Головна Статті Політикині в оточенні президента: моніторинг

Політикині в оточенні президента: моніторинг

1
1,181
Моніторинг показав, що на світлинах президентського сайту лишень 15% жіночих облич

Президентська влада Володимира Зеленського має чоловіче обличчя – такі результати показав моніторинг сайту президента. Ми зацікавились, хто найчастіше фігурує на фотографіях в новинах на офіційному сайті президента President.gov.ua – чоловіки чи жінки. Виявилось, що на світлинах президентського сайту лишень 15% жіночих облич. А якщо мова йде про питання оборони, то взагалі 0%.

Чоловічі розмови і рішення

Ми проаналізували 104 новини, які були оприлюднені на сайті Офісу президента України за лютий 2021 року.  До уваги брались ті світлини, де президент з кимось, або світлини без президента, а з іншими політиками (а там лиш чоловіки), а також ті, які йшли першими в новинах і, відповідно, відображались в стрічці новин. Таких новин виявилось 42, в 16 з них на світлинах були суто чоловіки. І, що важливо, «чоловічі» новини стосувались як поточної роботи президента, так і питань оборони й зовнішньої політики.

Читайте також: Представництво жінок у місцевих радах зменшилося на 12,6% – гендерний моніторинг

Обличчя президентської політики - інфографіка
Обличчя президентської політики: моніторинг

В лютому відбулись кілька подій, які почасти супроводжувались фоторепортажами, – активізацій Ради нацбезпеки (три жінки у складі), робоча поїздка до Об’єднані Арабські Емірати, заходи, присвячені питанню децентралізації. Так от з фоторепортажів про ці події складається враження, що лишень чоловіки вирішують важливі внутрішньо та зовнішньо політичні питання.

Водночас, коли президент дає інтерв’ю телеканалам, або зустрічається з медіа, то тут вже гендерний баланс вирівнюється. Однак  якщо мова заходить про саму політику щодо медіа, то тут вже, вибачте, знову час чоловічих розмов і рішень.

Жіночі обличчя навколо президента

Так чи є місце жінкам в оточенні президента? З огляду на світлини, які ілюструють його роботу, то місця у них небагато. Це може бути дружина президента, яка його супроводжує, або прес-секретарка чи перекладачка. Якщо ж мова йде про творчинь політики, тих, які впливають на політичні рішення, то ситуацію змінює хіба віце-прем’єрка з євроінтеграційних питань Ольга Стефанішина та новопризначена пані посол в США Оксана Маркарова. Загалом ми нарахували 48 жіночих облич з 312 (або 15%).

Показовою була зустріч президента і його команди з послами країн великої сімки та ЄС. Зі світлини бачимо, що українська сторона представлена суто чоловіками, при цьому від послів – три жінки і 4 чоловіки. Послинями Канади, Британії в Україні є жінки. І тут зі сторони європейських партнерів ми бачимо, що політика може мати і жіноче обличчя, однак не в президентському офісі.

Найбільше вражають світлини з форуму про децентралізацію, де абсолютна більшість – чоловіки. Таке відчуття, що жінок в реформі, та й в самих ОТГ або немає, або їх критично мало (хоча це не так).

Читайте також: Відмовниці: як жінки здають мандати в обласних радах

Фото з  форуму про децентралізацію, Володимир Зеленський і його соратники
Із фоторепортажів про ці події складається враження, що лишень чоловіки вирішують важливі внутрішньо та зовнішньо політичні питання – моніторинг

Чому це важливо

Видимість жінок в політиці – один з інструментів їхнього залучення. Коли вони на зустрічах з найвищим керівництвом держави (ба більше, коли вони в самому керівництві), то це фіксується на світлинах, на відео, які поширюють засоби масової інформації, соцмережі. Жінки з більшою імовірнітю будуть ототожнювати себе з політикинями, якщо вони є в інформаційному полі. І, навпаки, якщо політика відображає лишень або переважно чоловіків, то стереотип про політику як чоловічу справу закріплюється.

Звичайно, світлини – це не єдиний, але видимий показник. Те, що в оточенні президента мало політикинь (а в керівництві Офісу президента 2 жінки з 10 чоловіків), в важливих сферах (оборона, зовнішня політика, внутрішня політика) мало політикинь – це вагомо і, як бачимо, видимо. Працює алгоритм: більше жінок в політиці – більше видимості – більше жінок в політиці. Така закономірність.

Надія Бабинська-Вірна, для 50%

Для оцінки обрано лютий 2021 року. Світлини розбиті за тематиками. Моніторинг враховує відсоткове значення від загальної кількості людей на світлині обох статей. До уваги бралась перша основна світлина. Там, де багато людей на фото і важко ідентифікувати чи це чоловік, чи жінка, – такі світлини не брались до уваги. Там, де фоторепортаж, до уваги бралась світлина, якою проілюстровано новину. Не брались до уваги світлини, де президент зазнятий один.

Більше публікацій
Більше публікацій Надія Вірна
Більше публікацій Статті