Головна Статті Що потрібно знати про військовий облік для медикинь

Що потрібно знати про військовий облік для медикинь

7
2,087

Із 1 жовтня 2023 року жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, повинні будуть обов’язково стати на військовий облік. Також на облік можуть ставати жінки інших професій — поки що тільки добровільно. 

У Сухопутних військах Збройних сил України нагадали, що постановка на військовий облік — це не мобілізація жінок, а виконання закону та узагальнення даних про наявний резерв фахівців медичної галузі в державі.

Військовий облік для жінок із 1 жовтня: хто зобов’язаний з’явитися в територіальні центри комплектування?

Із 1 жовтня на військовий облік будуть зобов’язані стати всі медикині, тобто лікарки, медсестри, стоматологині, акушерки, фармацевтки, віком від 18 до 60 років. Спеціальність враховується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи. Військовий облік жінок 2023 регулюється указом Міністерства оборони України № 35. 

Згідно з новим порядком військового обліку, жінки з іншими спеціальностями, спорідненими з військовою, можуть стати на облік за власним бажанням.

Яка процедура реєстрації на військовий облік для жінок?

Щоб стати на облік, потрібно прийти до територіального центру комплектування та мати такі документи:

  • заява про взяття на облік;
  • паспорт або ID-картка;
  • ідентифікаційний номер;
  • документ про здобуття спеціальності / професії;
  • довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
  • свідоцтво про народження дітей / документ про опіку;
  • свідоцтво про шлюб;
  • фотокартки 3х4.

У територіальному центрі комплектування на жінку, яка стає на військовий облік, заводять особову справу.

«Далі жінка має пройти медкомісію, на якій визначать, чи придатна вона до військової служби. Медкомісія у військовозобов’язаних жінок має проходити так само, як і в чоловіків: їх має оглянути хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог, а також гінеколог», — йдеться у повідомленні.

Які обов’язки у жінок, які стають на військовий облік?

Після постановки на військовий облік медикині матимуть такі ж обов’язки, як і військовозобов’язані чоловіки. Вони можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Такі жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками. Тобто законодавство не розрізняє військовозобов’язаних жінок і чоловіків.

Зокрема, медикині зобов’язані:

  • ставати на військовий облік;
  • проходити підготовку до служби;
  • повідомляти у військкомат про важливі зміни в житті — зміна сімейного статусу, місця проживання або реєстрації, отримання інвалідності або статусу внутрішнього переселенця;
  • повідомляти в територіальний центр комплектування про працевлаштування.

За порушення правил військового обліку під час воєнного стану військовозобов’язаних можуть оштрафувати на суму в розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн).

Читайте також: Людмила Ясененко, медикиня: Мені говорили, що я маю народжувати дітей і варити борщ

Чи потрібно самостійно йти до територіального центру комплектування

Заклади освіти, де готують медиків, за два місяці до завершення навчання подають списки випускників до районних (міських) територіального центру комплектування.

Списки є підставою для оформлення жінкам тимчасового посвідчення військовозобов’язаної (без визначення ступеня їх придатності для виконання військового обов’язку й відмітки про взяття на облік). На основі списку вносять інформацію до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів.

Тимчасові посвідчення військовозобов’язаної видають у територіальні центри комплектування, на території відповідальності яких розташовані заклади освіти. Строк дії таких посвідчень – 30 діб. Жінки, які отримали тимчасові посвідчення, повинні впродовж семи днів із дня отримання прийти до районного (міського) центру комплектування за містом прописки чи реєстрації, щоб стати на військовий облік.

Непрацевлаштовані жінки мають прийти до територіального центру самостійно.

Чи потрібно ставати на військовий облік вагітним жінкам та матерям?

Згідно із статтею 73 розкладу хвороб згідно з Положенням про військово-лікарську комісію вагітні жінки є непридатними до військової служби незалежно від терміну й перебігу вагітності.

Уже призвані під час мобілізації військовослужбовиці мають право звільнитися зі служби через вагітність (незалежно від перебігу й терміну) або перебування в декретній відпустці. А також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більше ніж до досягнення нею шестирічного віку.

На відстрочку мають право медикині, які самостійно виховують дітей, мають трьох і більше неповнолітніх дітей, виховують дитину з інвалідністю або якщо їхній чоловік служить у ЗСУ.

У такому разі необхідно відвідати свій Територіальний центр комплектування й соціальної підтримки й надати всі підтверджувальні документи.

Чи випускатимуть медикинь за кордон

Обмеження на виїзд за кордон буде стосуватися лише мобілізованих жінок . «Ці жінки, набувши статусу військовослужбовців, набувають відповідні права та обмеження», – пояснив член парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський.

Щодо жінок, які будуть поставлені на військовий облік – наразі, за його словами, жодних обмежень у їхньому виїзді за кордон немає і це питання не розглядається.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті