Головна Статті У Раді зареєстрували законопроєкт про статус постраждалих від сексуального насильства через війну

У Раді зареєстрували законопроєкт про статус постраждалих від сексуального насильства через війну

1
1,662

На сайті Верховної Ради опублікували законопроєкт №10132. Документ визначає статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з війною, та має на меті забезпечити невідкладні проміжні репарації постраждалим.

Ініціаторкою законопроєкту виступила народна депутатка Марина Бардіна та ще 64 депутати й депутатки. Авторський колектив проєкту закону складається із 15 осіб, серед яких предствавниці та представники громадського сектору, правозахисних організацій, адвокатки та юристки.

Бардіна рік тому анонсувала, що йде робота над новим законопроєктом, який регулюватиме правовий статус постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Росії проти України, членів сімей померлих (загиблих) таких осіб і гарантій їхнього соціального захисту.

Читайте також: Куди звертатися постраждалим від сексуального насильства — поради адвокатки

Марина Бардіна
Марина Бардіна

«За даними Офісу Генпрокурора, станом на вересень розслідують 231 випадок сексуального насильства, пов’язаного з війною Росії проти України. Проте ми всі розуміємо, що таких злочинів скоєно в рази більше. Сенситивність цього злочину призводить до того, що люди не завжди готові говорити про нього та звертатися до правоохоронних органів, а хтось досі перебуває в окупації. Тому людям потрібна допомога, щоб почати говорити. І наші законопроєкти пропонують запровадити систему такої допомоги»,написала Марина Бардіна.

Що таке сексуальне насильство, пов’язане із війною

Як ідеться у пояснювальній записці до закону, відповідно до міжнародного права, сексуальне насильство, повʼязане зі збройною агресією Росії проти України, кваліфікується як воєнний злочин, злочин проти людяності та катування. Водночас, це так званий «тихий злочин», який призводить до серйозних та тривалих фізичних, психологічних та соціально-економічних наслідків для постраждалої особи, її сімʼї, громади та суспільства.

Авторки законопроєкту також зазначають, що через упередження до цієї теми, постраждалі часто не звертаються за допомогою. Більшість воліють не заявляти та уникати повторної віктимізації, намагаючись забути пережитий травматичний досвід.

Також наголошують, що окрім зґвалтування, існують інші форми сексуального насильства, повʼязаного зі збройною агресією Росії. Як-то примусове оголення, примусовий аборт, примусова стерилізація, примус до споглядання сексуального насильства, погрози зґвалтування або інші форми сексуального насильства, пов’язаного з війною.

Що передбачає законопроєкт

Ключові моменти, які регулюватиме законопроєкт №10132, такі:

  • визначення, що таке сексуальне насильство, пов’язане зі збройною агресією Росії проти Українит (починаючи з 20 лютого 2014 року);
  • гарантування права на невідкладні проміжні репарації для постраждалих, тобто соціальну, юридичну, медичну та психологічну допомогу;
  • закріплення невідкладної компенсації постраждалим особам у грошовій формі;
  • визначення хто, як і куди має звернутися для отримання такої допомоги та як відбуватиметься процес розгляду заяв.

Читайте також: У Раді зареєстрували законопроєкт про вдосконалення протидії сексуальному насиллю

«Колись ми будемо розповідати про цей день, як один із поворотних моментів суспільного усвідомлення та переходу до нових реалій в умовах війни. Сьогодні відбулася реєстрація законопроєкту про невідкладні репарації та статус жертв сексуального насилля, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України.

Коротка новина, але до цього моменту ми вже пройшли відрізок роботи довжиною в рік і шириною в десятки стейкхолдерів, сотні різних думок. Це виглядає як важливий результат і привід подякувати всім причетним.

Законопроєкт важливий, бо він створить як законодавчу основу для подальшої роботи в темі сексуального насилля підчас конфлікту, так і основу для продовження роботи над питанням репарацій в інших категоріях», прокоментувала законопроєкт правозахисниця Олена Сотник.

Аби наповнити Фонд виплати невідкладних компенсацій, у Раді також зареєстрували ще один проєкт закону №10133 про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо створення Фонду.

Передбачається, що джерелами формування Фонду будуть кошти від міжнародних фінансових організацій, міжнародна технічна фінансова допомога та кошти, отримані як репарації чи інші стягнення з Росії.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті