Головна Статті У Раді зареєстровано законопроєкт про трудові угоди на домашню працю

У Раді зареєстровано законопроєкт про трудові угоди на домашню працю

3
880

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 4174 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей у сфері праці».

Згідно з пояснювальною запискою, законопроєкт розроблено з метою забезпечення рівних можливостей у сфері праці для працівників із сімейними обов’язками та осіб, які виконують домашню працю, а також зменшення гендерного дисбалансу на ринку праці.                                                

Ініціатори законопроєкту народні депутати і депутатки Ірина Констанкевич, Тарас Батенко, Дмитро Лубінець, Віктор М’ялик, ярослав Дубневич, Сергій Мінько та Антон Поляков. Автори документа переконані, що прийняття цього закону дозволить легалізувати зайнятість осіб, які виконують домашню працю.

Відповідно до тексту законопроєкту, домашня праця – це спрямована на обслуговування домашнього господарства (сім’ї) робота, що виконується особою віком від 16 років на підставі трудового договору регулярно та на професійній основі. Трудовий договір може бути розірваний у будь-який час за згодою сторін за умови попередження про це не менше як за два тижні.

Особливості регулювання домашньої праці визначаються умовами трудового договору. При цьому гарантії щодо зайнятості, часу відпочинку, оплати праці, охорони праці, праці жінок, молоді, інвалідів надаються в порядку, передбаченому законодавством про працю.

Проєктом закону передбачено:

  • доповнення Кодексу законів про працю положеннями щодо роботи працівників із сімейними обов’язками та осіб, які виконують домашню працю;
  • визначення положення про те, що не допускається залучення до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні і направлення у відрядження вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років, без їх письмової згоди. На відміну від діючої на даний момент повної заборони;
  • встановлення у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» можливості добровільної сплати внесків на соціальне та пенсійне страхування для осіб, які виконують домашню працю;
  • визначення у Законі України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» поняття «неоплачувана доглядова праця»;
  • організації наукових і експертних досліджень з оцінки вартості неоплачуваної доглядової праці як діяльності жінок і чоловіків, з метою зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків.

Наразі законопроєкт перебуває на розгляді в Комітеті з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. 

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті