Головна Статті У Міносвіти розповіли, як будуть вирівнювати зарплати жінок і чоловіків

У Міносвіти розповіли, як будуть вирівнювати зарплати жінок і чоловіків

2
987

В Україні презентували Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року. У рамках плану реалізації Стратегії, передбачається робота над подолання стереотипів і дискримінації за ознакою статі, вдосконаленням законодавства про рівну оплату праці, а також створенням умов для зручного поєднання сімейних та професійних обов’язків.

У межах презентації перша леді України Олена Зеленська, наголосила, що українські жінки під час російського вторгнення працюють в усіх сферах економіки, але розрив в оплаті праці між ними й чоловіками залишається досі.

Читайте також: Одна з цінностей, за які воює Україна, — це рівність можливостей

Перша віцепрем’єрка і міністерка економіки Юлія Свириденко додала, що мета уряду — змінити ситуацію.

«Ми сфокусовані на тому, щоб тенденція до скорочення гендерного розриву в оплаті праці стала стійкою та незворотною. Для цього маємо подолати стереотипи роботодавців, жінок і суспільства загалом щодо професій. Осучаснити трудове законодавство, щоб забезпечити рівну оплату праці. Допомогти жінкам посилити впевненість у тому, що вони можуть обіймати керівні посади, отримувати високу платню за роботу, бути економічно незалежними», — прокоментувала Свириденко.

Оксен Лісовий
Оксен Лісовий

У презентації Нацстратегії також взяли участь представники профільних міністреств. Зокрема, міністр освіти та науки Оксен Лісовий повідомив, що зменшення розривів в оплаті праці тісно пов’язане із подоланням професійної сегрегації за ознакою статі на ринку праці. Воно досягається через створення умов для рівного доступу дівчат, наприклад, до STEM-освіти, професійно-технічних спеціальностей за професіями загальнодержавного значення, інших спеціальностей, де дівчата та жінки є недостатньо представленими.

Тренінги, збір даних та налагодження партнерств для досягнення гендерної рівності в освіті

Також команда Міністерства освіти і науки розповіла, що запроваджує низку кроків для досягнення гендерної рівності. Зокрема мова йде про збір та аналіз статистичних даних, розподілених за статтю; забезпечення антидискримінаційних стандартів та експертизи освітнього контенту, підтримка модельних освітніх програм із гендерно чутливим компонентом, розроблення пілотних алгоритмів запобігання гендерно обумовленому, зокрема сексуальному насильству, реагування на нього; створення у закладах освіти більш безпечного середовища для жінок та дівчат.

Також у Міносвіти планують проводити у закладах освіти тренінги, семінари та курси, підтримувати дослідження, залучасти фахівців із гендерної проблематики до обміну досвідом і створення мереж взаємодії та співпраці для формування середовища, вільного від стереотипів та упереджень у сфері гендерної професійної сегрегації.

А ще — налагоджуватимуть партнерства з іншими органами державної влади, що реалізують політику рівності.

Читайте також: Гендерна рівність продовжує тривалість життя — дослідження

Середня різниця між зарплатами чоловіків та жінок

Як національна стратегія планує долати гендерний розрив

План реалізації Національної стратегії подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні на період до 2030 року, зокрема, передбачає:

Подолання стереотипів і дискримінації за ознакою статі

Заплановано провести масштабну інформаційну кампанію для жінок «Звісно, зможеш», щоб переконати їх, що вони здатні отримувати більшу винагороду за свою працю. Також заплановано реалізувати просвітницьку кампанію для кращої обізнаності жінок щодо їхніх прав і можливостей, якими вони можуть скористатися, щоб підвищити професійний рівень, здобути за короткий строк нову, більш затребувану на ринку праці спеціальність, зокрема з категорії STEM, і, відповідно, більш оплачувану роботу, започаткувати чи розвивати власний бізнес. Крім того, запропоновано запровадити гендерні аудити та обмін найкращими практиками забезпечення гендерної рівності на робочому місці.

Удосконалення законодавства про рівну оплату праці

Зокрема, планують осучаснити трудове законодавство. У новій редакції Закону «Про працю» впроваджується принцип однакової оплати за працю рівної цінності, незалежно від статі, що дасть змогу посилити ефективність судового захисту. Буде запроваджено перевірки Держпраці на підставі скарг про дискримінацію в оплаті праці за гендерною ознакою. Також буде розроблено національну методологію гендерно нейтральної оцінки робіт і навчання для інспекторів праці й роботодавців.

Читайте також: Гендер і держслужба: що показали результати опитування?

Створення умов для зручного поєднання сімейних і професійних обов’язків

Пропонується сприяти створенню й роботі державних і приватних дитячих садочків, підтримувати на державному рівні організації, які займаються дітьми старшого віку. Передбачено вдосконалити трудове законодавство щодо рівного ставлення до працівників і працівниць із сімейними обов’язками. Заплановано запровадити навчальні програми для роботодавців щодо надання працівникам сприяння у поєднанні професійних і родинних обов’язків.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті