Чиновниця Тетяна Ільїна під час першого засідання суду в справі про сексистські висловлювання продовжила ображати позивачку – екскандидатку в депутати до Тетіївської міської ради та Київської обласної ради Ірину Нижник. Розгляд справи розпочався напередодні, 6 квітня.
Першим результатом розгляду стало те, що відповідачка посилила образи на адресу позивачки. Ільїна написала великий пост у групі «Тетіїв сьогодні», в якому кілька разів вжила пряму образу на адресу позивачки, продовжила її публічно принижувати, описуючи в тому числі й деталі приватного життя Ірини.
«Дії відповідачки Ільїної назвати адекватними неможливо!», – коментує те, що сталося, Ірина Нижник.
Вона також наголосила, що захищає свою честь і гідність в суді.
«Розумію, що лихослів’я та встромляння носа в чуже особисте життя – це для неї норма. Людина живе середньовічними поняттями. Мені залишається лише абстраговуватися від її дописів, фіксувати їх і готуватися до судових засідань», – розповіла Нижник в коментарі для «Жінки:50%».
Читайте також: «О, так ти ще й розумна!»: як публічним жінкам протидіяти дискримінації
Нагадаємо, раніше стало відомо, що екскандидатка в депутати до Тетіївської міської ради та Київської обласної ради Ірина Нижник подала позов до суду через дискримінаційні дописи щодо неї у Фейсбуку.
Чиновниця Тетяна Ільїна, яка на момент виникнення ситуації керувала відділом освіти місцевої ОТГ, є відповідачкою у справі. За словами Нижник, під час виборчої кампанії вона системно атакувала її на особистій сторінці в соціальній мережі, залишаючи сексистські й ейджистські коментарі. Зокрема, Ільїна залишила такий коментар під постом про кандидатство Нижник: «Людина, що переступила тридцятирічний рубіж і не стала ні дружиною, ні матір’ю, на мою думку, не може стати ніким, оскільки нікого, окрім себе, не любить і не поважає».
Це висловлювання та подібні дописи зафіксовані в позовній заяві. Екскандидатка в депутати просить визнати їх дискримінаційними.
«Поширена відповідачкою недостовірна інформація крім суспільних стосунків, значно вплинула на стан мого здоров’я. У мене розвинулися депресія, безсоння, постійно підвищувався тиск, почалися головні болі. Я не могла спати, постійно думала, як вплине поширена інформація на суспільну думку виборців про мене, чого я не можу користуватися правом на таємницю свого особистого життя, переконань і повинна перед кимось виправдовуватися… У результаті безсонних ночей, я не могла якісно виконувати свою роботу та заробляти на життя», – йдеться у тексті позову.
Тимчасом відповідачка продовжує ображати Ірину Нижник у Фейсбук-групі «Тетіїв сьогодні».
«Вона робить те саме, що й раніше: поширює пости, які принижують честь і гідність Ірини. Що доводить, що вона не усвідомлює неприйнятність такої поведінки. Принижувати людей, зокрема і в соцмережах – це передовсім неприйнятно. Це створення психологічного тиску, ворожої атмосфери навколо Ірини. Це є формою психологічного насильства», – коментує Христина Кіт, юристка, співголова Всеукраїнської асоціації жінок-юристок ЮрФем.
На думку юристки, позивачка має надати скріни нових висловлювань суду, як свідчення того, що позивачка продовжує свої дії і змінюватися не збирається. А далі вирішувати має суд.
«Не кожна образа може бути предметом оскарження в суді. Є таке поняття як «оціночне судження», емоційне висловлення своєї думки – це дуже тонка грань між свободою вираження думок і тим, чи не завдає шкоди іншим людям таке вираження, чи не ображає воно їхню честь і гідність. У суді якраз предметом доведення і має бути, чи це критика, чи це свідоме приниження, образа», – пояснює юристка.
У випадку, якщо суд визнає поширення такої інформації як недостовірної, дискримінаційної, такої, що принижує честь, гідність і ділову репутацію, то зобов’яже відповідачку публічно вибачитися і спростувати дану публікацію, а також відшкодувати ті втрати, які було завдано її діями. Зокрема, моральну шкоду.
Щоправда, моральна шкода, зазначена в позові, є цілком умовною – 1 гривня. Тому що сенс цього позову не в грошах. Справа є важливою як прецедент.
«Проблема полягає в тому, що в українських судах доводять, як правило, недостовірність інформації. А нам ідеться про те, щоб довести дискримінаційний характер висловлювань на кшталт «Людина, що переступила тридцятирічний рубіж і не стала ні дружиною, ні матір’ю, на мою думку, не може стати ніким». Що це саме сексистський коментар. Таких прецедентів ще в Україні немає», – наголошує Христина Кіт.
50%