Жінки — це 50% успіху України

Три українки ввійшли до рейтингу ВВС «100 жінок»

ВВС опублікувала список із 100 жінок із усіх куточків світу, які надихали та впливали на світ у 2023 році. Серед них — правозахисниця Амаль Клуні, кінозірка Америка Феррера, ікона фемінізму Глорія Стайнем, колишня перша леді США Мішель Обама, власниця косметичної компанії Худа Каттан і футболістка, володарка «Золотого м’яча» Айтана Бонматі.

Також цьогоріч до списку ВВС «100 жінок» увійшли три українки. Це радниця з питань кліматичної політики Ірина Ставчук, письменниця Оксана Забужко та захисниця прав дітей Олена Розвадовська.


Читайте також: Олена Зеленська, Тайра, Урсула фон дер Ляєн: у ВВС назвали впливових жінок року


«2023 рік запам’ятався екстремальною спекою, лісовими пожежами, повенями та іншими стихійними лихами. Тож до списку також потрапили жінки, які допомагають боротися зі зміною клімату та працюють над заходами, які могли б допомогти їхнім землякам адаптуватися до її наслідків», — пояснюють як обирали лідерок у ВВС.

Оксана Забужко, письменниця

Оксана Забужко

Оксана Забужко є авторкою понад 20 літературних творів, серед яких — художня проза, поезія та публіцистика. Її вважають однією з найбільш видатних письменниць та інтелектуалок України.

Роман Забужко «Польові дослідження з українського сексу», виданий у 1996 році, став першим бестселером незалежної України та літературним проривом. Він відрізнявся не лише особливим авторським стилем, але й вперше містив відверті розмірковування про жіночу та українську ідентичність.

Цей твір, як згодом і інший роман «Музей покинутих секретів», принесли їй міжнародну популярність та визнання.

Книги письменниці та есеїстки перекладені 20 мовами й відзначені безліччю національних та міжнародних нагород, серед яких — літературна премія Центральної Європи «Ангелус», Національна премія України імені Тараса Шевченка (за заслуги у гуманітарній сфері) та орден Почесного легіону Франції.

Оксана Забужко була стипендіаткою міжнародної програми Фулбрайта, викладачкою українських студій у Гарвардському та Піттсбурзькому університетах.

Забужко часто зверталась у творчості до теми екології (есе «Планета полин») та впливу на неї війни.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України Забужко стала справжнім культурним амбасадором на Заході, вона багато робить для популяризації української культури та української позиції в світі.

«Я розповідаю історію того, як Захід прогледів російський фашизм і чому він його прогледів, і як йому потрібно змістити оптику подій, починаючи з перестройки і розпаду Радянського Союзу. Визнати, що він не виграв Холодної війни і був ошуканий Кремлем», – каже письменниця.

Олена Розвадовська, захисниця прав дітей

Олена Розвадовська

Допомогти українським дітям пережити травми війни — місія Олени Розвадовської. Вона є засновницею благодійного фонду «Голоси дітей».

Місія фонду — надавати психологічну підтримку дітям, що постраждали внаслідок бойових дій, захищати права дітей, допомагати з евакуацією, забезпеченням доступу до освіти тощо.

Організація з’явилася як ініціатива знизу у 2019 році, за чотири роки після того, як Розвадовська стала волонтером у прифронтових районах Донбасу.

Після російського вторгнення Україна зіткнулася з безліччю проблем – починаючи від травматичного досвіду у дітей і закінчуючи масовими примусовими депортаціями дітей до Росії.


Читайте також: Олена Розвадовська: Система захисту дітей в Україні дуже слабка


Олена Розвадовська та її фонд стали одними з найбільш авторитетних адвокатів прав маленьких українців в Україні та за кордоном.

Нині у фонді працюють понад 100 психологів у 14 центрах, є також безплатна гаряча лінія. Фонд допоміг десяткам тисяч дітей та батьків.

Розвадовська брала участь у роботі над документальним фільмом «Будинок зі скалок», який розповідає про дитячий притулок. Стрічка потрапила до списку номінантів на «Оскар 2023». Також Олена разом із своєю командою видала книгу «Війна голосами дітей».

Ірина Ставчук, радниця з питань кліматичної політики

Ірина Ставчук

Експертка з кліматичної політики Ірина Ставчук нещодавно почала співпрацювати з незалежним філантропічним рухом «Європейський кліматичний фонд», у якому вона займається українськими програмами, спрямованими на розробку екологічно чистих і стійких до зміни клімату рішень для повоєнного відновлення країни.

З 2019 по 2022 рік вона обіймала посаду заступниці міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, відповідала за урядову політику в галузі змін клімату, європейської інтеграції, міжнародних відносин та збереження біорізноманіття.


Читайте також: Як кліматична (не)справедливість пов’язана з гендерною (не)рівністю


Ставчук також є співзасновницею двох відомих екологічних громадських організацій: Центр екологічних ініціатив «Екодія» та «Асоціація велосипедистів Києва» (U-Cycle). Крім того, вона координує діяльність регіональних громадських груп, які працюють над проблемами зміни клімату.

«Наше завдання — зробити все можливе у ситуації, в якій ми опинилися. Я дотримуюсь слів святого Франциска Ассізького: «Почніть робити те, що потрібно. Потім робіть те, що можливо. І раптом ви зрозумієте, що втілюєте в реальність неможливе», — каже Ставчук.