Головна Колонки Сексизм як загроза демократії

Сексизм як загроза демократії

11
60

Як перевірити, чи впливова людина несе загрозу демократії? Способів, насправді, дуже багато, але один з них, на мою думку, є найбільш дієвий — дізнатися, як людина ставиться до жінок. І, на перший погляд, найбільш прогресивні у сфері технологій та підприємництва іконізовані світові лідери ламаються на мізогінії. 

Так сталося днями із американським мільярдером і вже політиком Ілоном Маском. Хто б міг подумати, що таке взагалі можливо, адже ідея, про яку далі буде йти мова, мʼяко кажучи, неадекватна, як і поведінка бізнесмена. 

У власній соцмережі Х Маск обізвав «дівчиною» прем’єра Канади Джастіна Трюдо під його заявою у соцмережі, де той виключив приєднання Канади до США. Цю ідею раніше неодноразово просував президент Дональд Трамп, але у цьому випадку Маск, окрім ролі резонатора Трампа, зіграв свою особливу роль сексиста. 

Маск всіляко підіграє риториці Трампа, підсилюючи й без того її провокативність. Лише на перший погляд може здатися, що він діє незалежно, проте він працює у фарватері симпатії та підтримки Трампа, підсилюючи його позицію інформаційно і, чесно кажучи, доводячи її до абсурду.

Ілон Маск та Дональд Трамп поводяться, як чоловіки які не терплять критики і завжди мають рацію 

Із одного боку, Маск сам по-собі доволі суперечлива особистість, це особливо добре розуміють українці. Адже бізнесмен неодноразово обурював своїми заявами щодо війни Росії в Україні. Спочатку він надав Starlink для допомоги, а потім заявляв про необхідність «мирних угод» зі значними поступками Росії. 

Проте навіть у цій суперечності прослідковується логіка, що пролягає крізь спільні цінності двох лідерів, які мають образ мачо. Обидва будують свій образ навколо нібито геніальності та харизми, тут навіть культом особистості злегка віддає. Вони поводяться, як чоловіки які не терплять критики і завжди мають рацію. 

Логічно ж, що мачизм не може існувати без зверхності та приниження, особливо жінок. Заява Маска про «дівчину» є черговим доказом його схильності до токсичної риторики, яка перегукується з відомими випадками приниження жінок Дональдом Трампом. 


Читайте також: (Не)безпечний цифровий простір, або Як захистити жінок від онлайн-насильства


Часто у політиці саме фемінність використовується проти чоловіків як зброя, щоб принизити і дискредитувати

Цей токсичний тандем жонглює гендерними стереотипами, щоб закріпити свою мачиську позицію. Обізвавши Трюдо «дівчиною», Маск не лише хотів вказати на його слабкість, а й протиставив йому свою «справжню» чоловічу силу. Щоб відповідати моделі токсичної маскулінності, обидва не допускають емоційності чи слабкості, адже це в патріархальній системі уявлень про гендерні ролі асоціюється з жіночністю. І часто у політиці саме фемінність використовується проти чоловіків як зброя, щоб принизити і дискредитувати. Бо що може бути гірше, ніж бути жінкою в цьому світі? Надто ж у світі, де й досі культивується й ідеалізується образ політика, який втілює токсичну маскулінність, а дискримінація жінок є системним явищем. 

І якщо на перший погляд може здатися, що Маск десь далеко, а українська політика — це зовсім інше, то ви дуже помиляєтеся. Такі історії непоодинокі, а останній стався минулого року у Верховній Раді. Спікер парламенту Руслан Стефанчук під час засідання назвав депутатку Ірину Геращенко «дівчинкою». Згодом він попросив вибачення, проте системність таких випадків свідчить, що гендерні стереотипи та сексизм залишаються глибоко вкоріненими і спільними як для української, так і американської політики, і не лише. 

Саме вони закріплюють хибне та дискримінаційне уявлення про те, що жінки є неповноцінними і не здатними до політичної діяльності. І простих рішень тут не буде, бо лише популісти здатні до генерації таких. Це все про структурні хвороби глобальної патріархальної системи, які треба лікувати освітою, свідомою політикою рівності та руйнуванням гендерних стереотипів. І притягненням сексистів до відповідальності або покаранням через репутаційні втрати. А ще не завадило б нарешті переглянути концепцію лідерства, яке є надто токсично-маскулінним і реально загрожує чинному світовому порядку.

Ірина Тишко,

лідерка Громадського альянсу «Політична дія жінок»

Більше публікацій
Більше публікацій Ірина Тишко
Більше публікацій Колонки