Головна Статті У Раді пропонують змінити Виборчий кодекс, щоб посилити політичну участь жінок

У Раді пропонують змінити Виборчий кодекс, щоб посилити політичну участь жінок

2
2,344

У парламенті зареєстрували законопроєкт «Про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо протидії сексизму у виборчих процесах та забезпечення збалансованого представництва жінок і чоловіків у Верховній Раді України та місцевих радах».

Ініціювали розгляд документу 43 депутатки й депутати від різних депутатських фракцій і груп. Законопроєкт є результатом спільних і інклюзивних обговорень серед різних зацікавлених сторін з урахуванням рекомендацій міжнародних інституцій.

«Через повномасштабне вторгнення в Україну з’явилися нові виклики для політичної участі жінок. Це, зокрема, й вимушена міграція за межі України. Адже перебування поза межами України протягом більше 183 днів протягом року позбавляє особу права балотуватись на пост президента України чи до Верховної Ради. Таким чином, станом на зараз мільйони українок, які вимушено перебувають за кордоном, в разі їх повернення до України будуть позбавлені можливості реалізувати своє конституційне право на участь у виборах в якості кандидаток. Тож вирішення зазначених питань є вкрай актуальним. Адже продемонструє вимушеним мігрантам, що Україна робить квоти для того, аби жоден громадянин не залишився поза виборчим процесом під час перших повоєнних виборів», — йдеться у пояснювальній записці. 

Що передбачає законопроєкт?

Документ покликаний протидіяти сексизму у виборчому процесі, лібералізувати вимоги щодо цензу осілості для балотування та закрити наявні лазівки у чинних вимогах  щодо дотримання гендерних квот.

Із-поміж іншого, законопроєкт пропонує внести такі зміни до Виборчого кодексу:

  • надає визначення поняттю «сексизм» під час виборчого процесу та встановлює заборону на розповсюдження агітаційних матеріалів, які містять ознаки сексизму або підбурюють до cексизму; 
  • додає уточнення щодо цензу осілості, а саме, що перебування за кордоном під час дії воєнного стану не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на пост президента України чи у народні депутати; 
  • запроваджує посилення гендерної квоти шляхом збереження нумерації у виборчих списках, у разі вибуття кандидата, а також шляхом заміщення депутата наступного за черговістю такої ж статті.

«Ухвалення запропонованих проєктом закону змін відповідатиме вимогам Європейської Комісії щодо подальшої інтеграції України до Європейського Союзу. Та продемонструє цивілізованому світу прихильність та готовність України дотримуватися демократичних принципів під час організації та проведення виборів», — наголошують у Раді.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті