Головна Статті Прем’єркою Самоа вперше може стати жінка – Фіаме Наомі Мата’афа

Прем’єркою Самоа вперше може стати жінка – Фіаме Наомі Мата’афа

1
728
Фіаме Наомі Мата’афа, президентка Самоа
Фіаме Наомі Мата’афа

До парламенту Самоа обрано 5 жінок, близько 10%, а прем’єр-міністеркою країни вперше може стати жінка – Фіаме Наомі Мата’афа (Fiame Naomi Mata’afa). Про це пише АВС.

Її опозиційна партія FAST була створена лише 9 місяців тому, проте на виборах, що відбулися 9 квітня, їм вдалося здобути 25 місць у парламенті країни. Ще 25 місць здобула партія, яку очолює чинний прем’єр-міністр Туйлаепа Сайлеле Малілегао (Tuilaepa Sailele Malielegaoi), котрий перебуває при владі вже 23 роки.

Всього у парламенті Самоа 51 місце. Яка з двох політсил отримає більшість і формуватиме уряд, залежить нині від незалежного представника Туала Йосефо Поніфасіо (Tuala Iosefo Ponifasio).

Вибори в Самоа,  підрахунок голосів
Вибори в Самоа, підрахунок голосів

Фіаме Наомі Мата’афа сказала, що вона почувається дуже вдячною за підтримку, яку отримав FAST. На її думку, рівень підтримки партії, керованої жінкою, незалежно від остаточного результату, є великою перемогою для тихоокеанських жінок, рівень представлення яких у політиці є мізерним.

Політика традиційно є «чоловічим заповідником» на тихоокеанських островах, президентка Маршаллових островів Хільда ​​Гейне (2016 – 2020 роки) досі лишається єдиною жінкою, яка очолювала острівну державу.

Читайте також: Gender Gap – 2021: Розрив збільшується, Україна втратила 15 позицій

«У всьому світі представництво жінок в політиці є найнижчим у тихоокеанському регіоні, де жінки займають лише 6% місць в парламентах, при цьому в парламентах трьох країн вони не представлені геть», – йдеться в дослідженні «ООН-Жінки», опублікованому у січні.

У дослідженні Національного університету Самоа за 2015 рік зазначається, що основні бар’єри для жінок, які бажають займатися політикою, пов’язані з тим, що вони традиційно виключені із процесу прийняття рішень на низових рівнях – на рівні сім’ї, громади, села.

64-річна Мата’афа має унікальний шанс бути обраною. По-перше, вона походить із сім’ї, що має дуже високий статус в країні. Батько Мата’афи був першим прем’єр-міністром Самоа, коли держава здобула незалежність у 1962 році після майже 50 років перебування під протекторатом Нової Зеландії.

Сама Мата’афа уже 36 років у політиці.  

Фіаме Наомі Мата’афа, президентка Самоа
Фіаме (у білому) та її команда після виборів відвідують церкву

Вперше її було обрано до парламенту країни у 1985 році, вона була першою жінкою-міністеркою в уряді Самоа, а у 2016-му стала першою жінкою-віцепрем’єркою країни. У 2020-му році залишила кабінет, зробивши заяву, що зміни, які готує уряд до законодавства є антиконституційними.

Читайте також: Самія Хасан Сулуху стала першою жінкою – президенткою Танзанії

Фіаме очолює Національну раду жінок Самоа.

На запитання ABC, що для неї означало б бути першою жінкою-прем’єр-міністром країни, Фіаме сказала: «Я сподіваюся, що вона не відрізнятиметься від будь-якого іншого прем’єр-міністра».

Фата’ама визнала, що завжди усвідомлювала той факт, що є рольовою моделлю для багатьох жінок, і що це важливо, щоб жінка нині очолила країну, адже це дасть приклад і наснагу іншим жінкам, особливо молодим, іти в політику.

«Я завжди була рішучою прихильницею участі жінок у політиці і залишаюся нею», – наголосила Мата’афа.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті