Головна Статті Розділити біль і допомогти: як проєкт «Почни!» підтримує жінок, які втратили рідних на війні

Розділити біль і допомогти: як проєкт «Почни!» підтримує жінок, які втратили рідних на війні

4
1,386

Кожен загиблий військовослужбовець — це величезна втрата для українського суспільства, а найбільше — для їхніх родин. Дружини чи партнерки військових і під час їхньої служби переймають багато обов’язків, а після їхньої смерті змушені давати раду новим викликам.

Ірина Поліщак
Ірина Поліщак

Ірина Поліщак створила проєкт «Почни!», що дає змогу відкрити в собі нові ресурси і продовжувати жити. 

«Цей проєкт дав мені дуже важливе розуміння: дружин загиблих військовослужбовців варто інтегрувати в суспільні процеси. Це наш прямий обов’язок. Бо у них цінні ідеї та  великий потенціал у рості і розвитку, незалежно від того, хто вони за освітою і що робили до того. Ми в жодному разі не маємо їх відмежовувати від суспільства», — каже Ірина.

Ми поговорили з нею про те, як проєкт підтримав жінок, як планували роботу і чому питання тих, хто проживає втрату, — глобальне.  

«Вдови — тригерне слово, пропоную його оминати»

Ірина Поліщак багато років працює адвокаткою, тож уже має сформоване коло клієнтів. Каже, багато з них з початком повномасштабного вторгнення стали на захист країни. На жаль, деякі з них загинули і залишили своїм сім’ям незавершені справи. Саме з цим Ірина продовжила допомагати, спілкуючись із дружинами загиблих військовослужбовців:

«Я пропоную оминати слово «вдови», бо воно є колосально тригерним для жінок. Вдовою можна стати і не через війну, а загибель чоловіка на війні — це трагічна, але водночас і героїчна обставина, тому для цієї категорії жінок має бути окреме визначення», — розповідає Ірина Поліщак.


Читайте також: Крістіна Бут: Ми виберемося із колективної травми, зможемо її разом прожити і знайти вихід


Каже, помітила, що хоч держава гарантує право на безоплатну правову допомогу, жінки часто звертаються до неї, бо уже була вибудувана довіра. А також Ірина побачила, що комплексно з дружинами загиблих військових ніхто не працює. Немає програми підтримки, що включала б і психологічну допомогу, і те, як розпоряджатися коштами й вести справи. Адже не всі жінки до того мали бізнес, а могли бути домогосподарками, тож багато процесів були для них невідомими.

Так Ірина вирішила діяти і зробити те, що вона може: почати проєкт для підтримки жінок. 

Економічна безпека для жінок, що втратили чоловіків на війні

Ірина обирала в команду тих людей, яким довіряє. Шість психологинь різних напрямків, кар’єрну консультантку, бізнес-радницю, адвокатку, фахівчинь із фінансів тощо. Фокусом обрали економічну безпеку. Адже жінки часто не знали, як правильно інвестувати отримані кошти, як їх розподілити тощо. Були і шахрайські схеми, тож Ірина вирішила створити спільноту, де можна було б розповісти жінкам про особисті фінанси, розвинути бізнесові навички тощо. А Український жіночий фонд підтримав проєкт «Почни!». 

Ірина пригадує, що імейл про те, що проєкт підтримано, вона отримала на свій день народження, 13 вересня, 2023 року — і для неї це був особливо цінний подарунок:

«У такий буремний час ми шукаємо цінності власного існування. І от можливість поділитися знаннями для мене — це ще одна цінність».

Загалом проєкт «Почни!» складався з трьох блоків: про ментальне здоров’я, soft skills та hard skills (як започаткувати бізнес, зареєструвати торгову марку, куди інвестувати тощо). Щотижня в суботу жінки приходили на весь день на заняття. 

Також для учасниць провели бізнес-акселератор. Але незвичний — у форматі карти мрій. А також їздили на спільний ретрит, де психологиня працювала з жінками над їхніми ціннісними орієнтирами.

Жінки не були самі на цьому шляху — їх підтримав Український жіночий фонд, «Коаліція 1325», соціально відповідальні бізнеси тощо.

Погляд зовні дає більшу перспективу

Дуже часто проєкти підтримки створюють люди, які самі пережили подібне, та у «Почни!» інша історія. Ірина каже, ніхто з її команди не має схожого досвіду втрати:

«Та це не означає, що ми не можемо розділити біль і допомогти. Так, ми, на жаль, не повернемо їхніх чоловіків. Ми, мабуть, не полегшимо страждання. Отець Ігор Бойко, з яким ми співпрацювали, сказав таку річ: «Насправді зцілити вони себе можуть тільки самі, ми можемо вказати лише шлях, показати можливості».

Ірина пригадує, коли вона працювала над захистом прав жінок і захистом від домашнього насильства, чомусь її колеги-чоловіки переважно думали, що жінка теж, напевно, постраждала від домашнього насильства, бо «чого ж воно мені болить»:

«Але насправді я можу мати оцей helicopter view — погляд ззовні. Головне — не переконувати, що твій погляд єдиноправильний. Ти просто можеш бачити це під іншим кутом. А я бачу, що можу бути ефективною і робити якісь корисні зміни. Так, людям болить із їхнього досвіду. Тож не принципово, чи я в спільноті таких людей чи ні. Мені це теж болить — просто це не моя особиста втрата», — ділиться Ірина.

«Не кажіть їм, що все буде добре»

Ірина впевнена, тим, хто втратив близьку людину, не варто говорити, що все налагодиться і все буде добре. І краще не нагнітати й пам’ятати про чужі кордони. А ще — розуміти, що тригери у всіх різні: 

«На одній зустрічі з психологом з’ясувалося, що тригерним моментом може бути навіть розмова про безпечне місце, де ти почуваєш себе захищеною. Бо у багатьох наших жінок таким безпечним місцем є Марсове поле».

Або ж одна з учасниць засмутилася, коли побачила квіти, які стали тригером. Ірина каже, що навіть у таких моментах треба уникати зайвих розпитувань:

«Краще запитати: «Що я можу зробити для тебе?» Можливо зробити чаю, чи залишити її навпаки наодинці».

На заняттях з психологами жінки також вчаться просити про допомогу і не мірятися досвідом, бо всі проживають утрату по-своєму. 

Звісно, особистими історіями жінок Ірина не ділиться, але каже:

«Напевно немає більшого горя, ніж війна. Більшого горя, ніж переживають ці жінки зараз, мабуть, теж не існує. Кожна історія сповнена і болю, і героїзму. Їхні чоловіки зробили подвиг. І те, що жінки починають кожен день спочатку — теж подвиг». 

Наступний набір на програму буде

Зараз «Почни!» закінчився, але Ірина сподівається, що вдасться залучити фінансування на наступні хвилі проєкту. Вони з командою вже зробили висновки, що можна змінити і покращити. Наприклад, лише під час роботи проєкту зрозуміли, що варто відбирати жінок, що перебувають приблизно на одній стадії горювання. Адже, щоб мати змогу працювати над цінностями й бізнес-ідеями, варто прожити втрату. Ірина каже, було таке, що жінка відмовилася від участі через кілька занять, бо їй було все ще дуже боляче. Їй запропонували лише заняття з психологинею.

«Я вважаю проєкт успішним, бо одна з наших учасниць отримала грант від Львівської міської ради на розвиток бізнесу. Ще одна — продовжила бізнес чоловіка, а інша  вирішила стати менеджеркою культурних проєктів», — ділиться Ірина.

Тож команда планує наступний набір, а Ірина задумується над тим, щоб спробувати новий формат — проводити заняття більш стисло і десь за містом, щоб жінки повністю поринули у навчання. Взяли б з собою дітей, з якими б займалася няня:

«Це щоб не розсіювати важливу інформацію. Щоб не потрібно було ввечері їхати додому готувати вечерю — про це вже подбали. Думаю, такий варіант буде ефективним».

Для Ірини та її команди цінно, що жінки приходили і вчилися:

«Бо цей проєкт не був про заробляння грошей, а про власну цінність. Що дуже важко зробити під час війни? Тримати будь-що під контролем. А цей проєкт дав можливість зрозуміти, що ми таки можемо щось змінити і позитивно впливати на чуже відродження і новий початок». 

Глобальне питання: почати з локального рівня

Тема жінок, що втратили своїх чоловіків на війні, досі неоднозначно сприймається, каже Ірина. Але війна триває понад 10 років, тож потрібно системно підходити до цього:

«Часто суспільство думає, що життя дружин загиблих військових продовжувалося до того моменту, поки вони були дружинами. Але вони не мають бути в тіні своїх чоловіків: ні в шлюбі, ні після їхньої смерті. Вони мають бути видимими». 

Ірина Поліщак

Лише волонтерською підтримкою не вдасться обійтися. Ірина впевнена, варто починати з локального рівня, впроваджувати регіональні програми на рівні міських рад, у областях. Жінка і сама працює над розробкою такої програми:

«На жаль, поки війна не закінчиться, кількість дружин загиблих військовослужбовців буде збільшуватися. І щоби повертати цих жінок до життя, будувати їм новий початок, ми маємо думати про глобальні програми підтримки, шукати засоби, навчати людей».

Леся Богдан

Більше публікацій
Більше публікацій Леся Богдан
Більше публікацій Статті