Головна Статті Проекти з гендерної освіти в Харкові. Добірка

Проекти з гендерної освіти в Харкові. Добірка

0
959

Харківський сайт СуХаРі, присвячений курсам, тренінгам та лекціям, зібрали заходи та проекти, де можна жінкам опанувати нові професії та навчитися відстоювати свої права.

Антидискримінаційне законодавство захищає рівність, хоча далі літер на папері справа не рухається. Двигуном руйнування стереотипів працюють громадські організації та активісти.

Як каже DOU, у 2016 році кількість жінок в IT складала 15%.

DOU. Портрет ИТ-специалиста — 2017

Результати дослідження участі жінок у політичному житті країни також говорять про гендерний дисбаланс. Депутатками обласних рад здебільшого стають тільки 10-20% жінок.

Жінки — це 50% успіху України. Ставлення до жіночої політичної участі в Україні – Лютий 2016

Як показує статистика від аналітичного центру CEDOS, цей гендерний дисбаланс народжується ще у школі: дівчата схильні обирати гуманітарні та мистецькі спеціальності, тоді як хлопці — точні науки.

CEDOS. Про гендерну (не)рівність у вищій освіті

Не можна виявити однозначну причину такого поділу на «жіночі» та «чоловічі» напрямки. Часто це пов’язують саме з дотриманням традиційних ролей, що склалися у суспільстві. А ось в дорослому житті їх інтереси та фахи можуть кардинально перевертатися. І проблема в тому, що суспільство часто не толерує жінок в галузях, які помилково досі вважаються «чоловічими».

Сучасні освітні проекти, присвячені гендерному питанню, намагаються встановити баланс між кількістю жінок та чоловіків в тих, чи інших сферах. Вони доводять те, що дискримінація, перш за все, завдає шкоду тим, хто дискримінує.

Як розповіла експертка Гендерного центру «КРОНА» та радниця Міністра освіти та науки України Олена Малахова, є декілька фокусів сучасних освітніх проектів для жінок.

«Один з головних напрямів освіти для жінок –  IT. Ці проекти спрямовані на те, щоб показати дівчатам, що програмування — це не складно, заохотити їх для розвитку у цій сфері. Другий напрямок — політична освіта. І там, і там  жінок досі не так багато».

Основна мета таких проектів — зруйнувати стереотипи про роль жінки та показати, що їй доступні й інші ролі.

Зі свого досвіду, Олена розповідає:

«Ми включаємо окремі мотиваційні блоки, що заохочують та надихають жінок до роботи у сферах, де ми не звикли їх бачити. Ми запрошуємо спікерок-політиків чи бізнесменок, що розказують про свій досвід».

СуХаРі зробили добірку проектів та освітніх заходів у Харкові, що висвітлюють тему рівності між жінками та чоловіками.

Гендерний інформаційно-аналітичний центр «КРОНА»

Центр реалізує проекти з неформальної освіти для педагогів та пропонує онлайн-курс з висвітлення гендерного питання для журналістів. З 2003 року видає електронний журнал «Я» зі статтями на гендерну тематику. Один з проектів ГІАЦ «КРОНА» — «Жінки — це 50% успіху України». Він спрямований на активізацію та підтримку жінок в громадському та політичному житті.

Django Girls

Один з міжнародних проектів, що має на меті залучити жінок до IT індустрії, — Django Girls Kharkiv. Він має на меті показати дівчатам, що веб-розробка — це не тільки для хлопчиків. За один день вони створюють сайт-блог маючи текстові інструкції, досвідченних коучів та коучерок. Організатор івентів у Харкові, Олексій Радченко говорить, що ніякого особливого підходу до навчання жінок немає.

«Звичайна методологія за принципом СУ (навчання для новачків) — дивись та роби, як я. Достатньо пояснювати все зрозумілою мовою — і нема різниці, якої статі людина».

Наступний воркшоп Django Girls планується вже на  початок жовтня.

Центр гендерної культури

Центр займається гендерною освітою, часто проводить тренінги та воркшопи з економічного розвитку, працевлаштування, громадської активності та підтримує соціальні ініціативи.

У серпні починається набір на тренінговий курс програми USAID «Економічні можливості постраждалим від конфлікту». Організатори запевняють, що бажаний гендерний склад учасників — це 60% жінок та 40% чоловіків.  З деталями можна ознайомитися на сайті.

Крім того, у  Центрі з вересня проводимуться безкоштовні семінари та консультації з гендерної тематики та діє Музей жіночої та гендерної історії.

Сучасна жінка

ГО «Сучасна жінка» на даний момент реалізує адвокаційний проект «Я жінка і я хочу працювати», під час якого відбудуться тренінги з соціального підприємництва та захисту прав жінок при працевлаштуванні. Зараз організатори проекту збирають інформацію про випадки дискримінації жінок під час пошуку роботи. Деталі знайдете на сторінці «Сучасної жінки» у фейсбуці.

Тиждень жіночої солідарності в Харкові

Освітній проект для жінок, який харківські активістки щоберезня проводять у Харкові, за підтримки Представництва Фонду ім.Гайнріха Бьолля в Україні. Цілий тиждень проходять лекції, відкриті дискусії, круглі столи та інші заходи, присвячені темі рівноправ’я. Тиждень жіночої солідарності 2017 був присвячений темі економічної рівності жінок і чоловіків.

Зараз організаторки готують Форум «Сучасна сім’я: традиції та варіації», що відбудеться вже 18–20 серпня. В рамках форуму будуть розглянуті питання еволюції сім’ї, гендерних ролей і традицій сучасної сім’ї, тема ненасильницького спілкування.

Застарілу традицію можна зруйнувати тільки новою традицією, яку ми створюємо, роблячи проекти та дослідження, об’єднуючись на маршах чи неформальних зустрічах та вимагаючи дотримання прав. Ці проекти доводять, що зрушити тектонічну плиту упереджень можна дискусією, а гендерна рівність — це не абстрактний ідеал європейської культури. Це те, до чого харків’янки та харків’яни  крокують прямо зараз.

Статтю написала Анна Сергієнко в рамках реалізації проекту з Адвокації проти дискримінації, що підтримується Freedom Hоuse.

Джерело: https://sukhari.com.ua/dobirka-proektiv-z-gendernoyi-osviti-v-harkovi.html

 

Більше публікацій
Більше публікацій Редактор
Більше публікацій Статті