Головна Статті Що таке сексизм і як він проявляється

Що таке сексизм і як він проявляється

0
3,351

Сексизм – термін, який позначає поділ людей на чоловіків і жінок, протиставляючи їх один одному. Сексизм досить поширений у світі.

Що таке сексизм і як він проявляється

Сексизм: норма чи психічне відхилення?

Під сексизмом розуміють упереджене ставлення до людини за статевою або гендерною ознакою. Це ідеологія, яка культивує патріархат і пригнічення жінки. Так тривало упродовж століть: чоловік завжди був мисливцем, годувальником, воїном. Він сильніший, отже, і прав у нього більше. Сексизм розділяє людей на чоловіків і жінок, протиставляючи їх один одному. Дана ідея виправдовує панування чоловіків і підкорення їм жінок.

У наш час сексизм в якості патріархату досить поширений по всьому світу. Навіть у найбільш вільних і толерантних країнах він проявляється в різних сферах соціального життя, зокрема, в сім’ї, охороні здоров’я, освіті, релігії, політиці, засобах масової інформації та навіть мистецтві.

Примітно, що недавно психологи з Університету Індіани дійшли висновку, що сексизм може бути ознакою психічного відхилення людини. Вчені провели 80 досліджень, в яких взяли участь близько 20 тисяч осіб. Дана робота була присвячена зв’язкам між психічним здоров’ям людини і її поведінкою. В першу чергу йдеться про такі його ознаки, як бажання завжди бути першим, схильність до ризику, бажання домінувати, жорстокість, емоційна нестриманість, жадоба влади над жінками, гомофобія тощо.

У ході досліджень американським ученим вдалося з’ясувати, що чим сильніше чоловік прагне бути справжнім “мачо”, тим більше у нього проблем з психікою. Дане твердження найбільш правильне у тому випадку, коли чоловік тільки через свою статеву приналежність вважає себе вищою істотою.

Найчастіше за такою поведінкою ховається депресія, проте такі чоловіки, як правило, не схильні звертатися по кваліфіковану допомогу.

Доброзичливий сексизм

Серед інших проявів сексизму прийнято виділяти і доброзичливий сексизм. Як показують дослідження, у більшості людей (не тільки у чоловіків, а й у жінок) до жінок ставлення двоїсте. Воно складається як з негативних (іноді ворожих), так і позитивних оцінок. Це так званий амбівалентний сексизм, складовими якого є ворожий і доброзичливий сексизм.

Так, якщо для ворожого сексизму характерні твердження про неповноцінність і ущербність жінок, то з доброзичливим сексизмом – навпаки.

При доброзичливому сексизмі жінку ідеалізують, сприймають її як турботливу, чуйну, тендітну й ніжну. Іншими словами, жінку сприймають як істоту, яка потребує чоловічого захисту. При цьому слід розуміти, що не тільки ворожий, але і доброзичливий сексизм виправдовує чоловіче панування з тією лише різницею, що при ворожому сексизмі чоловіче домінування виглядає брутальним.

Примітно, що доброзичливий сексизм багато жінок сприймають як щось прийнятне і навіть приємне. Часто така поведінка чоловіка навіть не сприймається за сексизм. Водночас така ідеологія виключає жінку з публічної сфери і не підпускає її до позицій в суспільстві, де, як правило, домінують чоловіки.

Кілька слів про неосексизм

У наш час у багатьох прогресивних суспільства сексистські ідеології часто приймають більш приховані і малопомітні форми. Для вивчення таких явищ вчені навіть ввели в ужиток таке поняття, як сучасний сексизм і неосексизм.

Такий прихований сексизм, як правило, виражається в запереченні існування самого сексизму і негативних реакціях на вимоги людей у ​​захисті жінок від дискримінаційних явищ. Для подібного сучасного сексизму характерні такі твердження як, наприклад, “У сучасному суспільстві жінка не піддається дискримінації“; “У питанні рівності статей жінки пред’являють непомірні вимоги“; “За останній час жінки отримали від держави занадто багато прав“.

Примітно, що люди, які говорять такі речі, можуть вважати себе прихильниками гендерної рівності та навіть виступати проти сексизму як такого.

За нечисленним даними психологічних досліджень, люди, які проявляють прихований сексизм, мають схильність перебільшувати доступність для жінок традиційно чоловічих професій, а також засуджують позитивну дискримінацію. Крім того, такі люди набагато гірше розпізнають сексуальні домагання і часто використовують сексистські висловлювання у розмовах.

Прояви сексизму, які ви не помічаєте

Гумор. Якщо ви почули неприємний жарт від брутального чоловіка, то це, як правило, приймається за норму, і в цьому немає нічого “такого”. А якщо такі жарти ви почуєте від дівчини? Швидше за все, ви знітитесь, навіть якщо зовні і не виявите подиву.

Сексуальне життя. Якщо чоловік має зв’язок з кількома жінками, то це сприймається нормально. Однак якщо таке сексуальне життя у жінки, то часто її за це засуджують і ображають. Те ж саме стосується і романів на роботі та курортах. Для чоловіка це здається нормальним явищем, а ось для жінки – ні. При цьому чіткого пояснення, чому чоловікам можна, а жінкам не можна, не існує.

– “Ти все ще незаміжня?“. За великим рахунком, це не ваша справа, що жінці 35-40, і вона все ще незаміжня. На це можуть бути сотні різних причин, в тому числі й медичних. Прихований осуд і здивування цим фактом є класичним проявом сексизму, якого ми просто не помічаємо. Сексистські прояви в цьому питанні нерідко звернені й до чоловіків.

– “Як для жінки, ти чудово з усім справляєшся“. Жінки, які домоглися в житті успіху (наприклад, в спорті, бізнесі, науці), часто чують подібні фрази на свою адресу. Промовляючи такі слова, чоловік, з одного боку, начебто і визнає успіх жінки, але в той же час – знецінює його. Ми до сих пір не можемо звикнути до ідеї, що жінки, так само як і чоловіки, можуть чудово водити автомобіль, керувати компанією і розбиратися в техніці.

М’який сексизм. Ви проявили бажання допомогти жінці прибрати в офісі після корпоративу? З одного боку, це може здаватися похвальним жестом, але тут криється прихований сексизм. Природно, будь-яка людина буде рада допомозі в такій справі, але у випадках, коли в такій ситуації чоловік виявляє бажання допомогти жінці, то це є прояв доброзичливого сексизму.

– “Посміхнись“. Коли чоловік говорить жінці, щоб вона посміхнулася, то навряд чи він дійсно хоче бачити її посмішку. Тут приховано бажання чоловіка продемонструвати свою силу і перевагу.

– “У тебе класні …“. Дослідження показують, що більше 85% американок піддається насильству. При цьому під насильством слід розуміти і слова, сказані услід жінці. Коли ви відзначаєте якусь частину жіночого тіла, то таким чином перетворюєте жінку в неживий предмет.

Оскільки під сексизмом ховаються інші проблеми, і, як правило, в такому випадку люди нечасто звертаються по допомогу до психологів, то усунути цю проблему вкрай складно. Жінки і чоловіки, котрі піддаються сексистським нападкам, не повинні впадати у відчай, а по можливості вести роз’яснювальні бесіди або просто не спілкуватися з людьми, які їм неприємні.

Джерело: segodnya.ua

Більше публікацій
Більше публікацій Статті