Головна Статті Право на аборт: у Європарламенті закликають розширити права біженок із України

Право на аборт: у Європарламенті закликають розширити права біженок із України

3
682

У Європарламенті закликають на законодавчому рівні зобов’язати всі країни-члени ЄС надавати біженкам із України повний доступ до прав у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я, зокрема до права на аборт. Про це йшлося під час дебатів, які пройшли 17 жовтня у Страсбурзі, повідомляє DW.

За словами представниці фракції «Європейської народної партії» з Ірландії Марії Волш, «російська армія здійснила велику кількість жахливих злочинів проти мирного населення, включно з тортурами, зґвалтуваннями та іншими видами сексуального насильства»

Із наслідками стикаються українські біженки, які змушені повертатися в Україну, щоб отримати доступ до гінекологічних медичних послуг або зробити аборт. Оскільки «вони не мають легального доступу до цих послуг в усіх європейських країнах», зазначила у своєму виступі Марія Волш.


Читайте також: У Раді зареєстрували законопроєкт про статус постраждалих від сексуального насильства через війну


За словами іспанської євродепутатки від групи лібералів Марії Сораї Родрігез Рамос, багато біженок із України потерпали від сексуального насильства, скоєного російськими солдатами, і «ЄС не робить все від нього залежне, щоб допомогти цим жінкам, які не мають повного доступу до послуг у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я».

«У Польщі та Угорщині вони не мають змоги зробити аборт, і змушені повертатися в Україну, де це є легальним», — сказала євродепутатка.

Родрігез Рамос закликала Єврокомісію та уряди країн-членів переглянути національні стратегії у цьому питанні, аби гарантувати, щоб українські жінки, «проти яких зґвалтування було використано як зброя у війні», мали повний доступ до медичних послуг, «а не поверталися для цього туди, де триває війна».

Українські жінки стикаються із проблемами захисту жіного здоров’я у низці європейських країн

Злочини проти жінок — деструктивний наслідок російського вторгнення в Україну, сказав польський депутат від групи соціалістів Лешек Міллер. Мільйони українок із дітьми виїхали і знайшли притулок  у Польші, Румунії, Словаччині, додав він.

«Проте ці жінки мають проблеми з доступом до послуг у сфері репродуктивного здоров’я, бо в цих країнах, включно з моєю, діють обмежувальні норми, які створюють перешкоди для доступу до цих послуг», — визнав Міллер і закликав «зробити конкретні кроки», аби усунути ці перешкоди у всьому ЄС.


Читайте також на платформі «Повага»: Українки за кордоном: як дати відсіч стереотипам, упередженням та мові ворожнечі


Окрім Польщі й Угорщини, де біженки з України стикаються з проблемами у сфері захисту жіночого здоров’я, інші євродепутати також називали Румунію та Словаччину.

За словами нідерландської євродепутатки від групи Зелених Тінеки Стрік, у цих країнах українки або змушені «залишатися без цих послуг, або повертатися у зруйновану війною Україну», щоб їх отримати.

Доступ до сексуальних і репродуктивних прав — життєва необхідність

Українки, «які тікають від путінських бомб», подекуди в  ЄС позбавлені права на охорону сексуального і репродуктивного здоров’я, заявила євродепутатка від групи Лівих зі Швеції Малін Бйорк.

За її словами, йдеться про «базові речі для кожної жінки»: пренатальні і постнатальні послуги, можливість народити дитину у гідних умовах, медичні послуги для потерпілих від гендернозумовленого насильства, доступ до контрацепції та абортів. У деяких країнах ЄС ці послуги коштують надто дорого, в інших українські біженки не мають про них належної інформації, а у деяких «це заборонено законом».

На думку Бйорк, це «ганебна ситуація у ставленні до українок». Вона закликала євроінституції «вголос заявити, що доступ до сексуальних і репродуктивних прав — життєва необхідність, аби це почули у всіх країнах—членах ЄС».


Читайте також: Куди звертатися постраждалим від сексуального насильства — поради адвокатки


Єврокомісарка з питань рівності Гелена Даллі, яка була присутня на дебатах, зауважила, що Єврокомісія добре знає про ці проблеми, і що вона особисто кілька разів перебувала у країнах ЄС зі спеціальними місіями, під час яких спілкувалася з українськими біженками.

Даллі запевнила, що Єврокомісія «тісно співпрацює з країнами-членами, регіональною владою, неурядовими організаціями, щоб гарантувати, аби ці важливі послуги були доступні, і щоб жодна людина, яка потерпіла від сексуального насильства, не залишилася поза захистом».

Голосування за резолюцію «Ситуація жінок-біженок із України з огляду на доступ до сексуальних та репродуктивних прав» відбудеться під час наступної сесії Європарламенту.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті