Міністерство освіти і науки просить Інститут модернізації змісту освіти зробити повторну експертизу підручника «Основи здоров’я» для 8 класу, у якому виявили сексистські твердження. Про це написала депутатка Інна Совсун.
Зокрема, у підручнику за 2016 рік йшлося про те, що коротка спідниця, декольте, їзда автостопом, розмова з малознайомими людьми та багато інших дій можуть спровокувати ґвалтівника. У книзі за 2021 рік деякі тези прибрали, але загальна ідея збереглася.
«Пам’ятаєте підручник «Основи здоров’я», що викликає іспанський сором? Там, де дітям забивають голови тезами на зразок «жертви провокують насильника короткою спідницею, яскравим макіяжем, походом на дискотеку» та іншим токсичним сміттям.
Нарешті у Міністерства освіти з’явилася політична воля, щоб подіти цей пекельний підручник кудись подалі від українських шкіл», — написала депутатка.
За словами Інни Совсун, розпорядження МОН дасть змогу вилучити підручник «Основи здоров’я» із навчального процесу. Депутатка також наголосила, що важливо розробити навчальні матеріали та тренінги для вчительства, аби боротися з випадками ceкcyaльного насилля та домагань у школах.
«Далі я б ставила питання ширше — як боротися з випадками ceкcyaльного насилля та домагань у школах? Зґвалтування школярки на Закарпатті, зґвaлтyвaння дівчат виродками-стрімерами, зґвaлтyвання учениці вчителем в Кривому Розі чи зґвaлтyвання і вбивство дівчинки Марії з села Бреусівка — на жаль, страшних випадків було немало. І це лише ті, що від яких гуділа вся країна. Про більшість ми просто не знаємо», — зауважує Інна Совсун.
Читайте також: У Раді зареєстрували законопроєкт про вдосконалення протидії сексуальному насиллю
Політикиня пропонує запросити до обговорення міжнародні організації, доказових лікарів, фахівців із ceкcyaльної освіти та запобігання гендерно зумовленому нacильству.
«Ми також маємо прослідкувати, щоб напрацьовані матеріали дійшли до всіх шкіл. Слід невідкладно розробити алгоритм реагування на ceкcyaльне насильство та переслідування, зокрема шантаж інтимними фото та відео, переслідування онлайн або у закладах освіти — за аналогією з алгоритмом протидії цькуванню, булінгу, що вже закріплений у законодавстві», — пише депутатка.
Чому підручник «Основ здоров’я» варто переглянути?
Підручник із «Основ здоров’я» для учнів 8 класу закладів загальної середньої освіти авторства Бех І. Д., Воронцова Т. В., Пономаренко В. С., Страшко С. В. критикували за сексистські та антинаукові твердження.
У версії книги за 2016 рік, зокрема, є цілий розділ про «віктимну поведінку», де перелічено речі, жести й поведінку, які нібито можуть спровокувати злочинців на зґвалтування.
Також у підручнику була пам’ятка «Як уникнути сексуального насильства», у якій дітям рекомендували уникати ситуацій, де можливе насильство, рішуче захищатися, «триматися з гідністю», брехати кривднику, що у дитини СНІД тощо.
У версії посібника за 2021 рік скандальний розділ скоротили, замінивши «віктимну» поведінку на «небезпечну». Однак у короткій табличці все одно йшлося про те, що спровокувати насильство можна яскравим макіяжем.