Головна Статті У Раді зареєстрували законопроєкт про вдосконалення протидії сексуальному насиллю

У Раді зареєстрували законопроєкт про вдосконалення протидії сексуальному насиллю

1
961

Народна депутатка Інна Совсун подала у Верховну Раду законопроєкт, який дозволятиме порушувати кримінальні справи про сексуальне насильство без заяви постраждалих. Про це політикиня написала у своєму Фейсбуку.

Законопроєкт №9093 вносить зміни до Кримінального процесуального кодексу у частині про укладення угоди про примирення та кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення.

Читайте також: Не нашкодити: як змінилися підходи до реагування на сексуальне насилля?

«Це означає, що якщо наш законопроєкт стане законом, справи про зґвaлтyвання, ceкcyaльне насильство, домашнє насильство, примус до аборту чи стерилізації відкриватимуть без заяви потерпілої чи потерпілого. І навіть якщо заяву заберуть, справу неможливо буде закрити.

Також ми прописали нові положення в угоді про примирення — примирення можливе виключно за ініціативою потерпілої. Зараз це положення діє лише щодо справ про домашнє насильство», — пояснила Інна Совсун.

Стамбульська конвенція та захист прав жінок

Зміни до законодавства також продиктовані ратифікацією Стамбульської конвенції. Згідно зі статтею 55 Конвенції, Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити, щоб розслідування або кримінальне переслідування правопорушень, фізичного насильства, сексуального насильства, у тому числі зґвалтування, примусового шлюбу, каліцтва жіночих геніталій, примусового аборту та примусової стерилізації не залежали цілком від повідомлення або скарги, поданої постраждалою особою, і щоб провадження могло продовжуватися, навіть якщо постраждала особа відкликає свою заяву або скаргу.

Читайте також: Катерина Левченко: Неможливо відновити Україну, не врахувавши принцип гендерної рівності та інклюзії

На дівчат і жінок тиснуть, намагаються залякати чи підкупити

Інна Совсун також пригадала нещодавню історію про 14-річну дівчинку, яка зазнала ceкcyaльного насилля від трьох підлітків. Вони знімали все на відео, виклали в соцмережах та показали однокласникам. Але суд покарав хлопців умовним терміном та зобов’язав виплати по 60 тис грн моральної шкоди.

«Із цієї сумної історії є ще один важливий висновок. Злочинці казали, що частково компенсували потерпілій моральну шкоду. Тобто намагалися відкупитися. Добре, що бабуся вступилася за дівчинку і викликала поліцію. Але в сотнях випадків, які не потрапляють у новини, людина, що пережила насильство, вирішує не звертатися в поліцію — через страх, сором чи суспільний тиск. І якщо не йдеться про ceкcyaльне насилля з боку групи осіб, що є тяжким злочином, справу просто не відкриють. Іноді на дівчат та жінок тиснуть, намагаються залякати чи підкупити. Мовляв, «забери заяву». Ми маємо змінити законодавство таким чином, щоб це стало неможливим. Щоб людина, яка пережила насилля, перестала бути вразливою», — підсумувала Інна Совсун.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті