Головна Статті Рада схвалила у першому читанні законопроєкт, що дозволяє розлучення під час вагітності

Рада схвалила у першому читанні законопроєкт, що дозволяє розлучення під час вагітності

1
1,341

Верховна Рада у першому читанні схвалила законопроєкт №5492, який вносить зміни до Сімейного кодексу та дозволяє подружжю розлучатися під час вагітності жінки і впродовж першого року життя дитини. Також законопроєкт пропонує додати норму, що суд не може пропонувати заходи щодо примирення, коли причиною розірвання шлюбу є ознаки вчинення домашнього насильства.

Як вказано у пояснювальній записці, законопроєкт має усунути перешкоди у реалізації права на шлюб та права на його розірвання. Окрім цього він спрямований на попередження та захист жінок, які страждають від домашнього насильства.

«Розірвання шлюбу у період вагітності або коли дитині ще не виповнилося одного року, часто має важливе значення у сім’ях, де відбувається домашнє насильство. Оскільки розірвання шлюбу є першим кроком для припинення насильства та захисту від насильства у майбутньому», — йдеться у пояснювальній записці.

Читайте також: Олена Розвадовська: Система захисту дітей в Україні дуже слабка

Нині Сімейний кодекс України унеможливлює розірвання шлюбу під час вагітності дружини та першого року після народження дитини.  Крім випадків, коли хтось із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо дружини (чоловіка) або дитини.

Стосунки в родині мають регулюватися членами цієї родини, а не державою

 Марина Бардіна
Марина Бардіна

Авторка законопроєкту Марина Бардіна написала, що цей документ про «свободу сімейних відносин».

«Що я маю на увазі під свободою? Чинний Сімейний кодекс забороняє розлучення вагітної пари і пари з немовлям до одного року. Вважаю, що стосунки в родині мають регулюватися членами цієї родини, а ніяк не державою. Чому?

Якщо пара розлучається і хоче розпочати нові стосунки, то взяти знову офіційний шлюб не зможуть, оскільки їх просто не розлучить держава. Те саме стосується набуття майна. Ніхто не ризикне набувати майно у таких відносинах, щоб потім не ділити його в судах. Якщо у родині є факт домашнього насильства, то суд не зможе застосовувати примирення при розлученні.

І найголовніше! Щиро бажаю всім жити у любові та злагоді і не користуватися свободою, наданою цим законопроєктом», — прокоментувала Бардіна.

Держава має захищати від насилля, а не змушувати бути у стосунках

 Інна Совсун
Інна Совсун

Співавторка законопроєкту Інна Совсун зазначила, що стаття закону, яка забороняє розірвати шлюб під час вагітності чи після народження дитини, «примушує бути в стосунках».

Читайте також: Як можна покращити впровадження Стамбульської конвенції в Україні?

«Один депутат сказав, що не буде його підтримувати, бо нам треба дбати про жінку і про дитину, а подібні ініціативи — скеровані проти сім’ї.

Дуже дивно чути, що примус бути у стосунках когось від когось захищає. Держава не може примусити кохати. Так само, як не може заборонити. А от де держава має втручатися — це в захисті від домашнього насильства. І для цього потрібно імплементувати Стамбульську конвенцію», — додала депутатка. 

Нагадаємо, в липні парламент дозволив українкам самостійно визначати, коли брати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. З-поміж ініціаторок змін теж була нардепка Марина Бардіна. Вона зауважила, що попередній підхід до розподілу відпустки був побудований на стереотипах, адже не враховував можливості та потреби піти у відпустку по догляду за дитиною чоловікам.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті