року.

Зображення Natalia Aguerre

Жити довго чи жити довго здоровими?

Упродовж останніх двох століть збільшення тривалості життя — як чоловіків, так жінок — стало неймовірною історією успіху. Тривалість життя у світі збільшилася із 30 до 73 років у часовому проміжку з 1800 по 2018 роки. 

Однак коли ми говоримо про тривалість життя, ми забуваємо про важливу деталь. 

Жінки протягом більшого проміжку часу свого життя мають проблеми зі здоров’ям та живуть з різними ступенями інвалідності. Тож мова саме не про «тривалість життя», а про «тривалість здорового життя». 

У середньому жінка має поганий стан здоров’я протягом дев’яти років свого життя. Це впливає на її здатність бути активно залученою та/або продуктивною вдома, на роботі та в суспільстві, а також зменшує її потенційний дохід.

Враховуючи попередні дослідження Міжнародного інституту McKinsey з охорони здоров’я та Міжнародного інституту McKinsey, аналітики оцінили розрив у сфері охорони здоров’я за показником DALY (Disability-Adjusted Life Year — роки здорового життя, втрачені у зв’язку з передчасною смертю, хворобою чи травмою, що призводить до втрати працездатності) та як на цей показник впливають структурні та системні бар’єри, з якими стикаються жінки.

Вирвати жінок із лабет бідності

За даними звіту, порівняно з чоловіками жінки на 25% довший проміжок свого життя живуть, маючи поганий стан здоров’я.

Важливо зрозуміти, що кращий стан здоров’я корелюється з економічним процвітанням. Розрив у галузі жіночого здоров’я еквівалентний щорічній втраті 75 мільйонів років життя через поганий стан здоров’я або передчасну смерть. Це відповідає семи дням на рік на кожну жінку. 

Подолання цього розриву може покращити життя 137 мільйонів жінок, які отримають повноцінні посади у період до 2040 року. Потенційно це вирве жінок із лабет бідності та дозволить їм самостійно забезпечувати себе та свої сім’ї. Причини цього розриву — нижчий рівень ефективності лікування жінок, гірша організація медичного обслуговування та відсутність розбивки статистичних даних за статтю. Усе це потребуватиме значних інвестицій, але також створить нові ринкові можливості.

Подолання розриву в галузі жіночого здоров’я може покращити якість життя жінок, а також створити позитивні зміни в суспільстві, такі як здоров’я майбутніх поколінь та покращення показників здорового старіння.

Щодо потенційного економічного впливу вирішення цих проблем, то всі вікові групи та країни відчули б позитивні зміни, причому більшість потенційних переваг припадає на жінок трудового віку.

Здоров’я жінки — це не лише репродуктивні функції 

Питання здоров’я жінок часто звужують лише до статевого та репродуктивного здоров’я (SRH), що суттєво знецінює показник тягаря хвороб у жінок (глобальний тягар хвороб — це глобальне дослідження, що оцінює втрату працездатності та смертність від основних захворювань та факторів ризику — ред.

У цьому звіті надається визначення здоров’ю жінок як такому, що охоплює не лише стани здоров’я, що притаманні жіночій статі (наприклад, ендометріоз і менопауза), а й загальні захворювання, які можуть мати особливий вплив саме на здоров’я жінок (важче протікання).

Дослідження показує, що сексуальне та репродуктивне здоров’я, гінекологічні захворювання, здоров’я матері становлять приблизно 5% тягаря хвороб у жінок. Хоча ця цифра, ймовірно, є заниженою. Приблизно 47% припадають на захворювання, які більш поширені у жінок (головний біль, аутоімунні захворювання, депресія тощо), 4% — проявляються по-іншому в жінок (аритмія, рак товстої кишки тощо). Решта 43% пов’язані зі станами, які, згідно з поточними даними, не впливають на жінок непропорційно або по-іншому.

Жінки більш схильні до впливу статево-специфічних захворювань у віці від 15 до 50 років. Інші захворювання з’являються протягом усього життя жінок. Але майже половина тягаря хвороб впливає на жінок протягом років трудової активності, що часто знижує можливості заробляти гроші та забезпечувати себе та свої сім’ї.

Чи справді вагітність омолоджує організм?

Згідно з даними ВООЗ, упродовж 2020 року у світі щодня приблизно 800 жінок померли від причин, пов’язаних із вагітністю та пологами, яким можна було запобігти. Ця статистика означає, що кожні дві хвилини реєструвався летальний випадок. Більшість цих смертей припадають на країни з низьким або середнім рівнем доходів.

Ускладнення під час вагітності можуть збільшити ризик хронічних захворювань. Наприклад, гестаційна гіпертензія може стати передвісником хронічної гіпертензії. А жінки, які страждають від гестаційного діабету вагітних, мають ризик 50% розвитку цукрового діабету типу ІІ у період від семи до десяти років після народження дитини

Хороший стан материнського здоров’я впливає як на матір, так і на дитину. До того ж, позитивний вплив охоплює набагато довший період, ніж сама вагітність та пологи.

Аналіз, представлений у цьому звіті, включає оцінку тягаря хвороб, який вимірює потенційну втрату років здорового життя. Цей показник було переведено в економічний потенціал, який вимірюється як вплив на ВВП. 

Жінки особливі, а не «атипові»

Біомедичні інновації ґрунтуються на базовому розумінні науки про функціонування організму, а також клітинні та молекулярні процеси, що відповідають за розвиток та перебіг захворювань. 

Історично чоловіки були не лише єдиними керівниками досліджень, а й об’єктами вивчення у медицині та біології. Більшість моделей тварин представляли чоловічі екземпляри. Питання про відмінності з урахуванням статі рідко досліджували або фіксували, беручи за основу припущення — яке виявилось помилковим (!) — що існують незначні відмінності у функціонуванні органів і систем чоловіків і жінок, за винятком репродуктивних відмінностей. 

Для кращого розуміння базової жіночої біології слід розробити фундаментально нові наукові інструменти, які краще класифікують симптоми жінок та прояви захворювань, а не називають їх «атиповими». 

Чому жінок лікують менш ефективно? 

Відомі випадки, коли організм жінок і чоловіків  по-різному засвоював лікарські засоби, які призначені та затверджені для використання обома статями. Наприклад, ідеться про деякі види лікування астми та серцево-судинних захворювань. 

Щоб оцінити масштаб цього явища, аналітики досліджували 183 найбільш поширених лікарських втручань під час лікування 64 хвороб, які приблизно на 90% охоплюють поняття тягаря хвороб жінок, переглянули понад 650 академічних праць. Із проаналізованих лікарських втручань 50% містили розподілені за статтю дані. З них у жінок 64% втручань були неефективними, в той час як у чоловіків цей показник становив лише 10%.

Серед прикладів можна назвати астму, захворювання дихальних шляхів, яке приблизно однаково поширене як серед жінок, так і чоловіків. Загострення хвороби проявляються такими симптомами як задишка, свистяче дихання, кашель або стискання у грудях. Одним із основних методів лікування є інгаляційна терапія бронхолітиками та кортикостероїдами, але дослідження показують, що це лікування на 20% менш ефективне для зняття загострень у жінок, ніж у чоловіків.

Іншим прикладом є серцево-судинні та цереброваскулярні захворювання, особливо ішемічна хвороба серця та інсульт. Одне німецьке дослідження виявило, що попри ідентичну успішність коронарного втручання для чоловіків та жінок, ризик серцевих нападів або летальних випадків (з поправкою на вік) був на 20% вищим у жінок, ніж у чоловіків.

Хвороби, які не вбивають, але отруюють життя

Дослідження у галузі жіночого здоров’я переважно зосереджені на хворобах з високою смертністю, ігноруючи хвороби, що призводять до інвалідності.

Нині розробляється у десятки разів більше нових способів лікування найпоширеніших форм раку у жінок, ніж способів лікування гінекологічних захворювань, які призводять до інвалідизації. Однією з можливих причин є вища смертність від онкологічних захворювань. 

Але мова не про те, щоб скорочувати фінансування досліджень боротьби з раком. А про те, щоб спрямувати зусилля на просування досліджень, пов’язаних із іншими станами та захворюваннями, які впливають на жіноче здоров’я, зокрема, такі як менопауза, ПМС, ендометріоз та синдром полікістозу яєчників.

Крім того, більше уваги потрібно приділяти захворюванням, пов’язаним із материнством. 

Наприклад, попри те, що післяпологові кровотечі є головною причиною (яку можна усунути) материнської смертності, за останні 30 років було розроблено лише два нові препарати, які показали свою ефективність у лікуванні післяпологової кровотечі.

Тож при вирішенні проблем жіночого здоров’я гарним рішенням буде не відрізання шматків пирога, а приготування більшого пирога.

А де статистичні дані про жінок?

Із 2000 року жінки у США на 54% частіше, ніж чоловіки, повідомляли про небажані побічні дії від прийому призначених ліків. А серйозне погіршення стану здоров’я або летальні наслідки траплялися на 36% частіше. Медичні працівники в США зафіксували 4,4 млн випадків серйозного погіршення стану здоров’я або летальних випадків у жінок, порівняно з 3,8 мільйонами у чоловіків у період до 2022 року включно. 

Аналіз усіх ліків, вилучених з медичного обігу через питання безпеки — а для цього необхідно проводити об’єктивні наукові перевірки, — показує, що з 1980 року препарати в 3,5 разів частіше вилучалися через ризики для здоров’я саме пацієнток, а не пацієнтів. 

Ти жінка, тому терпи біль!

Відсутність даних також призводить до недооцінювання важкості захворювання та навантаження на здоров’я, що впливає як на догляд, який отримують жінки, так і на рівень інвестицій у жіноче здоров’я. Наприклад, лише зараз з’являється доказова база, що вказує на існування потенційних гендерних упереджень щодо оцінки болю

Прогалини починаються з самого визначення жіночого здоров’я, закінчуючи відсутністю узгодженої термінології та шкали вимірювання станів і симптомів, що впливають на жінок. Наприклад, відсутнє уніфіковане визначення тягаря хвороб, пов’язаного з менопаузою та менструальними синдромами, адже вони різні у різних жінок.

Наразі мало розуміння того, як саме деякі захворювання проявляються у жінок, а також відсутні дані про тягар хвороб, що пов’язаний із деякими специфічними для жінок станами. 

Під час розробки клінічних випробувань можуть не враховуватися потенційні відмінності між статями. Докази ефективності лікування можуть збиратися з груп, до яких дослідники не залучили достатню кількість жінок. 

В епоху дигіталізації збільшується роль використання алгоритмів машинного навчання (ML) для збору даних. Однак ані дані, ані програми, які застосовуються, не є фактично нейтральними. Без захисних бар’єрів для забезпечення рівності ця технологія може створювати структурні розбіжності. Експерти зі штучного інтелекту пропонують використовувати методи, які зменшують упередженість за такими характеристиками, як раса та стать.

Несвоєчасна та неточна діагностика хвороб у жінок 

Є докази значних відмінностей у діагностичних оцінках між чоловіками та жінками, що може впливати на точність розрахунків поширеності та тяжкості перебігу захворювань. 

Дослідження у Данії, яке тривало протягом 21 року, показало, що жінкам ставили діагнози щодо понад 700 захворювань пізніше, ніж чоловікам. Рак у жінок діагностувався на два з половиною роки пізніше. Діабет — на чотири з половиною роки

Аналізи медичних записів та досліджень у США показують, що менше половини жінок, які страждають на ендометріоз, мають задокументований діагноз.

У випадку з ендометріозом прогалини в зборі даних переважно спричиняють затримку в діагностиці, яка в середньому складає приблизно десять років. Це призводить до менших інвестицій у дослідження захворювання. Наприклад, дослідження аденоміозу матки отримало два гранти від Національного інституту здоров’я (NIH), хоча ці дослідження вплинули на сотні мільйонів жінок по всьому світу. 

Менопаузу воліють не помічати?

Що стосується менопаузи, виклик стоїть на більш фундаментальному рівні. Хоча є розуміння, що більшість жінок стикаються з симптоми (клімаксу), це рідко враховується або розглядається в межах класифікацій здоров’я та захворювань. 

Наприклад, дані дослідження Глобального тягаря хвороб (Global Burden of Disease, глобальної програми, що оцінює втрату працездатності та смертність від основних захворювань, травм та факторів ризику, — ред.) наразі включає стани, пов’язані з менопаузою, в загальну категорію «інші гінекологічні захворювання». Внаслідок чого неможливо чітко визначити у наборах даних тяжкість симптомів, пов’язаних із менопаузою. Крім того, деякі симптоми, що виникають під час менопаузи (перепади настрою або депресія), часто визначаються симптомами інших захворювань, що призводить до неправильного діагнозу.

Проведення дослідів для жінок без жінок 

Хоча жінки більше страждають від деяких захворювань, таких як неврологія, це не відповідає їхній участі в клінічних випробуваннях.

Адміністрація з питань харчових продуктів і ліків (FDA) почала видавати вказівки щодо врахування гендерних особливостей під час клінічного оцінювання ліків із 1993 року. У клінічних випробуваннях із 2000 по 2022 рік участь жінок в онкологічних випробуваннях збільшилася. Однак якщо порівнювати показники участі жінок у дослідженнях із рівнем захворюваності, то жінки залишаються недопредставленими під час хірургічних випробуваннях щодо раку сечового міхура, голови та шиї, шлунка та стравоходу.  

Репрезентативні клінічні дослідження, які надають багаторівневі результати, можуть потребувати об’ємніших та триваліших клінічних випробувань, що збільшує витрати та затягує час виходу препаратів на ринок. Однак такі результати, вірогідно, призведуть до більш ефективного лікування.  

Сьогодні вважається, що деякі захворювання, такі як лейкемія та менінгіт, однаково небезпечні як для чоловіків, так і для жінок. Однак немає досліджень, які виявляють можливі відмінності. 

Чи легко жінці отримати медичну допомогу

Шлях надання медичної допомоги починається з усвідомлення проблематики, а закінчується доступом до медичних послуг та профілактичної допомоги, своєчасною та точною діагностикою, ефективним лікуванням та подальшим спостереженням. На кожному з цих етапі існує нерівність, особливо для жінок, які знаходяться у вразливому становищі не тільки через свою стать.

Просвіта щодо питань здоров’я, включаючи просвіту щодо менструації, є одним із найефективніших способів допомоги жінкам отримати знання про своє тіло. 

У всьому світі жінки, які стикаються з такими станами як болісні менструації, ендометріоз, полікістоз яєчників або фіброми матки, можуть мати обмежені знання про те, що є нормальним, а коли потрібно звернутися до лікаря. Просвіта у цьому питанні може позитивно вплинути на відвідуваність школи, навчити ефективним методам зменшення тяжкості симптомів та зменшити можливі проблеми зі здоров’ям в майбутньому.

Також для покращення здоров’я важлива профілактика. Наприклад, доведено, що вакцина від вірусу папіломи людини, зменшує ризик виникнення раку шийки матки майже на 90%, особливо якщо жінки роблять щеплення у молодшому віці. У 2020 році ВООЗ представив стратегію 90-70-90, що має на меті досягти показників 90% щеплених дівчат від ВПЛ, 70% жінок, які пройшли скринінг на ВПЛ у віці до 35 і повторно в 45 років, і 90% жінок із діагностованим раком отримують лікування. 

За даними ВООЗ, у країнах із низьким доходом щеплення від ВПЛ охоплює 25% у країнах з низьким рівнем доходів, 30% у країнах із середніми доходами та в країнах із високим рівнем доходів — 85%. Близько 36% жінок у всьому світі пройшли скринінг на рак шийки матки впродовж свого життя — 84% у країнах із високими доходами і менше 20% у країнах із низькими та середніми доходами.

Важливість підвищення розуміння проблеми стосується не лише пацієнток. Багато лікарів не знають, як хвороби можуть впливати або проявлятися по-іншому у жінок, тому вони не можуть забезпечити належну допомогу багатьом пацієнткам.

Бути жінкою дорого

Витрати на здоров’я та страхові внески завжди були вищими для жінок. Наприклад, у Швейцарії страхові внески на медичне страхування вищі для жінок, оскільки вони вважаються людьми з більшими медичними витратами. У середньому швейцарські жінки сплачують на понад 12% більше за додаткове медичне страхування, з великими розбіжностями у різних вікових групах. 31-річна жінка платить у середньому на 37% більше, ніж чоловік того ж віку. 

Приватні страхові компанії в Індії застосовують страхові тарифи, які залежать від статі, що призводить до вищих витрат для жінок. Дослідження McKinsey щодо розмірів додаткових платежів у США показує, що американські жінки в середньому витрачають на лікування на рік на $135 більше, ніж чоловіки. З них $55 — це додаткові витрати на захворювання, які головним чином впливають на жінок.

Рожевий податок та контрацепція

Доступність означає не лише оплату прямих медичних послуг, а й можливість придбання засобів гігієни. Наприклад, близько 500 мільйонів жінок у всьому світі не мають доступу до гігієнічних засобів і приміщень для гігієнічних процедур.

Дослідження, проведене проектом HERproject у Бангладеш показало, що 73% жінок, які працюють на текстильних фабриках, в середньому шість днів на місяць пропускають роботу. Ці прогули негативно впливають не тільки на бізнес, але і на дохід жінок, які не отримують оплату за дні, коли не працюють. Однак, коли проект HERproject надав гігієнічні засоби та провів інші заходи на робочому місці (розповсюдження інформації щодо менструації, зменшення стигматизації тощо), кількість прогулів зменшилася до 3%.

Планування сім’ї також є дуже актуальним питанням. Жінки репродуктивного віку, які ведуть сексуальне життя, повинні зважати на вартість контрацептивів, що часто не покривається страховими компаніями. За оцінками, 257 мільйонів жінок у країнах що розвиваються не використовують безпечні та ефективні методи планування сім’ї з різних причин, включаючи відсутність доступу до контрацептивів. 

Згідно з Глобальним звітом політик із контрацепції Global Contraception Policy Atlas за 2023 рік, для будь-якої жінки відсутність контрацепції може призвести до захворювань, які передаються статевим шляхом, небажаної вагітності, а в кінцевому підсумку — до втрати роботи, кар’єрних втрат, зменшеної можливості забезпечувати себе або свою сім’ю тощо.

Врятуйте моє серце 

Точна діагностика має пришвидшити початок лікування на основі доглядової медицини. Проте стать та гендер можуть впливати на лікування. 

Наприклад, після виписки пацієнтки, які страждають на серцево-судинні захворювання, рідше отримують призначення на повторний профілактичний огляд для зменшення ризику подальших ускладнень. Це (поряд з іншими факторами ризику) призводить до того, що жінки мають удвічі більше шансів померти від серцевого нападу.

Дослідження показало, що ймовірність отримання неправильного діагнозу серцевих хвороб та виписка з лікарні під час серцевого нападу вища серед жінок у сім разів порівняно з чоловіками. Тривають дослідження. Однак програми медичних вузів та програми підвищення кваліфікації лікарів необхідно оновлювати з урахуванням (гендерних) відмінностей.

Що робити

Хоча деякі зусилля для досягнення гендерної рівності вимагають значних інвестицій, є бюджетні рішення. Наприклад, офіс UNICEF в Кот-д’Івуар розробив недорогий пристрій для зупинки маткової кровотечі. Пристрій, який використовує катетер та презерватив, має успішність на рівні 95% і був впроваджений по всій Африці.

Глобальні програми громадського здоров’я все частіше розробляються та вдосконалюються з урахуванням статі та гендеру. Наприклад, Партнерство боротьби з туберкульозом (Stop TB Partnership) розробило програму з подолання туберкульозу з урахуванням гендерного компоненту. 

Щодо доступності лікування у часи зростання витрат на охорону здоров’я, можна діяти за допомогою таких підходів, як ціннісно-орієнтоване лікування value-based care (VBC). Воно передбачає залежність платежів на медичну допомогу від якості лікування. Таким чином стимулюючи медичних працівників використовувати не більшу кількість процедур, а кращі та якісніші процедури.

Дев’ять лікарень Європейського лікарняного альянсу запропонували концепцію, яка включає вимірювання кореляції витрат та результатів лікування для кожного пацієнта та пацієнтки. Наприклад, враховуючи кількість часу, скільки жінка чекає діагноз «ендометріоз», ця модель може запропонувати орієнтований на пацієнта підхід, який забезпечує швидку постановку діагнозу.

Світ бореться з еректильною дисфункцією, але ігнорує болючі місячні

У Сполучених Штатах Національний інститут здоров’я (NIH) виділяє 11% свого бюджету на дослідження, спрямовані на здоров’я жінок. Попри те, що смертність жінок протягом наступних років після серцевого нападу майже на 50% вища, тільки 4,5% бюджету NIH щодо хвороб коронарних артерій виділили на дослідження, спрямовані на жінок. У Канаді та Великій Британії з 2009 по 2020 рік 5,9% грантів були виділені на дослідження, які враховували особливі потреби жінок.

Із 2015 року було проведено у п’ять разів більше наукових досліджень щодо еректильної дисфункції, ніж досліджень передменструального синдрому. Дослідження препарату силденафіл цитрат, який показав ефективність при зменшенні менструального болю, призупинили через відсутність фінансування.

Ці приклади демонструють, як недостатнє фінансування приводить до гендерного розриву у сфері здоров’я. Однак є й приклади цільового інвестування. Кампанія «3not30» від Women’s Health Access Matters має на меті впродовж наступних трьох років збільшити кількість досліджень у галузі жіночого здоров’я. І спрямувати інвестиції у дослідження, які враховують гендерний компонент.

На сьогоднішній день глобальні дослідницькі та розробницькі зусилля переважно спрямовані на лікування захворювань, які впливають на загальну кількість років життя. А не на роки, втрачені внаслідок хвороби (DALY). 

Такий підхід часто шкодить жінкам. Адже вони мають вищу ймовірність захворіти на захворювання, що впливають на якість життя, а не на тривалість життя. Серед цих захворювань — ревматоїдний артрит, ендометріоз, міома матки та цукровий діабет. Показник тяжкості хвороби для людини з помірними болями в животі та первинним безпліддям через ендометріоз становить 0,121; для ревматоїдного артриту — 0,3017. 

Жінки часто мають захворювання, які не є летальними, але можуть призвести до інвалідності та вплинути на якість життя. Деякі захворювання, такі як рак товстої кишки або печінки, впливають на чоловіків і жінок по-різному, і в середньому у жінок частіше розвивається більш тяжка форма цих захворювань.

Деякі захворювання, такі як хвороба Альцгеймера та інші форми деменції, частіше негативно впливають на жінок. Згідно зі звітом 2019 року, у світі кількість жінок із деменцією перевищує кількість чоловіків у співвідношенні 100 до 69.

Чому вигідно лікувати ендометріоз та симптоми менопаузи 

Спрямування зусиль на подолання статево-специфічних захворювань може бути фінансово вигідним. Наприклад, препарат Віагра для лікування еректильної дисфункції, що охоплював ринок розміром приблизно 152 млн чоловіків у 1995 році, приніс 400 мільйонів доларів прибутку з продажів протягом перших трьох місяців на ринку США. За даними 2012 року, обсяг світових продажів цього препарату досяг історичного максимуму в 2.1 мільярда доларів.

Але так само є мільйони жінок, які потребують лікування ендометріозу та симптомів менопаузи. Тож існує величезний потенціал інноваційних методів лікування ендометріозу та менопаузи через подібні цифри запиту на медичну допомогу. 

Варто звернути увагу на величезний потенціал лікування раку грудей. Адже вартість лікування цієї хвороби у 2022 сягнула 18 мільярдів доларів. Для порівняння, вартість лікування раку простати за 2022 рік склала 11 мільярдів доларів. Існує можливість покращення результатів лікування раку грудей в країнах із низьким та середнім рівнем доходів, де рівень смертності становить 72%. Лікування ендометріозу, міоми матки та менопаузи мають високий економічний потенціал.

Інвестиції приватного та венчурного капіталу в сфері жіночого здоров’я починають швидко зростати. А жіночі технологічні стартапи (FemTech)  заходять на ринок охорони здоров’я. У сфері FemTech спостерігається активність у напрямку підтримки здоров’я матері, виробництва гігієнічних засобів при менструації, гінекологічних пристроїв та рішень у сфері репродуктивного здоров’я.

Стартапи, які протягом останніх чотирьох років уклали найбільші угоди, головним чином зосереджені на чоловічому сексуальному та загальному здоров’ї. 

За аналізом McKinsey, 11 стартапів, які вирішують проблему еректильної дисфункції, отримали фінансування у розмірі 1,24 мільярдів доларів у 2019–2023 роках. Тоді як вісім стартапів, які вирішують проблеми ендометріозу, отримали 44 мільйони доларів. Фінансування компаній, які зосереджені на еректильній дисфункції, було у шість разів більшим, ніж компаній, що спеціалізуються на ендометріозі. 

Як збільшити рівність у системі  охорони здоров’я

Однак інвестори схоже починають усвідомлювати потенціал. Протягом останніх чотирьох років новачки в галузі жіночого здоров’я отримали 2,2 мільярди доларів фінансування. Близько 60% найкращих угод стосувалися виключно жіночого здоров’я, зокрема ендометріозу, репродуктивного здоров’я, здоров’я матері та неонатального здоров’я.

Ще одним напрямком інновацій є цифровізація, що має потенціал збільшити рівність у системі  охорони здоров’я. У сфері цифрової медицини компанії FemTech отримали 3% від загального обсягу фінансування цифрових рішень у галузі здоров’я.

З урахуванням великого запиту, ті, хто не інвестують у жіноче здоров’я, можуть програти гравцям, які заходять на цей ринок.

Здоров’я жінки і гроші

Економічне зростання протягом останніх 70 років тісно пов’язане зі збільшенням участі жінок на ринку праці. Тому не дивно, що гендерний розрив у сфері жіночого здоров’я призводить до втрати економічного потенціалу.

Вирішення розриву в галузі здоров’я може покращити світову економіку, додавши принаймні 1 трильйон доларів до глобальної економіки до 2040 року. Це означає збільшення в середньому на 1,7% ВВП на душу населення.

Жіноча економічна участь була і буде основним фактором економічного зростання

В опитуванні 2023 року, коли жінок у всьому світі запитали, чи вони віддають перевагу оплачуваній праці, догляду за родиною чи поєднанню цих двох варіантів, 70% відповіли, що вони віддають перевагу або роботі на оплачуваних посадах, або поєднанню роботи і догляду.

Хронічні захворювання часто пов’язані з тривалими пропусками на роботі, а погане здоров’я є причиною «презентеїзму» (presenteeism), коли попри хворобу люди йдуть на роботу, але не можуть працювати на повну силу.

Ендометріоз та менопауза впливають на можливість жінок заробляти гроші 

Подолання гендерного розриву може призвести до працевлаштування на повний робочий день 137 мільйонів жінок до 2040 року. 

На глобальному рівні ефективне лікування десяти захворювань, серед яких передменструальний синдром, депресивні симптоми та мігрень, може скласти понад 50% економічного впливу. 

Наприклад, вирішення проблеми ПМС може допомогти залучити 115 мільярдів доларів до глобальної економіки. Замість того, щоб вважати ПМС «частиною життя», існують способи боротьби з симптомами. Аналіз 2020 року показав, що жінки, які приймали добавки кальцію, відчували менше симптомів ПМС, таких як тривога чи затримка води в організмі, ніж жінки, які приймали плацебо. 

Інвестування у здоров’я жінок показує позитивні результати інвестицій (ROI): на кожний витрачений долар припадає приблизно 3 доларів економічного зростання.

Показник ROI найвищий у країнах із вищим рівнем доходів, де з кожного інвестованого долара повертається приблизно 3,50 доларів. У деяких країнах із низьким рівнем доходів, ймовірно, потрібні додаткові інвестиції для створення інфраструктури в галузі охорони здоров’я, а також для створення кращих і більш вигідних економічних можливостей для жінок. Проте аналіз свідчить, що загальна користь перевищує витрати навіть в таких умовах, а інвестиції приносить близько 2 доларів за кожен вкладений долар.

«Зламана сходинка» у кар’єрному зростанні жінок у всіх галузях

Жінки складають майже 70% персоналу у сфері охорони здоров’я та соціальних послуг у світі. Водночас вони обіймають лише приблизно 25% керівних посад. 

Дослідження, в межах якого було проаналізувало понад 440 000 медичних патентів, виданих із 1976 по 2010 рік, свідчить, що 35% патентів у галузі біомедичних винаходів, створених жінками, були більше спрямовані на вирішення питань здоров’я жінок, ніж біомедичні винаходи, які створили чоловіки. Патенти від жінок частіше були спрямовані на лікування жіночих захворювань, таких як рак грудей та післяпологова прееклампсія, а також захворювань, які більше впливають на жінок (наприклад, вовчак).

Роботодавці можуть розглянути, як їхні політики підтримують здоров’я жінок, дослідити способи кращого включення жінок у процеси ухвалення рішень, надавати переваги заходам, що підтримують здоров’я жінок та створюють безпечні робочі середовища, в яких жінки можуть відкрито говорити про свої потреби щодо здоров’я. Наприклад, якщо серед працівників є жінки віком від 45 до 55 років, великий вплив може мати гнучка політика роботи, яка враховує особливості клімаксу. Оскільки жінки більш ніж вдвічі частіше за чоловіків мають симптоми депресії протягом свого життя, роботодавці можуть дослідити, як програми з підтримки психічного здоров’я можуть допомогти працівникам.

Просувати політики, що сприяють здоров’ю жінок

Коли рішення переважно ухвалюють чоловіки, робоче середовище залишається більш зручним для чоловіків. Попередні дослідження McKinsey виявили таке явище як «зламана сходинка» у кар’єрному зростанні жінок у всіх галузях. На кожних 100 чоловіків, які просуваються з початкової посади до позицій керівника, лише 87 жінок отримують підвищення. 

Оскільки керівники часто застосовують власний досвід і бачення, ухвалюючи рішення, збільшення кількості жінок на вищих керівних посадах стимулюватиме просування політик, що сприяють здоров’ю жінок, а компанії отримують перевагу, працюючи з більш здоровим колективом.

Квейлін Еллінґруд, старша партнерка в офісі McKinsey в Міннеаполісі та директорка McKinsey Глобал Інституту

Люсі Перес, старша партнерка в офісі Бостона та афілійована керівниця Інституту McKinsey з питань охорони здоров’я 

Анук Петерсен, партнерка в офісі в Женеві

Валентина Сарторі, партнерка в офісі в Цюриху

Переклад: Наталія Петренко

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті