Платформа «Жінки — це 50% успіху України» продовжує публікувати матеріали із серії «Вона і війна» про те, як депутатки місцевих рад волонтерять, залучають міжнародну допомогу, підтримують українок та українців і наближають перемогу всіма можливими способами.
Цього разу наші співрозмовниці — депутатки Чернівецької обласної ради Юлія Грицку-Андрієш та Лілія Бортич і депутатка Луцької міської ради Ірина Колоковська.
Іноземним партнерам казали, що ми – депутатки. І нам можна довіряти
«Для мене депутатство – це відповідальність, і я ніколи не користувалася «статусом депутатки», аби вирішити якісь питання. Але після 24 лютого я вперше в житті користувалася тим, що я – депутатка Чернівецької обласної ради», – жартує Лілія Бортич.
У перші дні повномасштабного вторгнення вони разом із колежанкою, депутаткою облради Юлією Грицку-Андрієш зідзвонилися, аби обговорити, чим можуть бути корисні. Поки планували, як залучати партнерів для підтримки України, ті почали телефонувати самі.
«Телефонували наші знайомі та партнери із Румунії, США, Німеччини… Розповідали, що вони вже збирають нам гуманітарну допомогу», – каже Юлія Грицку-Андрієш.
Дзвінків та підтримки ставало все більше. Фур із гуманітарним вантажем, які готові їхати до України, – теж. Тож депутатки зрозуміли, що гуманітарної допомоги буде багато, проходитиме вона, найімовірніше через Чернівецьку область, оскільки тут кордон із Румунією. І треба мати склад, бажано закордоном, адже гуманітарні вантажі не можуть в’їжджати в Україну на іноземних номерах.
«Саме тоді ми з Юлією поїхали в Серет, місто яке на кордоні України та Румунії, щоб домовитися про підтримку. Ми обидві вільно говоримо румунською та англійською. Але найсильнішим нашим аргументом у пошуку сприяння та підтримки було саме те, що ми – депутатки! Обрані людьми, не призначені. І нам можна довіряти», – згадує Лілія Бортич.
Це переконало румунів, які довірилися політикиням, і 28 лютого у Сереті вже працював склад, де залучили волонтерок-українок, які допомагали обліковувати вантажі та вибудовувати подальшу логістику. 1 березня на склад у Серет вже заїжджала гуманітарна допомога, а 4 березня вантажі були в Україні.
Відтоді Юлія Грицку-Андрієш та Лілія Бортич допомогли перенаправити в Україну більше шести тисяч тонн гуманітарних вантажів, які роз’їхалися по всій країні. Залучивши до роботи понад 50 українців та волонтерів із усього світу (Нової Зеландії, Австралії, США, Німеччини, Румунії…)
Для зручності звітування та обліку створили сайт – Help Ukraine Romania, де будь-яка організація або громада може надіслати лист із потребами. А кожен партнер, який надає допомогу, побачити, куди саме вона поїде.
Партнерства всередині депутатської групи «Рівні можливості», до складу якої входять Юлія Грицку-Андрієш та Лілія Бортич, допомагали якісно формувати запити на ліки у місцеві лікарні. Також окрім гуманітарних вантажів, політикині залучили фахових психологів, які працювали із біженцями на кордоні.
Ірина Колковська: «Підтримуємо тил, який тримає фронт»
Ірина Колковська – депутатка Луцької міської ради. А ще – громадська діячка, директорка ГО «Розвиток Волині» та підприємиця. У лютому Ірина намагалася доєднатися до максимальної кількості волонтерських напрямків – допомагала привозити гуманітарні вантажі у Луцьк, шукала ліки та турнікети за кордоном, формувала аптечки для біженців, які стояли в черзі на кордоні…
«Уся ця активність, хоч і забирала багато часу та була корисною, але була безсистемною, – каже Ірина. – Тож я вирішила поєднати те, що я вмію і знаю найкраще».
Основна діяльність Ірини – це робота у громадському секторі. Також вона має маленький бізнес із виробництва натуральних продуктів харчування. Тож подальшу свою активність політикиня закцентувала на написанні проєктів, які б допомагали покривати важливі потреби. Так вдалося залучити кошти на закупівлю амуніції, комплектів одягу і спорядження для військовослужбовиць.
«Коли ми отримували гуманітарні вантажі, то весь військовий одяг був чоловічих розмірів. У наших Збройних силах чимало жінок, і ми розуміли, що вони не мають найнеобхіднішого», – говорить Ірина Колковська.
Для військовослужбовиць громадська організація Ірини закупила 100 комплектів термобілизни, тактичні рукавиці і розгрузки малих розмірів.
Також у межах громадської діяльності Ірина допомагала внутрішньо переміщеним жінкам та дітям та родинам військовослужбовців. Для них організували психологічне розвантаження – сплави на байдарках.
«Приділивши час родинам військових ми хотіли хоча б у такий спосіб підтримати тил, який тримає фронт», – зазначила Ірина.
Інша діяльність Ірини Колковської – це бізнес із виготовлення натуральних та корисних солодощів. Тож і цей ресурс Ірина вирішила використати на користь військовим.
«Ще з березня мені прийшла ідея сушити борщі для військових. На виробництві ми маємо сушарки, я знайшла рецептуру, почали збирати овочі. І за квітень–червень віддали військовим більше 1000 порцій», – згадує активістка.
Статус депутатки у волонтерові дуже допомагає, каже Ірина. Так простіше організовувати активності та залучати нових людей. На початку також було легше організовувати прийом гуманітарних вантажів. І найголовніше – люди довіряють, бо раніше віддавали голос за Ірину, а тепер – підтримують її діяльність.
Ця публікація створена Українським Жіночим Фондом у співпраці із Національним Демократичним Інститутом (NDI) у рамках програми «Підтримка жінок-лідерок в Україні» за підтримки Міністерства міжнародних справ Канади.
Читайте також матеріали з цього циклу: